بهترین راه ها برای درمان میگرن

درمان میگرن

درمان میگرن برای افراد مبتلا به سردرد های میگرنی بسیار مهم است چرا که این بیماری با سردرد های معمولی متفاوت است و با علائمی آزار دهنده باعث تهدید سلامتی بیمار می شود.

در این مطلب به موضوعات زیر اشاره خواهیم داشت:

 • معنی واژه میگرن
 • چگونه بفهمیم به میگرن مبتلا هستیم؟
 • غذا های ممنوعه برای افراد مبتلا به میگرن
 • راه حل هایی ساده برای پیشگیری از حملات شدید سردرد های میگرنی
 • روش های متفاوت درمان میگرن
 • درمان میگرن در مدت زمانی کوتاه

معنی واژه میگرن

بیشتر بخوانید : چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

میگرن واژه‌ای است فرانسوی که از زبان یونانی مشتق شده: همی‌کرانیون. «همی» به معنای «نیم» و «کرانیون» به معنای جمجمه است. گویا یونانی‌ها برای توصیف سردردهای ضربان‌دار و مزمن، اینگونه ابراز می‌کردند که نیمی از سر، به شدت درد می‌گیرد.

واقعیت امر در این است که در سردردهای میگرنی، شما درد را در نیمی از سر خود حس می‌کنید و بسته به شدت درد، این حس ناخوشایند می‌تواند با تاری دید و حتی تهوع همراه باشد.

این نوع از سردرد یک طرفه است و ماهیتا ضربان دار است و از ۲ ساعت تا ۷۲ ساعت ادامه دارد. از جمله علایم سردرد های میگرنی می توان به حالت تهوع، استفراغ، نورگریزی (افزایش حساسیت به نور)، صدا ترسی (افزایش حساسیت به صدا) اشاره داشت. در بیماری میگرن، درد به طور کلی با بالا رفتن فعالیت بدنی افزایش می یابد.

 

درمان میگرن
درمان میگرن

 

چگونه بفهمیم به میگرن مبتلا هستیم؟

میگرن به واسطه عوامل مختلفی آغاز می‌شود که آنها را تحت عنوان محرکه‌های میگرنی یا اورا (Aura) می‌شناسیم. این عوامل صرفا محدود به عوامل شیمیایی و تغذیه نیست. ممکن است شما در رویارویی با روشنایی لامپ یا حتی یک استرس بسیار شدید، زمینه‌ یک سر درد شدید را پیدا کنید. اگر واقعا به میگرن دچار شده‌اید، کمی پیش از شروع سر دردهای وحشتناک و شدید، بدن به نوعی به شما اطلاع می‌دهد.

غذا های ممنوعه برای افراد مبتلا به میگرن

بیشتر بخوانید : غذاهای سالم و مفید در فصل زمستان

در تحقیقات صورت گرفته توسط محققان، مصرف برخی مواد غذایی زیادی برای افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می‌برند، ممنوع شده است که از جمله آن ها می توان به شکلات، سس گوجه، پنیر، مرکبات و همچنین غذاهای غنی از پروتئین تیرامین و…اشاره کرد.

رمان پسر بهشت پارت 84 تا 88 | کتاب رمان وحشی

البته لازم به ذکر است که میزان قدرت سیستم ایمنی افراد مختلف، با یکدیگر متفاوت است و ممکن است فردی در برابر مصرف پنیر مقاومت زیادی در برابر حملات میگرنی از خود نشان دهد در حالی که فردی دیگر سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشد.

راه حل هایی ساده برای پیشگیری از حملات شدید سردرد های میگرنی

پیشگیری بهتر از درمان است

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بهترین راه درمان میگرن در ابتدا پیشگیری از آن است. سردرد های میگرنی با نشانه هایی همراه است و در واقع زمانی که حس می‌کنید حملات میگرن در شرف وقوع است باید دارو مصرف کنید یعنی خیلی پیش‌تر از آنکه درد، دور از جان امان‌تان را ببرد باید اقدام به درمان میگرن کنید. لازم است تا شما بدانید دقیقا چه دارویی دوای دردتان است تا استرس تان در این خصوص کاهش یابد.

برنامه‌ی درمانی شما ممکن است شامل داروهای تجویزی یا غیر تجویزی مانند روش‌های سنتی یا ترکیبی از هر دو باشد. در هر صورت باید برای درمان میگرن آماده باشید و با مشورت پزشک، از حملات شدید این بیماری جلوگیری نمایید.

