آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم در برابر اشعه UV محافظت می کند؟

آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم در برابر اشعه UV محافظت می کند؟

آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم محافظت می کند؟

اغلب ما یک جفت عینک آفتابی قدیمی داریم که سال‌هاست از آن استفاده می‌کنیم. اما از کجا می‌توان فهمید که آیا این عینک همچنان خاصیت ضد یو وی خود را حفظ کرده است یا خیر؟ و آیا از چشمانمان در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند؟

تاکنون که تحقیقات علمی هیچ پاسخ مشخصی به این سوال نداده‌اند که آیا خاصیت ضد اشعه فرابنفش بودن عینک‌ها در اثر زمان و کهنگی اثر خود را از دست می‌دهند یا خیر! به همین خاطر تنها راه مطمئن برای این امر این است که عینک را نزد متخصص ببرید تا با دستگاه، ضد UV بودن عدسی‌هایش را تست کند.

عینک‌های آفتابی باید به طور کامل همه اشعه‌های فرابنفش را مسدود کنند و از رسیدن آنها به چشم جلوگیری کنند. به این خاطر که اشعه UV خورشید به بافت سطحی چشم، قرنیه و عدسی‌های چشم آسیب می‌رسانند و در عملکرد صحیح آنها اختلال ایجاد می‌کنند.

در اثر گذشت زمان، آسیبی که اشعه فرابنفش به چشم وارد کرده می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و دیگر مشکلات چشمی را افزایش دهد. همچنین این پرتوها قادرند دید چشم‌ها را کاهش دهند.

آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم محافظت می کند؟
همیشه بیرون از خانه عینک آفتابی به چشم بزنید.

بیشتر بخوانید: بیماری قوز قرنیه چیست ؟ روش‌های درمان و نحوه تشخیص بیماری قوز قرنیه

 

بدنبال تحقیق علمی که در سال ۲۰۱۶ میلادی در دانشگاه سائو پائولوی برزیل صورت گرفت، این مساله مورد بررسی قرار گرفت که آیا پوشش محافظ اشعه فرابنفش که روی عدسی عینک آفتابی سوار می‌شود، بدرستی ماموریت خود (یعنی محافظت از چشم) را انجام می‌دهد؟ البته باید اشاره کنیم که این آزمایش عینک‌هایی که پوشش UV آنها از بین رفته بود را شامل نمی‌شد.

دندان سالم با غذای مناسب

نتیجه این بررسی نه تنها جواب مشخصی بدنبال نداشت، بلکه سوالات بیشتری هم در ذهن دانشمندان ایجاد کرد. همچنین گفته شد که خورشید در کشور برزیل تیزتر و تندتر از کشوری مثل آمریکا می‌تابد و در نتیجه این بررسی‌ها و نتایج آن را نمی‌توان به دیگر مناطق جهان تعمیم داد.

آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم در برابر اشعه UV محافظت می کند؟
عدسی پلاریزه فقط بازتاب و شدت نور را مسدود می‌کند و در محافظت چشم در برابر اشعه فرابنفش نقشی ندارد.

در نهایت، دانشمندان اعلام کردند که هیچ مدرکی دال بر منقضی شدن تاریخ مصرف عینک آفتابی وجود ندارد. یعنی لازم نیست مردم عینک آفتابی قدیمی خود را کنار بگذارند. ضمن اینکه، امروز صنعت طراحی و ساخت عینک‌ها به قدری پیشرفت کرده که خاصیت ضد یو وی بودن در عدسی تعبیه می‌شود. یعنی اگر عینک حتی پوشش ضد اشعه فرابنفش نداشته باشد هم از چشم در برابر این پرتوهای مضر خورشید محافظت خواهد کرد.

عینک های قدیمی از چشم محافظت می کنند؟
حتما به برچسب محافظت ۱۰۰% در برابر اشعه فرابنفش – هر دو اشعه UVA و UVB – توجه کنید و مطمئن شوید که این لیبل را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آلودگی هوا چه بلایی میتواند سر چشمانتان بیاورد

برای انتخاب یک عینک آفتابی مناسب لازم است برخی ترفندها را مدنظر داشته باشید:

  1. حتما به برچسب محافظت ۱۰۰% در برابر اشعه فرابنفش – هر دو اشعه UVA  و UVB – توجه کنید و مطمئن شوید که این لیبل یا برچسبی که نوشته محافظت صد در صد در برابر UV 400 را داشته باشد.
  2. فریم‌های بزرگ را انتخاب کنید تا همه محیط اطراف چشم‌هایتان را هم پوشش دهد. عینک‌هایی که لبه‌های آنها تا دم گوش آمده باشند بهترین گزینه هستند زیرا دیگر از کنار چشم هم نور وارد نمی‌شود.
  3. حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید تا از اصل بودن عینک و عدسی‌ها مطمئن باشید.

توجه داشته باشید که موارد زیر در محافظ بودن یا نبودن عینک در برابر اشعه فرابنفش تاثیری ندارند:

  • قیمت عینک آفتابی
  • رنگ عدسی عینک
  • میزان تیره بودن رنگ عدسی عینک آفتابی
  • پوشش آینه‌ای عیتک آفتابی
  • پلاریزه بودن عینک
دانستنی های خرید فرش
عینک آفتابی و چشم
فریم‌های بزرگ را انتخاب کنید تا همه محیط اطراف چشم‌هایتان را هم پوشش دهد.

 

پیشنهاد پزشکان و متخصصان برای محافظت از چشم در برابر اشعه‌های مضر خورشید این است که همیشه در بیرون از خانه عینک آفتابی استفاده کنید. فقط یک چهارم از مردم جامعه از عینک آفتابی استفاده می‌کنند. همین باعث افزایش میزان مشکلات چشمی می‌شود.

حتی در روزهای ابری و برفی هم باید عینک آفتابی به چشم بزنید. مخصوصا در روزهای برفی که حتما عینک دودی را فراموش نکنید زیرا بازتاب نور از برف به چشم ضرر زیادی دارد و اشعه فرابنفش زیادی را روانه چشم می‌کند. حتی این بازتاب می‌توان در قرنیه اثرات منفی و جبران‌ناپذیری ایجاد کند.

 

آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم محافظت می کند؟
باید بدانید که قیمت عینک آفتابی در محافظ بودن یا نبودن عدسی آن در برابر اشعه فرابنفش تاثیری ندارند.

 

بیشتر بخوانید: انواع مختلف لنز تماسی چشم را می شناسید؟

 

توجه داشته باشید که تیره یا روشن بودن رنگ عدسیِ عینک آفتابی در مسدود کردن اشعه یو وی نقش و تاثیری ندارد.

بعلاوه، اگر عینک صورتی، خردلی، سبز یا توسی باشد، در میزان مسدود کردن اشعه‌های مضر خورشید نقشی ندارد اما کنتراست دید فرد را تغییر می‌دهد. همه رنگ‌هایی که گفتیم یشترین کنتراست رنگ را دارند و در نتیجه بهترین انتخاب برای ورزشکاران یا کسانی بشمار می‌روند که بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه سپری می‌کنند.

باید بدانید که عدسی پلاریزه فقط بازتاب و شدت نور را مسدود می‌کند و در محافظت چشم در برابر اشعه فرابنفش نقشی ندارد.

این باور که اگر عینک قیمت گران‌تری داشته باشد پس حتما ۱۰۰ درصد ضد UV هست هم یک باور غلط است که نباید آن را قبول داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *