با ما همراه باشید

آموزش

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

منتشر شده

در

پر شدن حافظه گوشی‌های موبایل یکی از مشکلات رایجی است که کاربران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این مشکل بیشتر در گوشی‌های پایین و میان رده که حافظه محدودتری دارد به وجود می‌آید. اما چطور قادر به رفع این مشکل خواهیم بود؟ در این مطلب به معرفی 5 ترفند ساده موثر برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقدمه: چرا باید به فکر خالی کردن حافظه گوشی باشیم؟

هر گوشی موبایل حافظه داخلی مشخصی را ارائه می‌کند! حافظه داخلی به معنای مقدار فضای ذخیره‌سازی اطلاعاتی است که گوشی مورد نظر ارائه خواهد کرد. برای مثال زمانی که گفته می‌شود یک گوشی حافظه داخلی 32 گیگابایتی دارد، یعنی 32 گیگابایتی اطلاعات در آن قابل ذخیره کردن است. متاسفانه در گوشی‌های پایین رده و میان رده حافظه داخلی کمی محدود می‌شود و در خیلی از موارد به 16 یا حتی 8 گیگابایت می‌رسد. در این گوشی‌ها مشکل پر شدن زود هنگام حافظه گوشی به شکل محسوس‌تر و زودتری نمایان می‌شود.

اما آیا می‌دانید که با ترفندهای خاصی امکان خالی کردن حافظه گوشی‌های اندرویدی وجود دارد؟ بدین ترتیب می‌توانید از کند شدن سرعت عملکرد دستگاه و کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات در آن جلوگیری کنید. اما این ترفندها کدامند؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم 5 مورد از بهترین و موثرترین ترفندهای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی (Android) را برایتان شرح دهیم. بنابراین توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی آیفون XR

ترفند اول: پاک کردن حافظه کش اپلیکیشن‌ها

سیستم عامل اندروید به گونه‌ای طراحی شده که اطلاعات مربوط به هر اپلیکیشن را به مرور زمان در حافظه کش (Cache Memory) ذخیره می‌کند. این امر سبب می‌شود تا اپلیکیشن مورد نظر با سرعت بیشتری در گوشی اجرا شود، اما اطلاعاتی که در قابل حافظه کش هر اپلیکیشن ذخیره می‌شوند بخشی از حافظه داخلی گوشی را اشغال خواهند کرد و این مسئله منجر به کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات می‌شود! برای مثال اپلیکیشن تلگرام را در نظر بگیرید. در حافظه کش این اپلیکیشن اطلاعاتی مثل عکس‌های پروفایل دیگر کاربران، عکس و فیلم‌های اخیری که شما در پنجره‌های گفتگوی مختلف دانلود کرده‌اید و غیره ذخیره می‌شوند. بدین ترتیب زمانی که شما تلگرام را اجرا کنید، دیگر لزومی ندارد که عکس پروفایل کاربران دوباره بارگذاری شود یا وقتی با یک پنجره گفتگو وارد می‌شوید، دوباره عکس و فایل‌های داخل آن را دانلود کنید، چون این اطلاعات در حافظه کش اپلیکیشن تلگرام ذخیره شده‌اند.

اما تصور کنید با گذر زمان حجم اطلاعاتی که در حافظه کش تلگرام ذخیره می‌شوند چقدر خواهد شد؟ حالا یک قدم رو به جلوتر بردارید و کل اپلیکیشن‌هایی که در گوشی نصب هستند را در نظر بگیرید، چون تمام آن‌ها حافظه کش دارند! بنابراین مطمئناً بخش عظیمی از فضای ذخیره سازی اطلاعات گوشی شما توسط حافظه کش اپلیکیشن‌ها اشغال شده است. پس حذف این اطلاعات از حافظه کش اپلیکیشن‌ها می‌تواند ترفندی موثر برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی باشد. اما چطور حافظ کش یک اپلیکیشن را در اندروید پاک کنیم؟ بدین منظور کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

 • وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 • گزینه Applications، Apps یا Application Manager (برنامه‌ها) را انتخاب کنید.
 • از لیست اپلیکیشن‌های نمایان شده، اپلیکیشن مورد نظرتان که می‌خواهید حافظه کش آن حذف شود را انتخاب کنید.
 • گزینه (حافظه ذخیره سازی) Storage را انتخاب کنید.
 • گزینه (پاک کردن حافظه نهان) Clear Cache را انتخاب نمایید.
 • گزینه  (پاک کردن) Delete را در پنجره پاپ‌آپ نمایان شده لمس کنید تا با حذف حافظه کش موافقت شود.

بدین ترتیب حافظه کش اپلیکیشن مورد نظر پاک می‌شود. خوشبختانه امکان حذف آنی تمام حافظه کش گوشی اندرویدی هم وجود دارد. در این روش به جای اینکه حافظه کش تک تک اپلیکیشن‌ها پاک شود، با یک حرکت کل اطلاعاتی که به عنوان کش در حافظه گوشی وجود دارند حذف خواهند شد. این کار برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی بسیار موثر است. برای انجام آن کافیست به شرح زیر عمل کنید:

 • به بخش  (تنظیمات) Settings مراجعه کنید.
 • گزینه  (حافظه ذخیره سازی) Storage را لمس کنید.
 • گزینه (داده حافظه نهان) Cached Data را انتخاب نمایید
 • گزینه (پاک کردن) Clear را در پنجره پاپ‌آپ لمس کنید.

بدین ترتیب کل اطلاعاتی که به عنوان حافظه کش در گوشی ذخیره شده‌اند پاک می‌شوند و خالی کردن حافظه گوشی به شکل موثرتری انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 6 طراحی برتر گوشی موبایل در سال 2019 چیست ؟

ترفند دوم: حذف دانلودها

همه ما به مرور زمان فایل‌ها و اطلاعات زیادی را از طریق اینترنت در گوشی خود دانلود می‌کنیم. احتمالاً شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که خیلی از اطلاعات و فایل‌های دانلود شده در گوشی را فقط یک بار مورد استفاده قرار می‌دهید و دیگر کاری با آن اطلاعات ندارید! اما آیا می‌دانید که این اطلاعات دانلود شده در حافظه گوشی شما ذخیره باقی می‌مانند و بخشی از حافظه داخلی گوشی را اشغال می‌کنند؟ به مرور زمان حجم اطلاعاتی که به عنوان اطلاعات دانلود شده در گوشی ذخیره می‌شوند افزایش می‌یابد و حتی در برخی موارد دیده شده که حجم این اطلاعات در گوشی برخی کاربران به چندین گیگابایت هم رسیده است. اما چطور اطلاعات این قسمت (دانلودها) را در گوشی های اندرویدی حذف کنیم؟

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

برای حذف فایل‌هایی که در بخش دانلودهای گوشی ذخیره شده‌اند بهتر است فایل منیجر یا برنامه مدیریت فایل دستگاه را اجرا کنید و در پوشه‌های حافظه داخلی گوشی به دنبال پوشه‌ای تحت عنوان Downloads بگردید. با ورود به این پوشه لیست فایل‌هایی که دانلود کرده‌اید نمایش داده می‌شود. از این بخش می‌توانید تک تک فایل‌های مورد نظر را بررسی کنید و مواردی که به آن‌ها نیاز ندارید را حذف کنید یا به طور کلی و با یک حرکت دستور حذف تمام فایل‌های موجود در بخش دانلودهای گوشی را صادر نمایید. حذف فایل‌هایی که در پوشه دانلودهای گوشی ذخیره شده‌اند یکی از بهترین و موثرترین روش‌های خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی هواوی Y3 2017

ترفند سوم: انتقال عکس‌ها به کامپیوتر یا ذخیره آن‌ها در گوگل فوتوز (Google Photos)

در این قسمت به یکی از بهترین روش‌های خالی کردن حافظه گوشی‌های اندرویدی اشاره می‌کنیم که متاسفانه خیلی از کاربران توجهی به آن ندارند. عکس‌هایی که با دوربین گوشی ضبط می‌کنید بخش عظیمی از حافظه آن را اشغال می‌کنند. به ویژه اگر دوربین گوشی شما کیفیت بالایی داشته باشد، موضوع بیشتر قابل لمس می‌شود چون طبیعتاً حجم عکس‌های ضبط شده با دوربین افزایش می‌یابد و بدین ترتیب بخش بیشتری از حافظه داخلی دستگاه توسط عکس‌های ضبط شده با دوربین اشغال می‌شود. بنابراین اگر بتوانید با ترفندی خاص عکس‌هایی که با دوربین ضبط کرده‌اید و در حافظه گوشی ذخیره هستند را به مکان دیگری منتقل کنید، بخش عظیمی از حافظه گوشی خالی می‌شود. اما چطور این کار را انجام دهیم؟

بدین منظور می‌توانید از دو روش مختلف استفاده کنید. در روش اول می‌توانید عکس‌هایی که در گالری گوشی ذخیره هستند را به کامپیوترتان یا یک هارد اکسترنال منتقل کنید. بدین منظور کافیست از یک کامپیوتر واسط استفاده کنید و با کابل USB گوشی خود را به آن متصل نمایید و عکس‌ها و فیلم‌هایی که در حافظه گوشی ذخیره شده‌اند را به کامپیوتر منتقل کنید. اما روش بهتری هم برای خالی کردن حافظه گوشی با انتقال عکس‌ها وجود دارد. در این روش از اپلیکیشن گوگل فوتوز (Google Photos) استفاده می‌شود! این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد تا تمام عکس‌هایی که با دوربین گوشی خود ذخیره کرده‌اید را در فضای ابری گوگل درایو (Google Drive) ذخیره نمایید و جالب اینکه هیچ محدودیتی هم برای آپلود حجم خاصی از عکس‌ها در گوگل فوتوز وجود ندارد!

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

بعد از اینکه عکس‌های دوربین توسط گوگل فوتوز آپلود شد، می‌توانید آن‌ها را از حافظه گوشی حذف کنید. هر زمان هم به این عکس‌ها نیاز داشتید، کافیست به اینترنت متصل شده و وارد اپلیکیشن گوگل فوتوز شوید تا لیست عکس‌هایتان نمایان شود. تنها نکته موجود این است که اپلیکیشن گوگل فوتوز برای آپلود و دانلود عکس‌ها حجم اینترنت مصرف می‌کند. به منظور فعالسازی این ویژگی در گوشی اندرویدی خود و خالی کردن حافظه گوشی کافیست به شرح زیر عمل نمایید:

 • اپلیکیشن گوگل فوتوز (Google Photos) را اجرا کنید.
 • وارد بخش (تنظیمات) Settings شوید.
 • گزینه Backup & Sync (پشتیبان گیری و همگام سازی) را انتخاب و جیمیل (Gmail) مورد نظرتان برای آپلود عکس‌ها را مشخص نمایید.

بعد از اینکه از عکس‌های شما بکاپ (Backup) تهیه شد، کافیست بار دیگر به منوی (تنظیمات) Settings برنامه گوگل فوتوز مراجعه کنید و این بار گزینه (آزاد کردن فضایر ذخیره سازی دستگاه) Free up device storage را انتخاب نمایید. سپس گزینه (آزاد سازی) Remove را انتخاب کنید. بدین ترتیب تمام عکس‌هایی که به طور خودکار در گوگل فوتوز آپلود شده بودند از حافظه داخلی گوشی شما حذف می‌شوند.

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

بنابراین با استفاده از سرویسی که گوگل از طریق اپلیکیشن Google Photos ارائه کرده می‌توانید به شکل موثری خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی را انجام دهید. فراموش نکنید برای ذخیره کردن عکس‌ها در گوگل فوتوز شما هیچ محدودیتی ندارید و از این نظر کاملاً آزاد خواهید بود.

بیشتر بخوانید: معرفی هوآوی Nova 3S در پایان سال ۲۰۱۸

ترفند چهارم: انتقال اپلیکیشن‌ها به حافظه جانبی

این روش فقط در گوشی‌های اندرویدی کاربرد دارد که از اتصال حافظه جانبی یا اصطلاحاً رم میکرو اس دی (Micro SD) پشتیبانی می‌کنند. خوشبختانه اغلب گوشی‌های اندرویدی این ویژگی را دارند، بنابراین این ترفند در آن‌ها قابل استفاده خواهد بود. در این دسته از گوشی‌ها می‌توانید با انتقال اپلیکیشن‌ها (برنامه‌ها) و بازی‌ها از حافظه داخلی به حافظه جانبی بخش عظیمی از حافظه داخلی گوشی را خالی کنید. برای انجام این کار کافیست به شرح زیر عمل نمایید:

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

 • وارد بخش  (تنظیمات) Settings شوید.
 • گزینه (برنامه‌ها) Apps، Applications یا Application Manager را انتخاب کنید.
 • اپلیکیشنی که می‌خواهید از حافظه داخلی گوشی به حافظه جانبی منتقل شود را انتخاب کنید.
 • گزینه (حافظه ذخیره سازی) Storage را انتخاب نمایید.
 • گزینه (انتقال به حافظه جانبی) Move to SD Card را انتخاب کنید.

پس از انتخاب این گزینه باید چند ثانیه‌ای (با توجه به حجم اپلیکیشن) صبر کنید تا انتقال اپلیکیشن از حافظه داخلی به جانبی انجام شود. متاسفانه راهی برای انتقال آنی تمام اپلیکیشن‌های گوشی از حافظه داخلی به جانبی وجود ندارد، بنابراین باید تک تک اپلیکیشن‌های مد نظرتان را به صورت دستی با روشی که شرح دادیم از حافظه داخلی به جانبی منتقل نمایید.

بیشتر بخوانید: بررسی گلکسی جی 5 پرایم (Samsung Galaxy J5 Prime)

ترفند پنجم: حذف اپلیکیشن‌های غیرضروری

جذب اپلیکیشن‌های غیر ضروری یکی دیگر از موثرترین روش‌های خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی محسوب می‌شود. متاسفانه خیلی از کاربران فقط اپلیکیشن‌های مختلف را روی گوشی نصب می‌کنند و توجهی به این مسئله ندارند که هر اپلیکیشن بخشی از حافظه گوشی را اشغال خواهد کرد. بنابراین زمانی که اپلیکیشن‌های غیرضروری در گوشی نصب باشند، بخشی از حافظه داخلی آن بدون دلیل پر می‌شود! پس خوب است در بازه‌های زمانی مختلف مروری بر اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی داشته باشیم و آن دسته از برنامه‌هایی که غیرضروری هستند را حذف نمایید. برای حذف اپلیکیشن‌های غیرضروری از حافظه گوشی خود می‌توانید به شرح زیر عمل کنید:

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

 • وارد بخش (تنظیمات) Settings شوید.
 • گزینه (برنامه‌ها) Apps، Applications یا Application Manager را انتخاب کنید.
 • اپلیکیشنی که می‌خواهید حذف شود را انتخاب کنید.
 • گزینه (حذف نصب) Uninstall را لمس نمایید و با حذف اپلیکیشن موافقت به عمل آورید.

بعد از چند ثانیه اپلیکیشن مورد نظر از حافظه گوشی حذف می‌شود. به همین ترتیب تک تک برنامه‌ها و بازی‌های اضافه‌ای که روی گوشی نصب هستند را حذف کنید. برخی از اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها ممکن است حجم بسیار زیادی از حافظه گوشی را اشغال کنند. بنابراین حذف آن‌ها می‌تواند در خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی بسیار موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید: بررسی گلکسی اس 7 اج سامسونگ (Samsung Galaxy S7 Edge)

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به معرفی 5 روش موثر و کارآمد برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی پرداختیم. با استفاده از روش‌هایی که در این مطلب شرح دادیم می‌توانید صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف حافظه گوشی داشته باشید. فراموش نکنید که خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه و بهبود بازده آن می‌شود.

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

منتشر شده

در

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید
سئو سایت خبریReviewed by امیرحسین شریفی on Nov 16Rating: 5.0هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانیددر این مقاله هر چیزی که باید در مورد opti free بدانید را به طور کامل توضیح داده ایم . حتما این مقاله را کامل بخوانید و به نکات آن توجه کنید

مایع لنز opti free برای لنزهای نرم (هیدروفیلیک) و لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکونی طراحی و تولید شده است. این محلول برای تمیز کردن، شست‌وشو، ضدعفونی کردن و نگهداری لنزهای تماسی کاربرد دارند.

مایع لنز اپتی فری قابلیت پاک کردن رسوب پروتئین و چربی‌ها را دارد. همان‌طور که می‌دانید سطح چشم دارای پروتئین و چربی است تا رطوبت و نرمی آن حفظ شود و همین مواد در سطح داخلی لنز رسوب می‌کنند و باعث می‌شوند لنز تماسی پس از چند ماه استفاده کمی زبر و خشک شود. اما با کمک مایع لنز opti free می‌توان تمامی این مواد ته‌نشین‌شده را از سطح لنز پاک کرد.

روش استفاده صحیح از مایع لنز opti free

دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و مطمئن شوید تمیز و خشک هستند.
هر دو طرف لنز تماسی را با استفاده از مایه لنز opti free خیس کنید. با کمک انگشتان دست، حدود ۲۰ ثانیه سطح لنز را با این مایع بمالید تا هر رسوبی روی سطح آن باقی مانده جدا و پاک شود.
دوباره هر دو طرف لنز را به مدت ۱۰ ثانیه با مایع لنز شست‌وشو دهید.
درون قاب لنز را تا نیمه از مایع لنز اپتی فری پر کنید. لنزهایی که شسته و تمیز کرده‌اید را درون قاب مملو از مایع لنز بگذارید تا حداقل ۶ ساعت یا یک شب تا صبح بماند.
صبح روز بعد، کمی مایع لنز روی سطح لنزهای تماسی بریزید و سپس در چشم بگذارید.
همیشه این را به یاد داشته باشید که تمیز و ضدعفونی کردن لنز تماسی یکی از مراحل اصلی استفاده از لنز است. به این خاطر که لنز مستقیما روی سطح چشم شما می‌نشیند و وجود هرگونه آلودگی یا میکروبی می‌تواند به عفونت چشم یا زخم شدن قرنیه منجر شود.

مایع لنز opti free علاوه بر پاکسازی سطح لنز و ضدعفونی کردن آن، هرگونه رسوب چربی و پروتئین را نیز از بین می‌برد. این امر سبب نرم‌تر شدن لنز می‌شود.

نکاتی که باید حتما توجه داشته باشید

استفاده نادرست از لنزهای تماسی و مایع لنز می‌تواند پیامدهای ناگواری برای چشم و بینایی فرد بدنبال داشته باشد. به همین خاطر بسیار مهم است قبل از خرید و استفاده از این محصولات حتما دستور استفاده آن را مطالعه کنید و توصیه‌های پزشک را نیز مدنظر داشته باشید.

هرگونه مشکل چشمی همچون زخم قرنیه می‌تواند به سرعت پیشرفت کرده و در بدترین حالت به کوری منجر شود.

باید توجه داشته باشید که لنزهای روزانه مناسب استفاده شبانه نیستند. هرگز با وجود لنز در چشم نخوابید مگر اینکه لنز مخصوص استفاده شبانه باشد.

لنزهای مدت‌دار یعنی آنهایی که برای استفاده چند روزه طراحی شده‌اند را نیز هر چند وقت یک بار از چشم درآورید، در مایع لنز بشویید و ضدعفونی کنید، آن را تا صبح درون مایع لنز بگذارید تا بماند، صبح آبکشی و دوباره استفاده کنید.

اگر با گذاشتن لنز چشم‌هایتان اذیت می‌شود، اشک زیادی تولید می‌شود و دچار قرمزی و سوزش چشم می‌شوید، فورا لنز تماسی را از چشم خارج کنید و با پزشکی که آن را برایتان تجویز کرده تماس بگیرید.

توصیه جینگوبینگومگ این است که سالی دو بار به چشم‌پزشکی مراجعه کنید و از سلامت بینایی و سلامت چشم خود مطمئن شوید.

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

برای شست‌وشوی لنز تماسی فقط از مایع لنز استفاده کنید و سراغ آب لوله‌کشی و آب شیر نروید. مایع لنز opti free چندین منظوره است و با یک بار خرید همه کارهایی که برای تمیزی و ضدعفونی کردن لنز نیاز دارید را برایتان انجام می‌دهد.

مایع لنزی که در قاب لنز مانده را دوباره مصرف نکنید زیرا هم خاصیت آن کم شده و هم ممکن است حاوی میکروب و عفونت باشد.

هر آنچه در مورد روش نگهداری از مایع لنز opti free باید بدانید

مایع لنز opti free را مطابق بر دستور درج شده روی آن استفاده کنید.

همیشه قبل از استفاده از لنز و مایع لنز، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

از آب شیر، آب معدنی یا سرم نمکی برای شست‌وشوی لنز استفاده نکنید و فقط مایع لنز تازه opti free را به کار بگیرید.

مایع لنز opti free را در گرما یا زیر نور آفتاب نگذارید.

مایع لنز را در دمای اتاق نگهداری کنید.

پس از پایان یافتن تاریخ مصرف، حتما مایع لنز opti free را دور بیندازید.

