با ما همراه باشید

چشم و بینایی

انواع مختلف لنز تماسی چشم را می شناسید؟

منتشر شده

در

انواع مختلف لنز تماسی چشم را می شناسید؟

در بسیاری مواقع می‌توان گفت خرید لنز تماسی بسیار عاقلانه‌تر از عینک طبی است. به این خاطر که لنز برخی از مشکلات عینک همانند بخار کردن در هوای سرد، خیس شدن در باران، خش برداشتن عدسی، تنگ و گشاد بودن فریم یا سنگینی عینک روی بینی را ندارد. یک تکه پلاستیک نرم را مستقیم روی سطح چشم می‌گذارید و همه مشکلات بینایی‌تان برطرف می‌شود، چه بهتر از این!

البته باید اذعان کنیم که لنزهای تماسی هم مشکلات خاص خود را دارند. به طور مثال، اگر بدون رعایت بهداشت و با دست‌های آلوده لنز را در چشم بگذارید یا بردارید، یا اگر لنز را با محلول‌های مخصوص پس از هر بار مصرف نشویید و ضدعفونی نکنید، عفونت‌های مختلفی را متوجه چشم خود خواهید کرد. حتی در برخی مواقع استفاده نادرست از لنز تماسی می‌تواند به کور شدن فرد منجر شود.

با این مقدمه، در ادامه می‌خواهیم شما را با انواع مختلف لنز تماسی آشنا کنیم. اما پیش از آن شاید بد نباشد نگاهی کوتاه داشته باشیم به طریقه ساخت و عملکرد لنز تماسی. با لوناتو همراه باشید.

لنز تماسی چشم چگونه ساخته می‌شود؟

جینگوبینگو مگ : باید بدانید که روش ساخت انواع مختلف لنزهای تماسی با هم متفاوت است. لنزهای نرمی که هیدروژل‌ نامیده می‌شوند، از پلیمرهای پلاستیکی هیدروفیلیک ساخته می‌شوند که قادر به جذب آب هستند. این پلیمرها پس از جذب آب، بدون اینکه تغییری در وضوح دید لنز ایجاد کنند، قابل انعطاف می‌شوند.

لنزهای هیدروژلی سیلیکونی به روش قالب‌گیری تزریقی یا تراش‌دادن با دستگاه ساخته می‌شوند. انواع لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز که به نام لنز GP نیز شناخته می‌شوند، از پلیمرهای پلاستیکی نفوذپذیر اکسیژن ساخته می‌شوند که شامل سیلیکون و فلورین است. این لنزها چون آب کمتری جذب می‌کنند، در چشم سفت می‌مانند.

توجه داشته باشید که لنزهای سخت باید حتما تحت تجویز پزشک متخصص و به صورت شخصی ساخته شود. به این خاطر که همانند لنزهای نرم در چشم تغییر شکل نمی‌دهند و باید دقیقا متناسب با قرنیه بیمار باشد. لنزهای نفوذپذیر به گاز نیز همانند لنزهای نرم با دستگاه‌های کامپیوتری برش داده می‌شوند.

 

انواع مختلف لنز تماسی چشم

 

بیشتر بخوانید: چگونه چشم و قدرت بینایی خود را تقویت کنیم؟

 

لنزهای تماسی چشم چگونه کار می‌کنند؟

لنزهای تماسی نیز همانند عینک به اصلاح مشکلات چشم می‌پردازند. یعنی با تغییر دادن مسیر تابش‌های نوری، تصویر را روی شبکیه چشم کانونی می‌کنند تا کامل و واضح دیده شود.

برای اصلاح عیوب انکساری مثل نزدیک‌بینی، لنزهای تماسی و عینک‌ها به واگرا کردن تابش‌های نوری می‌پردازند تا قدرت کانونی‌سازی چشم کم و نقطه کانونی به عقب رانده شده و درست روی شبکیه چشم تشکیل شود.

یا برعکس، برای اصلاح دوربینی، لنزهای تماسی با همگرا کردن تابش‌های نور به افزایش قدرت کانونی‌سازی چشم می‌پردازند. با این حرکت نقطه کانونی به جلو و درست روی شبکیه چشم رانده می‎شود.

با انواع مختلف لنزهای تماسی چشم آشنا شوید

لنز تماسی نرم

لنزهای تماسی نرم به خاطر اینکه آب را به خود جذب می‌کنند، نرم هستند و بیمار خیلی سریع به وجود آن در چشم خود عادت می‌کند.

برخی از لنزهای نرم برای استفاده طولانی مدت هستند؛ این لنزها را می‌توانید در طول شب و به مدت بیش از ۷ روز بدون در آوردن از چشم استفاده کنید. اما برخی دیگر، لنزهای تعویضی مدت‌دار هستند. یعنی این گونه لنزهای نرم را نباید در طول شب استفاده کنید و به طور منظم مثلا، هر دو هفته یا هر چهار هفته یک بار باید تعویض شوند.

انواع مختلف لنز تماسی چشم را می شناسید؟

نمونه‌های مدرن لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز، اکسیژن بیشتری را به قرنیه می‌رسانند.

 

بیشتر بخوانید: مراقب عوارض دود سیگار باشید؛ آب مروارید در کمین است

 

لنز سخت نفوذپذیر به گاز

در گذشته لنز تماسی نفوذپذیر به گاز از نوعی پلاستیک بسیار بادوام به نام پلی‌متیل‌متاکریلیت (PMMA) ساخته می‌شد که قابلیت انتقال و عبور دادن اکسیژن را داشت. اما اکنون اغلب لنزهای GP از سیلیکون یا سیلیکون هیدروژلی ساخته شده‌اند و در نتیجه بسیار انعطاف‌پذیرتر از نمونه‌های قبلی هستند.

نفوذپذیری اکسیژن سیلیکون بسیار زیاد است به همین خاطر، در این لنزها سلامت قرنیه چشم به طور کامل تضمین می‌شود. جالب است بدانید که نمونه‌های مدرن لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز، اکسیژن بیشتری را به قرنیه می‌رسانند.

لنزهای جی پی دقت دید بالایی دارند، بسیار خوب در چشم جای می‌گیرند و احتمال افتادن و جابه‌جایی آنها کمتر از لنزهای نرم است.

در آخر هم اشاره کنیم، چون این لنزها آب جذب نمی‌کنند، بنابراین، پروتئین و لیپیدهای موجود در اشک چشم به سطح لنز سخت GP نمی‌چسبند و رسوب هم نمی‌کنند. وضوح و دقت دید بهتری را هم برای کاربر مهیا می‌کنند.

لنز تماسی هیبرید

لنزهای تماسی هیبرید برای اصلاح آستیگماتیسم بهترین گزینه هستند. این نوع لنزها یک ناحیه مرکزی دارند که از مواد لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز ساخته شده‌اند و ناحیه اطراف از مواد هیدروژل و یا هیدروژل سیلسکون تشکیل شده است.

به زبان ساده‌تر، لنزهای هیبرید، ترکیبی از لنزهای نرم و لنزهای سخت هستند. بنابراین لنز آستیگمات از نوع هیبرید بهترین عملکرد را دارد.

با توجه به اینکه لنزهای هیبرید هم‌اندازه با لنزهای نرم توریک هستند و لبه‌های نازک‌تری نسبت به لنزهای GP دارند، احتمال افتادن لنزها از چشم در حین ورزش و انجام فعالیت کمتر است.

لنز هیدروژل سیلیکونی

لنزهای هیدروژل سیلیکونی و هیدروژل معمولی هر دو از پلاستیک‌هایی ساخته می‌شوند که وقتی خشک هستند سفت می‌شوند اما به محض جذب آب، نرم شده و حالت ژله‌ای به‌خود می‌گیرند.

سیلیکون نام گروهی از مواد پلاستیک‌مانند و قابل انعطاف است که حاوی سیلیکا، کربن، اکسیژن و دیگر مواد شیمیایی است.

نفوذپذیری بالای لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکونی باعث شده تا برای طراحی‌های گوناگون لنز مناسب و قابل استفاده باشد. طراحی‌های این نوع لنز شامل توریک برای آستیگماتیسم، لنز دو کانونی، لنز مخصوص برای چشم‌های بد سایز و لنزهای شخصی‌سازی شده است.

انواع مختلف لنز تماسی

 

لنز تماسی چند کانونی و دو کانونی

لنزهای تماسی دو کانونی، دارای دو نقطه کانونی مجزا هستند که یکی برای فاصله نزدیک (مطالعه) و دیگری برای دید در فاصله دور کارایی دارند. لنزهای تماسی چند کانونی، دارای سه نقطه کانونی هستند که شامل فاصله دور، میانه و فاصله نزدیک است.

از آنجا که این لنزها هر دو مشکل دوربینی و نزدیک بینی را به طور همزمان اصلاح می‎کنند، بنابراین برای درمان پیرچشمی بسیار مناسب هستند.

لنز تماسی چند کانونی در سه نوع مختلف طراحی و عرضه می‌شود:

 • لنز تماسی چند کانونی هم‌مرکز: 

  دایره‌های متحدالمرکز روی لنز را با تغییر تدریجی نمره‌ی چشم به هم پیوند می‌دهد. این حلقه‌ها یک در میان به اصلاح دوربینی و نزدیک‌بینی می‌پردازند درست همانند کاری که چشم طبیعی انجام می‌دهد.

 • لنزهای چند کانونی اسفریک:

  لنزهای چند کانونی اسفریک همانند عدسی‌ عینک‌های تدریجی ساخته می‌شوند و انتقال نمره چشم ترکیبی دارند. به این صورت که، دوربینی یا نزدیک‌بینی در مرکز لنز قرار دارد و سپس به سمت لبه‌های لنز، ترکیب آن تغییر می‌کند. خطوط اصلاح روی این لنزها دیده نمی‌شوند. این لنزهای باید حتما بر اساس شکل و اندازه چشم هر فرد ساخته شوند تا دید کامل و واضحی داشته باشند.

 • لنزهای دو کانونی چند قطعه‌ای:

  لنزهای دو کانونی فقط از جنس لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز موجود هستند. این لنزهای شبیه عدسی دو کانونی عینک هستند؛ یعنی به این صورت که دوربینی در نیمه بالایی لنز و نزدیک‌بینی در نیمه پاینی آن طراحی شده است. پایین لنز به صورت تخت ساخته می‌شود تا لنز در چشم ثابت بماند. باید بدانید که این لنزها برای هر فردی جداگانه ساخته می‌شود و به همین خاطر باید مستقیما از متخصص چشم‌پزشکی خریداری شوند.

 

بیشتر بخوانید: با اصطلاحات نسخه چشم پزشکی برای تجویز عینک بیشتر آشنا شوید

 

چند نوع لنز تماسی چشم وجود دارد؟

لنز آستیگماتیسم توریک

لنز توریک، نوعی لنز نرم است که برای اصلاح آستیگماتیسم به کار برده می‌شود. این لنزها از مواد هیدروژل معمولی یا هیدروژل سیلیکونی ساخته شده‌اند. برخی از لنزهای آستیگمات نیز از نوع لنزهای سخت ساخته شده‎اند که از جنس لنزهای نفوذپذیر به گاز هستند.

لنزهای نرم توریک متفاوت از لنزهای نرم اسفریک معمول هستند که فقط نزدیک‌بینی و دوربینی را اصلاح می‌کنند.

لنز تماسی رنگی

انواع مختلف لنز تماسی چشم را می شناسید؟

لنزهای رنگی در دو نوع مختلف تولید و عرضه می‌شوند: لنزهای طبی رنگی و لنزهای پلانو.

لنزهای طبی رنگی برای اصلاح نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم مناسب هستند و به‌طور همزمان نیز رنگ‌ چشم را تغییر می‌دهند. لنزهای رنگی پلانو نمونه‌هایی هستند که فقط مصرف آرایشی دارند و صرفا جهت تغییر رنگ چشم تولید می‌شوند و هیچ‌نوع اصلاحی در بینایی فرد ایجاد نمی‌کنند. هزینه لنزهای رنگی قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های معمولی دارند.

لنزهای تماسی رنگی از نظر امنیت با انواع معمولی و طبی فرقی ندارند. البته این در حالیست که شما همه موارد لازم برای نگهداری و ضدعفونی کردن لنزها را به‌طور کامل و صحیح اجرا کنید.