 

درمان میگرن
درمان میگرن

 

تاثیر اقدام سریع بر درمان میگرن

زمان، در کاهش درد میگرن بسیار حائز اهمیت است. و این امر تاکیدی بر مسئله مهم مصرف دارو در زمان معین است. پیش از وقوع حمله های شدید میگرنی، شما با علائمی از این بیماری رو به رو خواهید شد که به شما هشدار می دهند درمان میگرن را باید آغاز کنیدبنابراین لازم است تا خیلی سریع دارو های درمان میگرن را مصرف کنید تا دچار حملات شدید این بیماری نشوید.

درمان میگرن با استراحت در جای آرام و تاریک

همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، میگرن باعث افزایش حساسیت به نور و صدا می شود که از علائم اولیه و هشدار دهنده این بیماری است. بنابراین اگر فردی که دچار سردرد شده در جای ساکت و تاریکی استراحت کند هم حالش زودتر خوب می‌شود و هم آرامش بیشتری خواهد داشت که این مسئله کمک کننده است.

10 راهکار برای از بین بردن اضطراب

در صورتی که نشانه های اولیه سردرد های شدید را دارید برای درمان میگرن کافی است زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید و دراز بکشید. چشم‌هایتان را ببندید و روی تنفس‌تان تمرکز کنید. به آرامی و عمیق از دیافراگم نفس بکشید، با هر دم بالا رفتن و با هر بازدم پایین آمدن شکم‌تان را احساس کنید. انجام این تمرین، به تسکین درد و آرام شما کمک شایانی می‌کند.

 

درمان میگرن
درمان میگرن

 

به طور کلی انجام تمرین های ورزشی و تنفس عمیق به کوتاه‌تر شدن یا از بین رفتن حملات میگرنی کمک می‌کند.انجام این قبیل از تمرینات در جلوگیری از درد های میگرنی نیز بسیار موثر و کارآمد هستند.

درمان میگرن با قرار گیری در معرض سرما یا گرما

دما درمانی یکی از راه های ساده برای مقابله با درد های مختلف از جمله سردرد های میگرنی است. اگر جزو افرادی باشید که در صورت آسیب‌دیده‌گی بدن از کیسه‌ی یخ یا هنگام کمر درد از کیسه‌ی آب‌گرم استفاده می‌کنید پس حتما به قدرت دماتراپی یا دما درمانی واقف هستید.

برخی افراد اگر یک کیسه‌ی یخ روی سرشان بگذارند حس بهتری دارند و آرام می‌شوند و بعضی دیگر هم نسبت به گرما واکنش مثبت نشان می دهند، البته به طور کلی گرما و قرار گیری در معرض نور و گرمای آفتاب تسکین بخش سردرد های میگرنی است. دما درمانی و یک دوش آب گرم می تواند اثربخشی زیادی در درمان میگرن داشته باشد.

روش های متفاوت درمان میگرن

۱-مصرف ویتامین ب، ملاتونین :

ویتامین ب یکی از مهم ترین و موثر ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است و افرادی که به طور مرتب از غذا های حاوی ویتامین ب مصرف می کنند، چیزی در حدود ۶۰ درصد کم تر از سایر افراد، به میگرن مبتلا می شوند. طبق بررسی های صورت گرفته توسط محققان، نتایج نشان داده که مصرف ملاتونین قبل از خواب به مدت ۳ ماه، ۵۰درصد از میزان حملات میگرنی افراد می کاهد و به گونه ای درمان میگرن پیش از اتفاق و حملات سردرد های شدید است.

23 ترفند برای از بین بردن موی سفید در جوانی

۲- رژیم غذایی کم چرب و تاثیر شگفت انگیز آن بر درمان میگرن :

بیشتر بخوانید : آشنایی با بهترین و پرخاصیت ترین میوه ها برای انسان ها

از جمله غذاهای تشدید کننده میگرن، می توان به الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسرو شده، گوشت های فراوری شده، پنیر های کهنه و آسپارتام اشاره داشت. ضمن آن که طبق پژوهش های محققان آمریکایی، آن ها دریافتند که افراد مبتلا به میگرن با داشتن یک رژیم کم چربی برای دوازده هفته، ۴۰ درصد کم تر از مواقع عادی دچار حملات میگرنی می شوند. همچنین اگر آنها دچار حملات میگرنی شوند، نسبت به زمان قبل به میزان ۶۶ درصد درد کم تری را احساس خواهند کرد.