این محلول را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

آموزش

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

منتشر شده

در

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

یکی از میوه‌های بسیار خوش‌طعم، خوش‌عطر و متنوع در بازار، «طالبی» است. در این فصل از کنار هر میوه‌فروشی که عبور کنید محال است عطر خوشایند طالبی، گرمک یا دستنبو مشامتان را پر نکند. از این رو جینگوبینگو مگ در ادامه این مطلب فواید طالبی و نقش آن در سلامت چشم و بینایی انسان را برشمرده است.

پیش از ورود به مطلب لازم است در مورد مدل‌های مختلف این میوه برایتان توضیح دهیم. اغلب ما همه خانواده ملون‌ها، از رنگ سبز خط‌دار گرفته تا نارنجی یا زرد بدون خط را طالبی می‌نامیم اما این میوه‌ها با هم فرق دارند.

«طالبی»، سبز رنگ است و روی پوست آن نیز رگه‌های سبز رنگ به وضوح خودنمایی می‌کنند. اما یک نمونه سبز بدون خط هم داریم که به آن «مِلون» می‌گویند.

میوه‌های نارنجی که خطوط سبز روی پوست خود دارند، «سمسوری» نامیده می‌شود و مدل‌هایی که پوست ساده و گوشت نارنجی دارند، «کرمگ» هستند.

حالا با این توضیحات برویم به سراغ خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها.

گرمابه

 

طالبی برای سلامت چشم

اگر به دنبال یک منبع خوب ویتامین A هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سراغ طالبی بروید. این میوه‌ی بسیار خوش عطر و خوشمزه حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن است و بدن می‌تواند بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل کند. هر دوی این مواد مغذی برای حفظ سلامت چشم‌ها و بینایی ضروری هستند.

یک لیوان آب طالبی طبیعی فقط ۵۶ کالری دارد اما بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه ویتامین A بدن انسان را تأمین می‌کند. یعنی به زبان ساده‌تر باید بگوییم شما با نوشیدن یک لیوان آب طالبی طبیعی تمام نیاز روزانه ویتامین A را دریافت می‌کنید.

همچنین، در یک تحقیق علمی که روی بیش از ۵۰ هزار زن در بازه سنی ۴۵ تا ۶۷ سال صورت گرفت، مشخص شد افرادی که مقادیر بالایی از ویتامین A را به صورت روزانه دریافت می‌کردند، خطر آب مروارید در آنها به میزان ۴۰ درصد کاهش داشته است. بعلاوه، آن زنانی که به طور منظم طالبی می‌خوردند کمتر در معرض خطر جراحی کاتاراکت قرار دارند.

طالبی منبع غنی ویتامین A

طالبی یکی از بهترین منابع ویتامین A بشمار می‌رود و مملو از بتاکاروتن است. باید بدانید که بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود. بنابراین طالبی که یک میوه‌ی بهاری تابستانی است، به تقویت سیستم بینایی بدن کمک و از ضعیف شدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند.

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

 

از املاح دیگر موجود در طالبی می‌توان به کلسیم، منیزیم و فسفر اشاره کرد. همچنین طالبی سرشار از پیش ساز ویتامین A است که می‌تواند بخشی از نیاز بدن به این ویتامین را تامین کند. ویتامین A همچنین در حفظ سلامت چشم و بینایی، تامین رشد و نمو و بهبود عملکرد ایمنی بدن نقش دارد.

ترمیم پوست، برطرف کردن مشکلات تنفسی، درمان آسم، درمان یبوست، کمک به دفع سنگ کلیه، تقویت ایمنی بدن، مفید در درمان نقرس و روماتیسم و درمان کم‌خونی از دیگر فواید مصرف طالبی برای بدن است.

همچنین مصرف این میوه به جلوگیری از ابتلای افراد به سرطان‌های ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ و معده کمک شایانی می‌کند.

فروشگاه اینترنتی ارومیه جینگوبینگو

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

آشپزی

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

منتشر شده

در

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

حتما تا اخر این مقاله جذاب با جینگوبینگو مگ همراه ما باشید در این مقاله قصد داریم به شما طرز تهیه قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ را آموزش دهیم . اگر به روسیه و نوشیدنی ها فکر می کنید، قهوه نمی تواند اولین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. اما علاوه بر روابط طولانی مدت این کشور با چای و ودکا، چشم انداز قهوه تخصصی روسیه رو به رشد است.

روسترهای مستقل، کافه های موج سوم و رویدادهای قهوه تخصصی ، همه جا حضور دارند. بیایید نگاهی به مسکو و سنت پترزبورگ بیاندازیم و در مورد چشم انداز قهوه در حال رشد روسیه از مردم محلی چیزهایی یاد بگیریم.

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

باریستا در حال تهیه نوشیدنی در دابل بی. عکس: قهوه و چای دابل بی

 

یک نوشیدنی برای ثروتمندان

چای از قرن ۱۷ در روسیه بوده است و سماورهای نقره ای یکی از نمادهای این ملت است. اما قهوه نیز در روسیه تازه وارد نیست. گزارش شده است که اولین کافی شاپ روسیه در سال ۱۷۲۰ در سن پترزبورگ افتتاح شد.

ایرینا بلانک مدیر آموزش دابل بی در مسکو است. او رابطه تاریخی روسیه با قهوه را توضیح می دهد.

او می گوید: “در ۱۸، ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، یعنی قبل از انقلاب، این یک امتیاز محسوب می شد. قهوه در ظرف ibriks (قوری های سنتی قهوه ترکیه) درست می شد و همیشه مقدار نوشیدنی کمی بود که سیاه و تلخ بود و تنها پس از غذا مصرف می شد.”

“فقط افراد ثروتمند بودند که می توانستند از قهوه استفاده کنند. پس از انقلاب، چیزی به عنوان افراد ثروتمند و برتر وجود نداشت، بنابراین مصرف قهوه تقریباً صفر بود.”

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

دابل بی بطری های قهوه ی دم شده ی خنک را ارئه می کند. عکس: چای و قهوه دابل بی

عاملی کاربردی

همانند بسیاری از کشورها، قهوه فوری در اواسط قرن بیستم همه چیز را تحت سلطه قرار داد. ایرینا به من می گوید “پس از جنگ جهانی دوم، محبوبیت قهوه فوری بسیار بالا بود.”

او می گوید: “روسیه قهوه فوری ای داشت که به سادگی تحت عنوان” قهوه” فروخته می شد. قهوه به عنوان یک “دارو” بود که به مردم کمک می کرد از خواب بیدار شوند و بیشتر کار کنند و تمرکز و انرژی بیشتری داشته باشند. مردم بدون شیر و شکر نمی توانستند آن را بنوشند چرا که بسیار تلخ بود.”

این نگرش برای چندین نسل ادامه یافت. ایرینا می گوید: “از دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰، فرهنگ دم کردن قهوه در خانه شروع به رشد کرد، اما به سنت قدیمی محدود شده بود: دم کردن در ibriks های بزرگتر. و قهوه فوری هنوز مصرف می شد. اما هیچ کس قهوه را دوست نداشت؛ قهوه برای یک هدف نوشیده می شد، نه برای لذت.

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

باریستاها پشت کانتر در لابوراتوریا کافی. عکس: یولیا دروزدووا

عصر جدید کافی شاپ ها

ایرینا به من می گوید چشم انداز قهوه روسیه در دهه ۱۹۹۰ شروع به تغییر کرد، هنگامی که کافه های جدید در مسکو سر برآوردند. اگر چه این کشور از قرن ۱۸ قهوه خانه هایی داشت، اما دهه ۱۹۹۰ شاهد ورود کافه هایی به سبک غربی بود.

او می گوید: “این زمان هرج و مرج و تغییر دیوانه وار در روسیه بود، پس نهایتاً کسب و کار های مختلف امکان پذیر شده بود. بسیاری از رستوران ها و اولین کافه ها همه جا افتتاح شدند. این کافی بینز را نیز شامل می شود که ترکیبی بود از یک بار اسپرسوی ایتالیایی و یک کافی شاپ، اما با پرسپکتیو روسی. چیزی به عنوان قهوه فیلتر شده نبود، فقط نوشیدنی های اسپرسو وجود داشتند.”

باریستاها در حال کار در دابل بی. عکس: چای و قهوه دابل بی

آناستازیا چخوفیچ رئیس فروش لابوراتوریا کافی در مسکو است. او بیشتر درباره توسعه قهوه خانه ها در روسیه صحبت می کند.

“روسیه هنوز یک کشور طرفدار قهوه فوری است. اما همه چیز کم کم تغییر می کند. به عنوان مثال، پنج سال پیش در سنت پترزبورگ ما دو کافی شاپ تخصصی داشتیم و کمتر از ۲۰ درصد از بازار با قهوه ی تازه روست شده کار می کردند. اکثر کافی شاپ ها با قهوه ی ایتالیایی کار می کردند.”

او به من می گوید که قبولاندن مفهوم قهوه فیلتر شده کار دشواری بود. “تقریباً غیر ممکن بود که بتوان آن را به فروش رساند. به یاد دارم که مشتریان می گفتند ” قهوه فیلتر شده”؟ این نوشیدنی مزخرف و آبکی؟

اما همه چیز تغییر کرده است. آناستازیا می گوید: “در حال حاضر ما بیش از ۳۰ کافی شاپ تخصصی در سنت پترزبورگ داریم. قهوه فیلتر شده معمول است و فروش قهوه سیاه در دو سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.”

او می گوید که نگرش مشتریان توسعه یافته است. “اندازه طبیعی کاپوچینو از ۳۰۰ میلی لیتر به ۱۸۰ میلی لیتر تغییر کرده است. قبلاً اینطور بود که قهوه ی خوب از ایتالیا می آمد! اکنون قهوه ی خوب قهوه ی عربیکا یا قهوه ی اتیوپی است. در حال حاضر مردم سوال می کنند که قهوه از کجا آمده است.”

بازار در حال رشد

یک گزارش از ICO در سال ۲۰۱۵ می گوید: “بازار قهوه در روسیه طی بیست سال گذشته به طور قابل توجهی توسعه یافته است. روسیه اکنون هشتمین مصرف کننده قهوه جهان است و یکی از بزرگترین بازارهای قهوه توجیه شده را دارد.”

از آن زمان تاکنون، رشد مصرف قهوه و حجم واردات دانه های قهوه سبز قابل توجه بوده است. صنعت قهوه تخصصی روسیه به طور عمده در مسکو و سن پترزبورگ است، اما در سراسر کشور نیز کافه هایی وجود دارند.

 

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

روش های دم کردن موج سوم در روسیه به طور فزاینده ای محبوب هستند. عکس: یولیا دروزدووا

 

نام های بزرگ در قهوه روسیه

یکی از شرکت های پیشروی روسیه در صنعت قهوه دابل بی است که در سال ۲۰۱۲ در مسکو تاسیس شد. این شرکت بیش از ۱۰۰ شعبه دارد و یکی از بزرگترین زنجیره های قهوه ی کشور است. کارکنان این شرکت برنده ی چندین جایزه شده اند که از آن ها می توان Violetta Yablovskaya، قهرمان جام قهوه ی معطر ۲۰۱۷ و Victoria Kashirceva، قهرمان جهانی هنر لاته ۲۰۱۲ را نام برد.

ایرینا به من می گوید که این سبک کافی شاپ محبوبیت فراوانی در روسیه پیدا کرده است.

“اولین قهوه فیلتر شده در سال ۲۰۰۷ توسط استارباکس به روسیه آورده شد. شعبه ی اول آن در یک مرکز خرید بزرگ در خارج از مسکو بود. شگفت انگیز بود. آن ها قهوه و چای را در فنجان های کاغذی که نام شخص روی آن نوشته شده بود سرو می کردند. هیچکس قبلاً چنین چیزی ندیده بود.

او در ادامه می گوید: “هنوز مردم اینستاگرام نداشتند. با این حال، حتی بدون پشتیبانی قوی از رسانه های اجتماعی، استارباکس به زودی شیوع پیدا کرد، به ویژه در میان جوانان. این یک چیز مدرن بود و اگر شما قهوه ی استارباکس را می نوشیدید، به طور خودکار شخص جالبی محسوب می شدید.”

pour over در دابل بی. عکس: چای و قهوه دابل بی

ایرینا می گوید: ” نوشیدن قهوه جالب بود، چرا که چای بسیار معمول و قدیمی به نظر می رسید. من فکر می کنم این پدیده باعث شده است که کافی شاپ های موج سوم باز شوند و کمی بعد گسترش یابند و به همین دلیل است که به این سرعت اتفاق می افتد. نوشیدن قهوه سیاه، برای همه جالب محسوب می شد.”

ایرینا به من می گوید که دابل بی روندی را می سازد که کافی شاپ های کوچکتر اغلب این شرکت را الگوی خود قرار می دهند. کافی شاپ های زنجیره ای دیگری نیز وجود دارد که حضور قابل توجهی در روسیه دارند.

Shokoladnitsa ابتدا در سال ۱۹۶۴ در مسکو افتتاح شد و در حال حاضر ۲۱۱ شعبه دارد. اخیراً برند خود را به گونه ای تغییر داده است که مشتریان جوان را هدف قرار دهد. Traveler’s Coffee یکی دیگر از زنجیره های تاسیس شده است، که روستری های خود را دارد و شعبه هایی در ۳۷ شهر در سراسر اوراسیا باز کرده است. این شرکت در سال ۱۹۹۸ در نووسیبیرسک شروع به کار کرد.

 

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

داخل دابل بی. عکس: ایرینا بلانک

 

شرکت های قهوه موج سوم در روسیه

اما چشم انداز قهوه روسیه تنها مربوط به کافی شاپ های زنجیره ای نیست. کافه های مستقل قابل توجه که قهوه موج سوم را ارائه می کنند تعاونی Chernyi مسکو را شامل می شود که برای روش های تجربی دم کردن قهوه شناخته شده است و تاکید بر قهوه سیاه و Point Coffee دارد که در سازماندهی مسابقات AeroPress در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ فعال بود.

همچنین تعدادی از روسترهای تخصصی ، از جمله Tasty Coffee در Ischewsk، Sweet Beans در Krasnodar و Coffee Owl Roasters و Camera Obscura در مسکو وجود دارند.

خالی کردن مخزن روست در لابوراتوریا کافی. عکس: یولیا دروزدووا

ایرینا شاریپووا مربی SCA و رئیس کیفیت در شرکت قهوه ی نورث وست است (یک روستری در سن پترزبورگ).

او می گوید: “در هر شهر بزرگ روسیه تعدادی روستر وجود دارد که هر روز تعدادشان بیشتر می شود. واردات قهوه سبز آسان نیست. مشکلاتی در رابطه با آن وجود دارد… شما باید پول زیادی سرمایه گذاری کنید. هر کسی نمی تواند این کار را انجام دهد و ما فقط تعداد محدودی تاجر داریم.”

آناستازیا به من می گوید که لابوراتوریا کافی به عنوان یک کافی شاپ سر راهی با نام باریستا کار خود را آغاز کرد و در نهایت به یک روستری تبدیل شد.

او می گوید: “یک کافی شاپ تبدیل به یک زنجیره شد، و سپس این ایده به وجود آمد که روستری خودشان را داشته باشند. این روستری به یک کسب و کار مستقل به نام لابوراتوریا کافی تبدیل شد. در حال حاضر، ما حدود ۲۰،۰۰۰ کیلوگرم قهوه را در ماه تفت می دهیم”.

 

 

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

روسترهای تخصصی در مسکو و سنت پترزبورگ به شکل رو به رشدی معمول هستند. عکس: یولیا دروزدووا

با راف، این پیشکش غنی روسیه، آشنا شوید

روسیه نوشیدنی قهوه منحصر به فرد خود را دارد. راف مخلوطی بخار داده شده از کرم های سنگین، اسپرسو و شکر است. این ترکیب غنی، در زمستان سرد روسیه، آسایش و گرما را فراهم می کند. ایرینا بلنک افسانه ی اختراعش را توضیح می دهد.

او می گوید: “داستانی که من شنیدم این است که شخصب به نام رافائل مشتری دائمی اولین کافه ی Coffee Beans بود. او از باریستا می خواهد که چیزی شیرین و دلپذیر برای او درست کند، اما نه یک کاپوچینو.”

“به نوعی (و من نمی دانم که چگونه و چرا)، باریستا تصمیم گرفت ۱۱٪ کرم، اسپرسو و شکر وانیل را داخل ظرف بریزد و مانند کاپوچینو بخار دهد. رافائل آن را دوست داشت و تمام دوستانش نیز آن را دوست داشتند. بنابراین آن ها قهوه ای مانند “راف” را درخواست می کردند.”

طبق گزارشات راف امروزه دومین نوشیدنی قهوه محبوب در روسیه است که بعد از کاپوچینو قرار می گیرد. ایرینا بلنک به من می گوید که لاوندر راف یک نوشیدنی مخصوص در دابل بی است و آناستازیا می گوید این “قهوه ای عالی است برای کسانی که هرگز قهوه را دوست نداشته اند”.

راف وانیلی با مارشملو از کافی منیا . عکس: داریا ماکارووا

 

ورود روسیه به چشم انداز قهوه بین المللی

روسیه به علت مشارکت در نمایشگاه های تجاری و مسابقات باریستایی، کم کم در دنیای بین المللی قهوه شناخته می شود. ایرینا بلنک به من می گوید که اولین مسابقات قهرمانی روسیه در سال ۲۰۰۳ برگزار شد.

“در حال حاضر ۱۴ دوره مقدماتی وجود دارد که همه در شهرهای مختلف روسیه اتفاق می افتد و گاهی اوقات نه تنها قهرمانی باریستا، بلکه رقابت هنر لاته، Cup Breweries و چشیدن قهوه را نیز شامل می شود.”

“سال به سال، مسابقات قهرمانی رشد می کند. امسال ۴۵ رقابت تنها در مسابقات قهرمانی باریستایی مسکو وجود داشت.”

یک موس راف درست شده توسط آناستازیا مانکووا. عکس: چای و قهوه دابل بی

هنری ویلسون، بنیانگذار Perfect Daily Grind، اخیراً در Pir Coffee expo مسکو حضور داشته است، جایی که در رابطه با رسانه های قهوه مدرن سخنرانی کرد.

او به من می گوید که در این زمان در روسیه متوجه شد که ترجیحی برای قهوه های آفریقایی با پروفایل های آبدار و میوه ای وجود دارد و علاقه مند شد که ببیند چگونه کافه های موج سوم فرهنگ های غربی و روسی را با یکدیگر ترکیب می کنند.

او می گوید: “من قهوه های فیلتر شده ی با کیفیت و عجیب و غریبی را دیدم، همچنین نوشیدنی هایی که هوشمندانه با توجه به ذائقه ی معمول روسیه درست شده بود مانند لاوندر راف.”

 

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

لاوندر راف با امضای طرح خرس ایرینا بلنک. عکس: ایرینا بلنک

 

 

موانع منحصر به روسیه

روسیه دارای موانع خاصی برای کافی شاپ ها و روستری ها است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ که قیمت های محلی استارباکس را مقایسه می کرد نشان داد که قیمت آن در روسیه از سایر مناطق بیشتر بوده و بیش از ۱۲ دلار آمریکا هزینه دارد. قهوه تخصصی هنوز هم برای بسیاری از افراد، لاکچری محسوب می شود.

آناستازیا به من گفت که تغییرات غیر منتظره ارز و دستمزد متوسط رو ​​پایین موانع توسعه هستند، اما باعث توقف آن نمی شوند.

او می گوید: “زبان یک مشکل محسوب می شد. ما تقریباً هیچ اطلاعاتی در روسیه نداشتیم، اما اکنون متخصصان قهوه زبان انگلیسی را یاد می گیرند. ما کتابهای ترجمه شده ای داریم که فروش خوبی دارند.”

آناستازیا ادامه می دهد: “برای روسیه کمی سخت است که بخشی از جامعه SCA باشد زیرا بیشتر مزایا در اروپا هستند و سفر به اروپا برای یک باریستای معمولی اصلاً ارزان نیست. ما همچنین باریستاهایی از کریمه داریم که بخاطر وضعیت سیاسی و تحریم ها نمی توانند در مسابقات شرکت کنند.”

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

باریستاها در حال یادداشت برداری از قهوه pour over. عکس: یولیا دروزدووا

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه هنوز در سال های اولیه است، اما رشد خواهد کرد. مسکو و سن پترزبورگ دارای کافی شاپ هایی هستند که ترکیب منحصر به فرد و جذابی از فرهنگ ها هستند.

واضح است که روسیه جنبش موج سوم را پذیرفته و تکنیک های نوآورانه روست و دم کردن قهوه در اینجا رو به رشد است. این کشور نیز به طور پیوسته در مسابقات و رویدادهای قهرمانی بین المللی و شرکت می کند.

قطعاً ارزشش را دارد که به چشم انداز قهوه در حال توسعه روسیه توجه داشته باشیم.

 

با سایر مقاله های آشپزی jingobingo همراه ما باشید تا بیشتر از قبل مطالب مفید را آموزش ببینید

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

Copyright © 2017-2018 JingoBingo

طراحی سایت توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ پارماتیک