تاثیرات ورزش بر زندگی

تاثیرات ورزش بر زندگی

هنگامی که بسیاری از افراد به تاثیرات ورزش فکر می‌کنند، به تصویری که در آینه می‌بینند، شکم شش تیکه، جلو بازو بزرگ و کاهش وزن توجه می‌کنند. یا به مزایای سلامتی آن مثل استخوان‌های قوی‌تر، بهبود سلامت قلب و افزایش سطح انرژی می‌اندیشند.

اما این‌ها فقط یک سطح از تاثیرات ورزش است. آمادگی جسمانی همچنین می‌تواند به بهبود روند زندگی شما کمک کند و راهی برای تقویت توان مقابله با موانع زندگی باشد.

تاثیرات ورزش در زندگی کدامند؟

مهم نیست چند سال دارید، پس زمینه یا وضعیت شما در آمادگی جسمانی چیست. ورزش به شما در زندگی کمک می‌کند. در مقاله زیر تاثیرات ورزش را برای شما برمی‌شماریم.

۱. تاثیرات ورزش در غلبه بر افسردگی

بیشتر بخوانید :تاثیر کم خوابی و استرس بر سلامت پوست

اگر نگاهی به اطرافیانمان بندازیم، متوجه خواهیم شد تعداد بالایی از افراد دچار افسردگی شدند و حتی برخی از آنها برای درمان آن دارو مصرف می‌کنند. بعضی دیگر نیز خود را به دست این افسردگی سپردند و باعث شده زندگی‌شان دچار رکود شود.
با همه اینها، قرص تنها راه ممکن نیست. تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش نیز یک درمان موثر است. ورزش هورمون اندروفین در بدن آزاد می‌کند که خلق و خو را بهتر کرده و باعث نشاط در ورزشکاران می‌شود.

برای اثبات این موضوع تجربه یک جوان ورزشکار را برای شما بازگو می‌کنیم؛

استیون لوپز پدر خود را که تاثیر زیادی بر زندگی او داشته است، از دست داد. او بعد از پذیرفتن این فقدان تلاش کرد خودش را پیدا کند. او پتانسیل‌های زیادی داشت که یکی از آنها توانایی وزنه‌برداری و تمرینات ورزشی بود. این پتانسیل به این مرد جوان کمک کرد که درک کند همیشه راهی به سوی جلو وجود دارد که نیاز به تلاش سخت دارد.

آیا عینک آفتابی قدیمی همچنان از چشم در برابر اشعه UV محافظت می کند؟

تاثیرات ورزش بر زندگی
تاثیرات ورزش بر زندگی

۲. تاثیرات ورزش در مدیریت استرس

ورزش علاوه بر اینکه بر سلامت جسمی موثر است، تاثیرات مستقیمی هم بر کاهش استرس دارد:

  • افزایش تولید اندورفین
  • ورزش نوعی مدیتیشن و تمرین آرامش روح نیز می‌باشد. با ورزش دغدغه‌های روز خود را فراموش می‌کنید و ساعتی را در آرامش کامل به سر می‌برید.
  • ورزش منظم اعتماد به نفس شما را افزایش داده و شما را آرام می‌کند و علائم اضطراب را کاهش می‌دهد.

استیون در این مورد می‌گوید:

در زمان ورزش تنها چیزی که به آن فکر می‌کنم، درست انجام دادن حرکت و تمرکز روی عضلاتم است. ورزش راهی برای من بود تا از تمام موارد منفی در زندگیم دور بمانم و به نوعی من را درمان کرد.

مهم نیست چه اتفاقاتی در زندگی روزمره شما رخ می‌دهد، باشگاه می‌تواند پناهگاه شما باشد تا از استرس آزاد شوید.

بیشتر بخوانید : معرفی ۸ مورد از کاربردی ترین نرم افزارهای ورزشی

گاهی اوقات بهترین راه برای دیدن راه‌حل یک مشکل، داشتن یک تمرین خوب است.

تاثیرات ورزش بر زندگی
تاثیرات ورزش بر زندگی

۳. تمرینات ورزشی یاد می دهند که موفقیت های بزرگ سریع و آسان بدست نمی آیند

رسیدن به اندام دلخواهتان یک شبه بدست نمی‌آید. شما باید حداقل هفته‌ای چند بار به باشگاه بروید و تمرین کنید تا پیشرفت پایدار داشته باشید. برای دستیابی به اهداف خود باید تمرکز کنید. اهداف به شما انگیزه می‌دهد که نظم داشته باشید.

استیون لوپز ۱۱ سال به صورت جدی ورزش کرد و رژیم غذایی خود را رعایت کرد.

تاثیرات ورزش بر زندگی
تاثیرات ورزش بر زندگی

۴. ورزش روابط اجتماعی شما را تقویت می کند

شما چه تنهایی چه با دوستانتان به باشگاه بروید، بخشی از یک جامعه پرشور هستنید. برای اینکه خود را عضوی از این جامعه کنید باید در انجام تمرینات ممارست بورزید و خودتان را تقویت کنید.

راهنمای خرید عینک مطالعه | بهترین انتخاب کدام است؟

تماشای افرادی که پیشرفت داشتند و به تناسب اندام رسیدند به شما انگیزه می‌دهد که برای هدفتان بیشتر تلاش کنید. همچنین معارشت با این افراد حتی اگر پیش از این آنها را ندیده باشید، به شما کمک می‌کند تا فکر مشغله‌هایی که در طول روز داشتید را دور بریزید.

در باشگاه همه افراد از روز اول حرفه‌ای نیستند، به همین خاطر ورزشکاران قدیمی‌تر به شما که تازه وارد باشگاه شدید کمک می‌کنند و شما هم هوای تازه واردان را دارید. همین روند باعث می‌شود روابط اجتماعی شما تقویت شود.

تاثیرات ورزش بر زندگی
تاثیرات ورزش بر زندگی

۵. ورزش فرصت های حرفه ای شما را افزایش می دهد

طبیعی است که فکر کنید هنوز فرصت‌های واقعی خود را پیدا نکردید. استیون لوپز نیز دچار این کشمکش شده بود. او به عنوان یک مرد جوان به گارد ساحلی علاقه داشت. اما بعد از شروع ورزش متوجه شد که به این کار اشتیاق فراوانی دارد. او در حین انجام حرکات ورزشی دریافت که بازوان و دستان قوی‌ای دارد. همین امر موجب شد او با پشتکار بیشتری به سمت علاقه‌اش برود. در طی چند روز او به گروه گارد ساحلی پیوست و کلاس‌های آمادگی را شروع کرد.

تاثیرات ورزش بر زندگی
تاثیرات ورزش بر زندگی

تمرین فیزیکی در واقع تمرین زندگی است

بیشتر بخوانید : 5 غذای رژیمی و خوشمزه همراه با طرز پخت

اگر فکر می‌کنید درد عضلات تنها چیزی است که باشگاه برای شما دارد، کاملا در اشتباه هستید.

استیون لوپز تجربه خود را در این زمینه بیان می‌کند:

پرشور بودن از تاثیرات ورزش است که به شما این امکان را می‌دهد به دنبال تغییرات مثبت زندگی خود باشید. ورزش زندگیم را تغییر داد و موجب پیشرفت من در تمام زمینه‌ها شد. ورزش باعث شد مثال خوبی برای فرزندان، همکاران، خانواده و دوستانم باشم که با مشکلات زندگی می‌توان مقابله کرد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *