تنگه بسفر کجاست؟

İstanbul-Boğazı

تنگه بسفر یا  تنگه بوسفور (İstanbul Boğazı) دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول در کشور ترکیه را از هم جدا کرده است. یعنی شما می‌توانید در بخش آسیایی استانبول صبحانه‌ی خود را بخورید و سوار بر کشتی‌های مسافربری یا تفریحی شوید، خود را به بخش اروپایی برسانید و ناهار را آنجا باشید. به همین سادگی و زیبایی! این تنگه در شمال غربی کشور ترکیه قرار دارد و جزو آبراه‌های بین‌المللی به حساب می‌آید. تنگه‌ی بسفر را باریک‌ترین تنگه‌ی دنیا می‌دانند که در آن امکان کشتی‌رانی وجود دارد. یک قسمت از زیبایی ناتمام شهر محبوب و توریستی استانبول که در طول و عرض تنگه بوسفور گویی به دام افتاده است. تعداد سه پل زیبا به نام‌های پل بغاز، پل سلطان محمد فاتح و پل یاووز سلطان سلیم ارتباط دو بخش را فراهم کرده‌اند. بد نیست بدانید که مردم ترکیه به اینجا، تنگه بغاز می‌گویند و نام بسفر بیشتر نزد خارجی‌ها و توریست‌ها شناخته شده است.

نقشه هوایی تنگه بسفر یا تنگه بغاز استانبول

کشتی‌های کروز زیبا، قایق‌های مسافربری و تفریحی در جای جای طول تنگه و در بخش ساحلی استانبول زیبا، لنگر انداخته‌اند. عرض تنگه متغیر و بین 700 تا 3550 متر است و طولی برابر 30 کیلومتر دارد. در وسط این تنگه، جریانی از سمت دریای سیاه به دریای مرمره با سرعت 3.5 کیلومتر بر ساعت وجود دارد. اهمیت تنگه‌ی بغاز به موقعیت استراتژیک آن، اهمیت بالا از نظر حمل و نقل در شهر استانبول، جاذبه‌های گردشگری واقع در نزدیکی تنگه و تامین بخش مهمی از تجارت و اقتصاد ترکیه برمی‌گردد. برخی از بهترین منطقه‌های استانبول برای زندگی در سواحل استانبول که به تنگه بسفر راه دارند، واقع شده‌اند. آن دسته از املاک، خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌هایی که نزدیک به ساحل و تنگه بسفر هستند، قیمت بالاتری نسبت به مناطق مرکزی استانبول دارند. با ما همراه باشید تا معرفی کاملی بر تنگه بسفر و جاذبه‌های گردشگری واقع در این اطراف را به شما ارائه دهیم.

بورسیه تحصیلی ترکیه 2022

مشاوره خرید ملک

معرفی تنگه بسفر ترکیه

تنگه بسفر یا تنگه استانبول یک رابط است. هم آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند، هم دریای سیاه و دریای مرمره را و هم دو بخش شرقی و غربی استانبول. حتما شما نیز بارها تصویر این تنگه را که از دو طرف با سواحل زیبا، اسکله‌های دولتی و خصوصی، عمارت‌های زیبای ترک احاطه شده و داخل آن انواع کشتی‌ها و قایق‌های مسافربری کوچک و بزرگ سنجاق شده‌اند را دیده‌اید. خود اینجا به تنهایی یک جاذبه گردشگری است که تورهای استانبول یکی از برنامه‌های خود را کشتی‌سواری و عکاسی از استانبول در دل تنگه بسفر اختصاص می‌دهند. از جمله مناطق استانبول که به تنگه بسفر راه دارند، منطقه بشیکتاش، روم ایلی، آناتولی، اسکودار و قاضی کوی می‌باشند. به طوریکه حدود 17 میلیون از جمعیت شهر استانبول که پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است، در اطراف این تنگه زندگی می‌کنند.

چگونه به تنگه بسفر برویم؟

اگر می‌خواهید به تنگه بسفر بروید سه راه پیش روی شما است. اول اینکه اتوبوس‌های دسترسی به تنگه بسفر از میدان تکسیم حرکت می‌کنند. میدان تکسیم یا تقسیم مهم‌ترین میدان استانبول است که به دلیل مرکزیتی که دارد به تمام بخش‌های استانبول دسترسی داشته و بسیاری از مراکز خرید و هتل‌های مشهور ترکیه در اطراف این میدان قرار دارند. از منطقه بشیکتاش نیز، اتوبوس‌های خط واحد به سمت تنگه بسفر در حرکت هستند. دیگر ایستگاه برای دسترسی به این تنگه، ایستگاه تراموا کاباتاش است. اسکله بشیکتاش نیز که بهترین و گران‌ترین منطقه استانبول است، جایی است که فری‌های اسکودار و کادیکوی در آنجا لنگر می‌اندازند.

پل‌های ساخته شده بر روی تنگه بسفر

تنگه بسفر استانبول

تعداد 30 اسکله و 3 پل زیبا در تنگه بسفر قرار دارد. هر کدام از این پل‌ها بخشی از حمل و نقل و ارتباط میان دو طرف تنگه را تامین می‌کنند و هر کدام در بازه زمانی متفاوت ساخته شده‌اند.

  • پل بغاز یا پل بسفر: آن را مروارید بسفر نیز می‌نامند. ساخت آن به سال 1970 برمی‌گردد. طراحی ظریف و زیبایی دارد و از منطقه بیلربی به اورتاکوی کشیده شده است. بر روی پل، چشم‌انداز زیبا و سرتاسری به کل شهر خواهید داشت. حتما در بازدید از استانبول، شب را به بازدید از این پل اختصاص دهید. نورپردازی عالی و ویوی استانبول در شب دیدنی است. طول آن 1560 متر و عرض آن 34 متر است و ارتفاعی معادل 65 متر دارد.
  • پل سلطان محمد فاتح: آن را تحت عنوان پل دوم نیز می‌شناسند. این همان پل زیبایی است که در بسیاری از سریال‌های ترکیه دیده‌اید. پل سلطان محمد فاتح بر روی تنگه بسفر قرار دارد و محله هیساراستو و کاواجیک را به هم متصل کرده است. در سال 1988 ساخته شد و 100 متر ارتفاع دارد.
  • پل یاووز سلطان سلیم: یک پل زیبا با معماری نوین است که در سال 2016، تردد روی آن آغاز شد. این پل دو منطقه ساریر و بی‌کوز را هم متصل می‌کند.
تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول ترکیه

جاذبه‌های گردشگری اطراف تنگه بسفر استانبول

استانبول به تنهایی سهم اول در میان شهرهای ترکیه را از لحاظ جذب گردشگر دارد. این شهر به حدی زیبا است که هر کس حداقل یکبار آرزوی پرسه زدن در میان بافت زیبای تاریخی و مدرن آن را در سر خواهد داشت. سالانه میلیون‌ها نفر از شهر استانبول بازدید می‌کنند. برای همین است که بخش مهمی از اقتصاد ترکیه کاملا متکی بر صنعت توریسم و گردشگری است. تنگه بسفر در استانبول خود یک جاذبه گردشگری به حساب می‌آید. اما ما داریم در مورد 30 کیلومتر آبراه بزرگ صحبت می‌کنیم. در اطراف آبراه بسفر رستوران‌های لوکس و رستوران‌های ساحلی و کافه‌های شبانه زیادی وجود دارند. صرف یک وعده غذایی خوشمزه در هر کدام از اینها را نباید از دست داد. در کنار اینها بازدید از جاذبه‌های گردشگری اطراف تنگه بسفر و تفریحات آبی نیز از دیگر دلایل محبوب بودن این منطقه نزد توریست‌ها است. برای اطلاعات بیشتر از جاذبه های گردشگری استانبول به مقاله مرتبط به آن مراجعه نمایید.

  • کشتی‌های تفریحی کروز

سوار بر کشتی‌های تفریحی کروز شوید و گردشی زیبا و به یادماندنی بر روی تنگه بسفر داشته باشید. کشتی‌های راحت، مجهز و لوکسی از شرکت‌های کروز در سواحل تنگه وجود دارند. اگر شانس بیاورید و در طول گردش به کشتی باری بر بخورید، دقایقی کشتی متوقف می‌شود و این فرصت فوق‌العاده‌ای برای عکاسی است.

  • برج دختر

این برج در میان آب‌های تنگه قرار دارد. مسافران خود را با کشتی به اینجا می‌رسانند. داستان‌ها و افسانه‌های جالبی را در مورد گذشته برج خواهید شنید. این برج چند طبقه دارد و بازدید شما از طبقه اول تا بالکن ادامه خواهد داشت. حتما خود را بالکن این برج برسانید و منظره‌ای متفاوت از استانبول را نظاره‌گر باشید.

  • آب انبار باسیلیکا
افتتاح حساب بانکی در ترکیه

اینجا یک سازه ساخته شده در زیر زمین است. مانند تالار ستون دار که بر روی ستون‌های آن کنده‌کاری زیبایی اجرا شده است. سقف مجموعه طاقی است  و انعکاس آن داخل مخزن آب، توالی و ریتم خاصی ایجاد کرده است. ساخت این آب انبار در نزدیکی تنگه بسفر به دوران حکومت بیزانس برمی‌گردد. در اینجا یک کاربری کافه برای مسافران و توریستان ایجاد شده است. بعد از بازدید می‌توانید با نوشیدن یک فنجان قهوه ترک اینجا را ترک کنید.

  • کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی استانبول را که دیگر همه می‌شناسند. قدرتمندان و سلاطین حکومت عثمانی به مدت 400 سال در این کاخ اقامت داشته‌اند. این روزها کاخ توپکاپی به کاربری موزه تبدیل شده است و بزرگترین کاخ در کل شهر استانبول است. اگر می‌خواهید با تاریخ هنر و معماری ترکیه آشنا شوید، حتما بازدید از کاخ توپکاپی را به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری تنگه بسفر در نظر داشته باشید. البته این کاخ به ثبت آثار جهانی یونسکو نیز درآمده است.

  • بندر شهر استانبول

قدم زدن در امتداد ساحل تنگه بسفر که به آن بندر شهر استانبول نیزمی‌گویند، کار دیگری است که مسافران و گردشگران استانبول می‌توانند انجام دهند. در عین اینکه پیاده‌روی می‌کنید، می‌توانید آمد و شد قایق‌های دریایی را زیر نظر بگیرید. در یکی از رستوران‌های و کافه‌ها بنشینید و یا از مغازه‌های این اطراف خرید کنید.

  • قلعه روملی استانبول

طبیعی است که در اطراف تنگه بسفر، قلعه‌هایی هم ساخت شده باشد. چرا که پادشاهان عثمانی همواره به دنبال حفاظت و دفاع از منطقه بوده‌اند. برای همین در باریک‌ترین بخش آبراه بسفر که تسلط خوبی می‌توان به عبور و مرورها در این تنگه داشت، قلعه روملی را ساخته‌اند. تعداد 3 برج اصلی و 13 برج دیده‌بانی در این قلعه وجود دارند و بازدید از آن برای تمام گردشگران امکان‌پذیر است.

جاذبه های گردشگری آنکارا

از دیگر قلعه‌های واقع در تنگه بسفر می‌توان به قلعه بیزانس که توسط امپراتوری روم شرقی ساخته شده است، اشاره کرد. بنایی که امروزه تخریب شده اما ارزش بازدید کردن دارد.

  • برج گالاتا

نام دیگر آن برج مسیح است. 9 طبقه است و در طبقه آخر آن یک رستوران و کافه ساخته شده است. از ظاهر برج شاید احساس کنید برج قدیمی است. همین طور هم هست، گالاتا در سال 1348 و به سبک معماری رومانسک ساخته شده است. اما معماری و ساخت آن به گونه‌ای بوده است که اکنون با دو آسانسور می‌توان طبقات مختلف این برج به ارتفاع 66.9 متر را درنوردید. به دلیل بلندی از اطراف به خوبی قابل تشخیص است و شما نیز با رساندن خود به طبقه آخر این برج، دید پرنده‌ی خوبی به شهر استانبول خواهید داشت.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری تنگه بسفر و اطراف آن می‌توان به منطقه آنادولو کاوایی، آرناووت کوی، ببک، کاخ بیلربیی، پارک امیرگان، کاملیکا، اورتاکوی، موزه ثاقب سابانجی، ساریر، بنیاد ایزنیک، رستوران‌ موزدچانگا، خانه کافه، رستوران چینار التی و … اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.