 

از شما سپس گذاریم که بار دیگر همراه یکی دیگر از سری مقالات جینگوبینگو با ما همراه بودید

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب
3 دیدگاه

1 دیدگاه

 1. اشتراک ها: پرایمر آرایشی و درمانی چیست؟ انواع پرایمر - جینگوبینگو مگ

 2. اشتراک ها: چرا باید از آبرسان استفاده کرد؟ - جینگوبینگو مگ

 3. اشتراک ها: بیماری قوز قرنیه چیست ؟ روش‌های درمان و نحوه تشخیص بیماری قوز قرنیه  - جینگوبینگو مگ

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

منتشر شده

در

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید
سئو سایت خبریReviewed by امیرحسین شریفی on Nov 16Rating: 5.0هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانیددر این مقاله هر چیزی که باید در مورد opti free بدانید را به طور کامل توضیح داده ایم . حتما این مقاله را کامل بخوانید و به نکات آن توجه کنید

مایع لنز opti free برای لنزهای نرم (هیدروفیلیک) و لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکونی طراحی و تولید شده است. این محلول برای تمیز کردن، شست‌وشو، ضدعفونی کردن و نگهداری لنزهای تماسی کاربرد دارند.

مایع لنز اپتی فری قابلیت پاک کردن رسوب پروتئین و چربی‌ها را دارد. همان‌طور که می‌دانید سطح چشم دارای پروتئین و چربی است تا رطوبت و نرمی آن حفظ شود و همین مواد در سطح داخلی لنز رسوب می‌کنند و باعث می‌شوند لنز تماسی پس از چند ماه استفاده کمی زبر و خشک شود. اما با کمک مایع لنز opti free می‌توان تمامی این مواد ته‌نشین‌شده را از سطح لنز پاک کرد.

روش استفاده صحیح از مایع لنز opti free

دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و مطمئن شوید تمیز و خشک هستند.
هر دو طرف لنز تماسی را با استفاده از مایه لنز opti free خیس کنید. با کمک انگشتان دست، حدود ۲۰ ثانیه سطح لنز را با این مایع بمالید تا هر رسوبی روی سطح آن باقی مانده جدا و پاک شود.
دوباره هر دو طرف لنز را به مدت ۱۰ ثانیه با مایع لنز شست‌وشو دهید.
درون قاب لنز را تا نیمه از مایع لنز اپتی فری پر کنید. لنزهایی که شسته و تمیز کرده‌اید را درون قاب مملو از مایع لنز بگذارید تا حداقل ۶ ساعت یا یک شب تا صبح بماند.
صبح روز بعد، کمی مایع لنز روی سطح لنزهای تماسی بریزید و سپس در چشم بگذارید.
همیشه این را به یاد داشته باشید که تمیز و ضدعفونی کردن لنز تماسی یکی از مراحل اصلی استفاده از لنز است. به این خاطر که لنز مستقیما روی سطح چشم شما می‌نشیند و وجود هرگونه آلودگی یا میکروبی می‌تواند به عفونت چشم یا زخم شدن قرنیه منجر شود.

مایع لنز opti free علاوه بر پاکسازی سطح لنز و ضدعفونی کردن آن، هرگونه رسوب چربی و پروتئین را نیز از بین می‌برد. این امر سبب نرم‌تر شدن لنز می‌شود.

نکاتی که باید حتما توجه داشته باشید

استفاده نادرست از لنزهای تماسی و مایع لنز می‌تواند پیامدهای ناگواری برای چشم و بینایی فرد بدنبال داشته باشد. به همین خاطر بسیار مهم است قبل از خرید و استفاده از این محصولات حتما دستور استفاده آن را مطالعه کنید و توصیه‌های پزشک را نیز مدنظر داشته باشید.

هرگونه مشکل چشمی همچون زخم قرنیه می‌تواند به سرعت پیشرفت کرده و در بدترین حالت به کوری منجر شود.

باید توجه داشته باشید که لنزهای روزانه مناسب استفاده شبانه نیستند. هرگز با وجود لنز در چشم نخوابید مگر اینکه لنز مخصوص استفاده شبانه باشد.

لنزهای مدت‌دار یعنی آنهایی که برای استفاده چند روزه طراحی شده‌اند را نیز هر چند وقت یک بار از چشم درآورید، در مایع لنز بشویید و ضدعفونی کنید، آن را تا صبح درون مایع لنز بگذارید تا بماند، صبح آبکشی و دوباره استفاده کنید.

اگر با گذاشتن لنز چشم‌هایتان اذیت می‌شود، اشک زیادی تولید می‌شود و دچار قرمزی و سوزش چشم می‌شوید، فورا لنز تماسی را از چشم خارج کنید و با پزشکی که آن را برایتان تجویز کرده تماس بگیرید.

توصیه جینگوبینگومگ این است که سالی دو بار به چشم‌پزشکی مراجعه کنید و از سلامت بینایی و سلامت چشم خود مطمئن شوید.

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

برای شست‌وشوی لنز تماسی فقط از مایع لنز استفاده کنید و سراغ آب لوله‌کشی و آب شیر نروید. مایع لنز opti free چندین منظوره است و با یک بار خرید همه کارهایی که برای تمیزی و ضدعفونی کردن لنز نیاز دارید را برایتان انجام می‌دهد.

مایع لنزی که در قاب لنز مانده را دوباره مصرف نکنید زیرا هم خاصیت آن کم شده و هم ممکن است حاوی میکروب و عفونت باشد.

هر آنچه در مورد روش نگهداری از مایع لنز opti free باید بدانید

مایع لنز opti free را مطابق بر دستور درج شده روی آن استفاده کنید.

همیشه قبل از استفاده از لنز و مایع لنز، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

از آب شیر، آب معدنی یا سرم نمکی برای شست‌وشوی لنز استفاده نکنید و فقط مایع لنز تازه opti free را به کار بگیرید.

مایع لنز opti free را در گرما یا زیر نور آفتاب نگذارید.

مایع لنز را در دمای اتاق نگهداری کنید.

پس از پایان یافتن تاریخ مصرف، حتما مایع لنز opti free را دور بیندازید.

این محلول را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

آموزش

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

منتشر شده

در

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

یکی از میوه‌های بسیار خوش‌طعم، خوش‌عطر و متنوع در بازار، «طالبی» است. در این فصل از کنار هر میوه‌فروشی که عبور کنید محال است عطر خوشایند طالبی، گرمک یا دستنبو مشامتان را پر نکند. از این رو جینگوبینگو مگ در ادامه این مطلب فواید طالبی و نقش آن در سلامت چشم و بینایی انسان را برشمرده است.

پیش از ورود به مطلب لازم است در مورد مدل‌های مختلف این میوه برایتان توضیح دهیم. اغلب ما همه خانواده ملون‌ها، از رنگ سبز خط‌دار گرفته تا نارنجی یا زرد بدون خط را طالبی می‌نامیم اما این میوه‌ها با هم فرق دارند.

«طالبی»، سبز رنگ است و روی پوست آن نیز رگه‌های سبز رنگ به وضوح خودنمایی می‌کنند. اما یک نمونه سبز بدون خط هم داریم که به آن «مِلون» می‌گویند.

میوه‌های نارنجی که خطوط سبز روی پوست خود دارند، «سمسوری» نامیده می‌شود و مدل‌هایی که پوست ساده و گوشت نارنجی دارند، «کرمگ» هستند.

حالا با این توضیحات برویم به سراغ خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها.

گرمابه

 

طالبی برای سلامت چشم

اگر به دنبال یک منبع خوب ویتامین A هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سراغ طالبی بروید. این میوه‌ی بسیار خوش عطر و خوشمزه حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن است و بدن می‌تواند بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل کند. هر دوی این مواد مغذی برای حفظ سلامت چشم‌ها و بینایی ضروری هستند.

یک لیوان آب طالبی طبیعی فقط ۵۶ کالری دارد اما بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه ویتامین A بدن انسان را تأمین می‌کند. یعنی به زبان ساده‌تر باید بگوییم شما با نوشیدن یک لیوان آب طالبی طبیعی تمام نیاز روزانه ویتامین A را دریافت می‌کنید.

همچنین، در یک تحقیق علمی که روی بیش از ۵۰ هزار زن در بازه سنی ۴۵ تا ۶۷ سال صورت گرفت، مشخص شد افرادی که مقادیر بالایی از ویتامین A را به صورت روزانه دریافت می‌کردند، خطر آب مروارید در آنها به میزان ۴۰ درصد کاهش داشته است. بعلاوه، آن زنانی که به طور منظم طالبی می‌خوردند کمتر در معرض خطر جراحی کاتاراکت قرار دارند.

طالبی منبع غنی ویتامین A

طالبی یکی از بهترین منابع ویتامین A بشمار می‌رود و مملو از بتاکاروتن است. باید بدانید که بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود. بنابراین طالبی که یک میوه‌ی بهاری تابستانی است، به تقویت سیستم بینایی بدن کمک و از ضعیف شدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند.

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

 

از املاح دیگر موجود در طالبی می‌توان به کلسیم، منیزیم و فسفر اشاره کرد. همچنین طالبی سرشار از پیش ساز ویتامین A است که می‌تواند بخشی از نیاز بدن به این ویتامین را تامین کند. ویتامین A همچنین در حفظ سلامت چشم و بینایی، تامین رشد و نمو و بهبود عملکرد ایمنی بدن نقش دارد.

ترمیم پوست، برطرف کردن مشکلات تنفسی، درمان آسم، درمان یبوست، کمک به دفع سنگ کلیه، تقویت ایمنی بدن، مفید در درمان نقرس و روماتیسم و درمان کم‌خونی از دیگر فواید مصرف طالبی برای بدن است.

همچنین مصرف این میوه به جلوگیری از ابتلای افراد به سرطان‌های ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ و معده کمک شایانی می‌کند.

فروشگاه اینترنتی ارومیه جینگوبینگو

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

چشم و بینایی

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

منتشر شده

در

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

آب مروارید یک لایه ابری شکل روی عدسی طبیعی چشم است که پشت عنبیه و مردمک قرار دارد.

آب مروارید یکی از دلایل اصلی از دست رفتن بینایی افراد بالای ۴۰ سال و یکی از عوامل اصلی نابینایی در سراسر جهان بشمار می‌رود. بد نیست بدانید شمار افرادی که به آب مروارید مبتلا می‌شوند بسیار بیشتر از کسانی است که آب‌سیاه، دژنراسیون ماکولا و مشکلات شبکیه‌ای دیابتیک دارند.

بر اساس آمار در کشور پهناوری همچون آمریکا حدود ۲۲ میلیون نفر که بالای ۴۰ سال سن دارند به آب مروارید مبتلا هستند. با روند رشد این بیماری در ایالت متحده آمریکا گمانه‌زنی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۰ میلیون نفر به آب مروارید مبتلا شوند.

آب مروارید چیست؟

بیشتر بخوانید: انواع مختلف لنز تماسی چشم را می شناسید؟

کدر شدن عدسی چشم است که منجر به مشکلات بینایی می‌شود، آب مروارید نام دارد.

عدسی ساختمان شفاف و بدون رگ با قطر حدود ۹ میلی‌متر و ضخامت ۴ میلی‌متر است که در قسمت میانی کره چشم قرار گرفته و باعث تمرکز نور بر روی شبکیه می‌شود. شبکیه هم لایه حساس به نور در چشم است که پیام‌های بینایی را دریافت می‌کند. در یک چشم طبیعی نور از عدسی عبور می‌کند و روی شبکیه متمرکز می‌شود. برای ایجاد یک تصویر دقیق، عدسی باید شفاف باشد.

در حالت طبیعی و عادی، عدسی که از آب و پروتئین تشکیل شده کاملا شفاف است و نور به راحتی از آن عبور می‌کند. اما گاهی پیش می‌آید که بخشی از این پروتئین‌ها تغییر می‌یابند و منجر به کدورت قسمت‌هایی از عدسی می‌شوند. در نتیجه نور به خوبی به شبکیه نمی‌رسد و اختلال بینایی ایجاد می‌شود که این پدیده را آب مروارید یا کاتاراکت می‌نامند.

وقتی آب مروارید هنوز خیلی نرسیده باشد، تنها بخش کوچکی از عدسی کدر می‌شود. اما به مرور ین روند ادامه می‌یابد و بخش بزرگی از عدسی کدر می‌شود و بینایی را مختل می‌سازد.

باید بدانید که کاتاراکت یکی از بیماری‌های مربوط به افزایش سن است و به تدریج و طی چند سال پیشرفت می‌کند. البته در افراد جوان و افراد دیابتی ممکن است پیشرفت بیماری با سرعت بالا و طی چند ماه صورت بگیرد.

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

با اینکه دلایل گوناگونی به عنوان عامل ایجاد این بیماری ذکر شده اما هنوز هیچ علت قطعی برای آن مشخص نشده است. دانشمندان علل متعددی از جمله سیگار کشیدن، بیماری قند و تماس زیاد با نور خورشید را برای ابتلا به آن ذکر می‌کنند.

مدل‌های مختلف آب مروارید چیست؟

مدل‌های مختلف آب مروارید شامل موارد زیر است:

 • کاتاراکت (آب مروارید) زیرکپسولی: در پشت عدسی چشم پدیدار می‌شود. افرادی که به دیابت مبتلا هستند یا کسانی که دوز بالایی از داروهای استروئیدی مصرف می‌کنند در خطر ابتلا به این بیماری هستند.
 • کاتاراکت (آب مروارید) هسته‌ای: در هسته مرکزی عدسی چشم شکل می‌گیرد. این آب مروارید اغلب به واسطه سن پدیدار می‌شود.
 • کاتاراکت (آب مروارید) غشایی: از نامش معلوم است که از سطح چشم شروع به رشد می‌کند و به تدریج به مرکز عدسی می‌رسد.

چه عواملی باعث شکل‌گیری آب مروارید می‌شود؟

خوشبختانه بیماری چشمی آب مروارید در بیشتر موارد در زمانی که باعث اختلال در بینایی شده باشد با جراحی ظریفی برطرف می‌شود. باید بدانید آب مروارید از یک چشم به چشم دیگر سرایت نمی‌کند و باعث کوری غیرقابل برگشت نیز نمی‌شود.

همچنین خوب است بدانید، در آب مروارید خفیف، اختلال بینایی شاید بسیار ناچیز باشد. اما با افزایش میزان آب مروارید، بینایی به تدریج بدتر می‌شود. بعضی از مبتلایان همزمان با کاهش دید دور احساس می‌کنند که دید نزدیک آنها بهتر شده اما این تغییر، موقتی است و با افزایش میزان آب مروارید، دید دور و نزدیک، هر دو بدتر خواهد شد.

در زیر علل مختلف شکل‌گیری این بیماری را نوشته‌ایم:

 • آب مروراید ناشی از افزایش سن: عدسی نیز همانند سایر قسمت‌های بدن،‌ در طول زندگی به رشد خود ادامه می‌دهد و لایه‌هایی به سطح خارجی آن اضافه می‌شود که با گذشت زمان، لنز سخت می‌شود و شفافیت خود را از دست می‌دهد. آب مروارید ناشی از افزایش سن شایع‌ترین نوع آب مروارید است و بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی رواج دارد.
 • آب مروارید ناشی از سایر بیماری‌ها: این نوع آب مروارید در افرادی که بیماری‌های مشخص دیگری از جمله دیابت (بیماری قند) دارند دیده می‌شود. گاهی بروز آب مروارید در رابطه با مصرف داروهای کورتون دار است.
 •  آب مروارید ناشی از ضربه: گاهی بلافاصله پس از صدمات چشمی و گاهی سال‌ها بعد از آن دیده می‌شود.
 •  آب مروارید مادرزادی: برخی کودکان با آب مروراید به دنیا می‌آیند یا این‌که در کودکی به آن مبتلا می‌شوند که معمولا در هر دو چشم است. این آب مروارید ممکن است در بینایی اختلال ایجاد نکند، اما در صورت ایجاد اختلال حتما باید جراحی شود.

بیشتر بخوانید: آلودگی هوا چه بلایی میتواند سر چشمانتان بیاورد

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

مصرف مکمل‌های ویتامین C و مواد غذایی سرشار از آن مانند مرکبات، کیوی، توت‌فرنگی و… تاثیر پیشگیرانه‌ای نسبت به تشکیل آب‌مروارید دارد.

علائم آب مروارید چیست؟

 • دید ابری یا پدیدار شدن لکه‌های تیره در میدان دید
 • بروز مشکل دید در شب
 • تار شدن یا محو شدن بینایی
 • حساسیت به نور
 • پدیدارشدن هاله‌ها یا حلقه‌های باریک نور در اطراف منابع نور (معمولا در شب)
 • نیاز مکرر به تغییر نسخه عینک یا لنز تماسی نسبت به گذشته‌
 • کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها
 • دو بینی یا چند بینی (که با افزایش شدت آب مروارید وضعیت بدتر می‌شود).

توجه داشته باشید که این علائم می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌های چشمی نیز باشند. بنابراین بسیار مهم است که به چشم پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی مشکل چشم خود را پیدا کنید.

درمان آب مروارید چگونه است و بهترین زمان برای عمل جراحی چه زمانی است؟

در مراحل اولیه آب مروارید، وضعیت بینایی با استفاده از عینک، عدسی‌های بزرگ نما و نورهای قوی‌تر بهبود می‌یابد. اما اگر این روش‌ها موثر نباشد، چشم باید عمل شود. یعنی عدسی کدر شده از چشم خارج و با عدسی مصنوعی جایگزین شود.

در مورد بهترین زمان برای عمل جراحی کاتاراکت باید بدانید که با توجه به نیاز و شرایط هر فرد متفاوت است. در افراد مسن که نیاز چندانی به دید کامل ندارند ممکن است دیرتر نیاز به انجام جراحی باشد. این مساله‌ای است که چشم‌پزشک در مورد آن تصمیم می‌گیرد.

به صورت کلی کارشناسان اعتقاد دارند که هر زمان انجام فعالیت‌های شغلی یا روزمره مانند رانندگی، مطالعه و تماشای تلویزیون برای فرد مبتلا به آب مروارید دشوار شد، جراحی باید صورت بگیرد و به رسیدن آب مروارید نیازی نیست.

گفتنی است، اگر هر دو چشم به آب مروارید مبتلا باشند پزشک آنها را در یک زمان جراحی نمی‌کند. هر چشم باید به طور جداگانه تحت عمل جراحی قرار گیرد. به گفته‌ی متخصصان در صورتی‌ که وضعیت اورژانسی نباشد بهتر است حداقل ۴ ماه بین دو عمل فاصله باشد. گاهی اوقات در بیماران مبتلا به بیماری قند جهت معاینه شبکیه و درمان ضایعات ناشی از بیماری انجام عمل آب مروارید ضروری است.

بیشتر بخوانید: بیماری قوز قرنیه چیست ؟ روش‌های درمان و نحوه تشخیص بیماری قوز قرنیه
عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

عوامل شکل‌گیری آب مروارید چیست؟

در رابطه با سلامت عدسی چشم و جلوگیری از کدرشدن آن توصیه می‌شود روزانه ۲ تا ۳ حبه سیر میل کنید.

اگر آب مروارید عمل نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

با تاخیر در عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش یافته به طوری که در حد شمارش انگشتان و یا فقط درک نور خواهد رسید، در این مرحله در تعداد کمی از بیماران ممکن است منجر به افزایش فشار داخل چشم (آب سیاه) شود و در نتیجه نیاز به جراحی اورژانس پیدا می‌کند که عوارض و خطرات آن بیشتر از جراحی معمولی است.

امروزه  جراحی آب مروارید یکی از رایج‌ترین، بی‌خطرترین و موثرترین اعمال جراحی چشم به شمار می‌رود. حدود ۹۰ درصد افرادی‌که تحت این عمل قرار می‌گیرند، دید بهتری پیدا می‌کنند مگر این‌که مشکلی در قرنیه، شبکیه یا عصب بینایی وجود داشته باشد.

در صورتی‌که دچار افزایش فشار خون یا قند خون هستید قبل از عمل باید حتما زیر نظر متخصص داخلی، درمان و تحت کنترل قرار بگیرید. روز قبل از عمل حمام کنید و ۶ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید.

توجه داشته باشید که تا مدتی بعد از عمل احساس خفیف ناراحتی و جسم خارجی طبیعی است. اشک ریزش خفیف و ترشح مختصر شایع است. چشم ممکن است به نور و تماس حساس شود. در صورت احساس ناراحتی، برای ۱ تا ۲ روز اول ممکن است پزشک هر ۴ تا ۶ ساعت مسکن تجویز کند. اما بعد از این مدت، احساس ناراحتی معمولا از بین می‌رود.

چند روز پس از عمل می‌توان فعالیت‌های روزانه را شروع کرد. اما بینایی ممکن است تا مدتی کامل نباشد.

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

Copyright © 2017-2018 JingoBingo