 

درمان میگرن
درمان میگرن

 

بنابراین همان طور که پزشکان تغذیه تاکید زیادی بر مصرف غذا های کم چرب دارند، این نوع از رژیم غذایی نه تنها می تواند ضامن سلامتی افراد و کاهش ابتلا به چاقی و دیابت شود، بلکه قادر است تا شما را از سردرد های میگرن نیز نجات دهد.

۳-استفاده از مسکن های OTC برای درمان میگرن خفیف:

زمانی که سردرد های میگرنی آغاز می شود، لازم است تا با استفاده از مسکن از بروز درد های شدید جلوگیری به عمل آید. در صورتی که شما در ازای هر پنج حمله تنها یک بار حالت تهوع دارید، می توانید از مسکن های عادی همچون ایبروفن آسپرین، ناپروکسن و استامینوفن استفاده کنید. مسکن های OTC حاوی ترکیبی از استامینوفن، آسپرین و کافئین است که سبب تسریع درمان میگرن می گردد و حداقل ۲۰ دقیقه زودتر از حالت عادی، سردرد های میگرنی را تسکین می بخشد.

 

درمان میگرن
درمان میگرن

 

۴- مراجعه به پزشک متخصص:

بیشتر بخوانید : انواع تیپ های بدنی در بدنسازی

ممکن است سردرد های میگرنی شما شدید شود و استفاده از مسکن هایی همچون ایبوبروفن نیز کارساز نباشد، بنابراین در صورتی که درد های میگرن شدید شده است، در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در چنین شرایطی به احتمال فراوان پزشک  متخصص برای درمان میگرن شما داروهای خانواده تریپتامین تجویز خواهد کرد که عموما این نوع از دارو ها با اثر گذاری سریع، در درمان میگرن بسیار موثر عمل می کنند و اغلب در حدود یک ساعت، بیمار بهبود می یابد.

10 نکته مهم درباره پرورش پرندگان

۵- کاهش مصرف مسکن ها برای درمان میگرن:

اگر چه بسیاری از افراد عادت کرده اند تا به محض بروز سر درد های میگرنی از قرص های مسکن استفاده کنند اما این مسئله اگر به یک عادت رفتاری تبدیل گردد، به گفته محققان آلمانی می تواند اثر عکس بر درمان میگرن داشته باشد. در صورتی که در طول هفته بیش از دو بار مجبور به استفاده از دارو می شوید، بدن شما نسبت به مسکن ها مقاوم می گردد و این خود به معنی افزایش درد در زمان حملات میگرنی است. همچنین توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد داروهای خانواده تریپتامین، در صورتی که از ۱۷ عدد در ماه تجاوز کند، برای میگرن شما اثر عکس خواهد داشت.

در چنین شرایطی اشاره ای به ابتدای این مطلب خواهیم داشت و تاکید بر ذکر این نکته لازم است که همیشه پیشگیری را بر درمان میگرن مقدم بدانید و  تا جایی که ممکن است از بروز سردرد های شدید میگرنی جلوگیری کنید تا مجبور به استفاده مکرر از قرص های مسکن نشوید.

 

درمان میگرن
درمان میگرن

 

۶- تاثیر مصرف منیزیم در درمان میگرن :

کمبود منیزیم در بدن می تواند حملات و سردرد های میگرنی را افزایش دهد. موادی همچون لوبیای سیاه، کلم بروکلی و بادام زمینی، سرشار از منیزیم هستند و استفاده از آن ها، پیشگیری از بروز میگرن محسوب می شود. البته گفتنی است، قرصهای حاوی منیزیم نیز می توانند جایگزین نسبتا مناسبی برای این مواد غذایی باشند.

درمان میگرن در مدت زمانی کوتاه:

استفاده از دارو هایی که در ادامه ذکر می گردد باعث درمان میگرن در مدت زمانی کوتاه می شود اما هر کدام عوارضی مخصوص به خود دارند که برای استفاده از آن ها باید با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 • ارگات
 • دی هیدرو ارگوتامین
 • التریپتان هیدروبرومید
 • ارگوتامین سی
 • سوماتریپتان
 • تریپ تان ها
 • زولمی تریپتان
 • ریزاتریپتان
 • ناراتریپتان HCI
 • آلموتریپتان مالات
 • فرواتریپتان سوکسینات

با مجله اینترنتی جینگوبینگو مگ همراه باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *