با ما همراه باشید

آموزش

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

منتشر شده

در

پر شدن حافظه گوشی‌های موبایل یکی از مشکلات رایجی است که کاربران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این مشکل بیشتر در گوشی‌های پایین و میان رده که حافظه محدودتری دارد به وجود می‌آید. اما چطور قادر به رفع این مشکل خواهیم بود؟ در این مطلب به معرفی 5 ترفند ساده موثر برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقدمه: چرا باید به فکر خالی کردن حافظه گوشی باشیم؟

هر گوشی موبایل حافظه داخلی مشخصی را ارائه می‌کند! حافظه داخلی به معنای مقدار فضای ذخیره‌سازی اطلاعاتی است که گوشی مورد نظر ارائه خواهد کرد. برای مثال زمانی که گفته می‌شود یک گوشی حافظه داخلی 32 گیگابایتی دارد، یعنی 32 گیگابایتی اطلاعات در آن قابل ذخیره کردن است. متاسفانه در گوشی‌های پایین رده و میان رده حافظه داخلی کمی محدود می‌شود و در خیلی از موارد به 16 یا حتی 8 گیگابایت می‌رسد. در این گوشی‌ها مشکل پر شدن زود هنگام حافظه گوشی به شکل محسوس‌تر و زودتری نمایان می‌شود.

اما آیا می‌دانید که با ترفندهای خاصی امکان خالی کردن حافظه گوشی‌های اندرویدی وجود دارد؟ بدین ترتیب می‌توانید از کند شدن سرعت عملکرد دستگاه و کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات در آن جلوگیری کنید. اما این ترفندها کدامند؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم 5 مورد از بهترین و موثرترین ترفندهای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی (Android) را برایتان شرح دهیم. بنابراین توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی آیفون XR

ترفند اول: پاک کردن حافظه کش اپلیکیشن‌ها

سیستم عامل اندروید به گونه‌ای طراحی شده که اطلاعات مربوط به هر اپلیکیشن را به مرور زمان در حافظه کش (Cache Memory) ذخیره می‌کند. این امر سبب می‌شود تا اپلیکیشن مورد نظر با سرعت بیشتری در گوشی اجرا شود، اما اطلاعاتی که در قابل حافظه کش هر اپلیکیشن ذخیره می‌شوند بخشی از حافظه داخلی گوشی را اشغال خواهند کرد و این مسئله منجر به کمبود فضای ذخیره سازی اطلاعات می‌شود! برای مثال اپلیکیشن تلگرام را در نظر بگیرید. در حافظه کش این اپلیکیشن اطلاعاتی مثل عکس‌های پروفایل دیگر کاربران، عکس و فیلم‌های اخیری که شما در پنجره‌های گفتگوی مختلف دانلود کرده‌اید و غیره ذخیره می‌شوند. بدین ترتیب زمانی که شما تلگرام را اجرا کنید، دیگر لزومی ندارد که عکس پروفایل کاربران دوباره بارگذاری شود یا وقتی با یک پنجره گفتگو وارد می‌شوید، دوباره عکس و فایل‌های داخل آن را دانلود کنید، چون این اطلاعات در حافظه کش اپلیکیشن تلگرام ذخیره شده‌اند.

اما تصور کنید با گذر زمان حجم اطلاعاتی که در حافظه کش تلگرام ذخیره می‌شوند چقدر خواهد شد؟ حالا یک قدم رو به جلوتر بردارید و کل اپلیکیشن‌هایی که در گوشی نصب هستند را در نظر بگیرید، چون تمام آن‌ها حافظه کش دارند! بنابراین مطمئناً بخش عظیمی از فضای ذخیره سازی اطلاعات گوشی شما توسط حافظه کش اپلیکیشن‌ها اشغال شده است. پس حذف این اطلاعات از حافظه کش اپلیکیشن‌ها می‌تواند ترفندی موثر برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی باشد. اما چطور حافظ کش یک اپلیکیشن را در اندروید پاک کنیم؟ بدین منظور کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

 • وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 • گزینه Applications، Apps یا Application Manager (برنامه‌ها) را انتخاب کنید.
 • از لیست اپلیکیشن‌های نمایان شده، اپلیکیشن مورد نظرتان که می‌خواهید حافظه کش آن حذف شود را انتخاب کنید.
 • گزینه (حافظه ذخیره سازی) Storage را انتخاب کنید.
 • گزینه (پاک کردن حافظه نهان) Clear Cache را انتخاب نمایید.
 • گزینه  (پاک کردن) Delete را در پنجره پاپ‌آپ نمایان شده لمس کنید تا با حذف حافظه کش موافقت شود.

بدین ترتیب حافظه کش اپلیکیشن مورد نظر پاک می‌شود. خوشبختانه امکان حذف آنی تمام حافظه کش گوشی اندرویدی هم وجود دارد. در این روش به جای اینکه حافظه کش تک تک اپلیکیشن‌ها پاک شود، با یک حرکت کل اطلاعاتی که به عنوان کش در حافظه گوشی وجود دارند حذف خواهند شد. این کار برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی بسیار موثر است. برای انجام آن کافیست به شرح زیر عمل کنید:

 • به بخش  (تنظیمات) Settings مراجعه کنید.
 • گزینه  (حافظه ذخیره سازی) Storage را لمس کنید.
 • گزینه (داده حافظه نهان) Cached Data را انتخاب نمایید
 • گزینه (پاک کردن) Clear را در پنجره پاپ‌آپ لمس کنید.

بدین ترتیب کل اطلاعاتی که به عنوان حافظه کش در گوشی ذخیره شده‌اند پاک می‌شوند و خالی کردن حافظه گوشی به شکل موثرتری انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 6 طراحی برتر گوشی موبایل در سال 2019 چیست ؟

ترفند دوم: حذف دانلودها

همه ما به مرور زمان فایل‌ها و اطلاعات زیادی را از طریق اینترنت در گوشی خود دانلود می‌کنیم. احتمالاً شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که خیلی از اطلاعات و فایل‌های دانلود شده در گوشی را فقط یک بار مورد استفاده قرار می‌دهید و دیگر کاری با آن اطلاعات ندارید! اما آیا می‌دانید که این اطلاعات دانلود شده در حافظه گوشی شما ذخیره باقی می‌مانند و بخشی از حافظه داخلی گوشی را اشغال می‌کنند؟ به مرور زمان حجم اطلاعاتی که به عنوان اطلاعات دانلود شده در گوشی ذخیره می‌شوند افزایش می‌یابد و حتی در برخی موارد دیده شده که حجم این اطلاعات در گوشی برخی کاربران به چندین گیگابایت هم رسیده است. اما چطور اطلاعات این قسمت (دانلودها) را در گوشی های اندرویدی حذف کنیم؟

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

چند ترفند برای خالی کردن گوشی اندروید

برای حذف فایل‌هایی که در بخش دانلودهای گوشی ذخیره شده‌اند بهتر است فایل منیجر یا برنامه مدیریت فایل دستگاه را اجرا کنید و در پوشه‌های حافظه داخلی گوشی به دنبال پوشه‌ای تحت عنوان Downloads بگردید. با ورود به این پوشه لیست فایل‌هایی که دانلود کرده‌اید نمایش داده می‌شود. از این بخش می‌توانید تک تک فایل‌های مورد نظر را بررسی کنید و مواردی که به آن‌ها نیاز ندارید را حذف کنید یا به طور کلی و با یک حرکت دستور حذف تمام فایل‌های موجود در بخش دانلودهای گوشی را صادر نمایید. حذف فایل‌هایی که در پوشه دانلودهای گوشی ذخیره شده‌اند یکی از بهترین و موثرترین روش‌های خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی هواوی Y3 2017

ترفند سوم: انتقال عکس‌ها به کامپیوتر یا ذخیره آن‌ها در گوگل فوتوز (Google Photos)

در این قسمت به یکی از بهترین روش‌های خالی کردن حافظه گوشی‌های اندرویدی اشاره می‌کنیم که متاسفانه خیلی از کاربران توجهی به آن ندارند. عکس‌هایی که با دوربین گوشی ضبط می‌کنید بخش عظیمی از حافظه آن را اشغال می‌کنند. به ویژه اگر دوربین گوشی شما کیفیت بالایی داشته باشد، موضوع بیشتر قابل لمس می‌شود چون طبیعتاً حجم عکس‌های ضبط شده با دوربین افزایش می‌یابد و بدین ترتیب بخش بیشتری از حافظه داخلی دستگاه توسط عکس‌های ضبط شده با دوربین اشغال می‌شود. بنابراین اگر بتوانید با ترفندی خاص عکس‌هایی که با دوربین ضبط کرده‌اید و در حافظه گوشی ذخیره هستند را به مکان دیگری منتقل کنید، بخش عظیمی از حافظه گوشی خالی می‌شود. اما چطور این کار را انجام دهیم؟

بدین منظور می‌توانید از دو روش مختلف استفاده کنید. در روش اول می‌توانید عکس‌هایی که در گالری گوشی ذخیره هستند را به کامپیوترتان یا یک هارد اکسترنال منتقل کنید. بدین منظور کافیست از یک کامپیوتر واسط استفاده کنید و با کابل USB گوشی خود را به آن متصل نمایید و عکس‌ها و فیلم‌هایی که در حافظه گوشی ذخیره شده‌اند را به کامپیوتر منتقل کنید. اما روش بهتری هم برای خالی کردن حافظه گوشی با انتقال عکس‌ها وجود دارد. در این روش از اپلیکیشن گوگل فوتوز (Google Photos) استفاده می‌شود! این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد تا تمام عکس‌هایی که با دوربین گوشی خود ذخیره کرده‌اید را در فضای ابری گوگل درایو (Google Drive) ذخیره نمایید و جالب اینکه هیچ محدودیتی هم برای آپلود حجم خاصی از عکس‌ها در گوگل فوتوز وجود ندارد!

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

بعد از اینکه عکس‌های دوربین توسط گوگل فوتوز آپلود شد، می‌توانید آن‌ها را از حافظه گوشی حذف کنید. هر زمان هم به این عکس‌ها نیاز داشتید، کافیست به اینترنت متصل شده و وارد اپلیکیشن گوگل فوتوز شوید تا لیست عکس‌هایتان نمایان شود. تنها نکته موجود این است که اپلیکیشن گوگل فوتوز برای آپلود و دانلود عکس‌ها حجم اینترنت مصرف می‌کند. به منظور فعالسازی این ویژگی در گوشی اندرویدی خود و خالی کردن حافظه گوشی کافیست به شرح زیر عمل نمایید:

 • اپلیکیشن گوگل فوتوز (Google Photos) را اجرا کنید.
 • وارد بخش (تنظیمات) Settings شوید.
 • گزینه Backup & Sync (پشتیبان گیری و همگام سازی) را انتخاب و جیمیل (Gmail) مورد نظرتان برای آپلود عکس‌ها را مشخص نمایید.

بعد از اینکه از عکس‌های شما بکاپ (Backup) تهیه شد، کافیست بار دیگر به منوی (تنظیمات) Settings برنامه گوگل فوتوز مراجعه کنید و این بار گزینه (آزاد کردن فضایر ذخیره سازی دستگاه) Free up device storage را انتخاب نمایید. سپس گزینه (آزاد سازی) Remove را انتخاب کنید. بدین ترتیب تمام عکس‌هایی که به طور خودکار در گوگل فوتوز آپلود شده بودند از حافظه داخلی گوشی شما حذف می‌شوند.

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

بنابراین با استفاده از سرویسی که گوگل از طریق اپلیکیشن Google Photos ارائه کرده می‌توانید به شکل موثری خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی را انجام دهید. فراموش نکنید برای ذخیره کردن عکس‌ها در گوگل فوتوز شما هیچ محدودیتی ندارید و از این نظر کاملاً آزاد خواهید بود.

بیشتر بخوانید: معرفی هوآوی Nova 3S در پایان سال ۲۰۱۸

ترفند چهارم: انتقال اپلیکیشن‌ها به حافظه جانبی

این روش فقط در گوشی‌های اندرویدی کاربرد دارد که از اتصال حافظه جانبی یا اصطلاحاً رم میکرو اس دی (Micro SD) پشتیبانی می‌کنند. خوشبختانه اغلب گوشی‌های اندرویدی این ویژگی را دارند، بنابراین این ترفند در آن‌ها قابل استفاده خواهد بود. در این دسته از گوشی‌ها می‌توانید با انتقال اپلیکیشن‌ها (برنامه‌ها) و بازی‌ها از حافظه داخلی به حافظه جانبی بخش عظیمی از حافظه داخلی گوشی را خالی کنید. برای انجام این کار کافیست به شرح زیر عمل نمایید:

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

 • وارد بخش  (تنظیمات) Settings شوید.
 • گزینه (برنامه‌ها) Apps، Applications یا Application Manager را انتخاب کنید.
 • اپلیکیشنی که می‌خواهید از حافظه داخلی گوشی به حافظه جانبی منتقل شود را انتخاب کنید.
 • گزینه (حافظه ذخیره سازی) Storage را انتخاب نمایید.
 • گزینه (انتقال به حافظه جانبی) Move to SD Card را انتخاب کنید.

پس از انتخاب این گزینه باید چند ثانیه‌ای (با توجه به حجم اپلیکیشن) صبر کنید تا انتقال اپلیکیشن از حافظه داخلی به جانبی انجام شود. متاسفانه راهی برای انتقال آنی تمام اپلیکیشن‌های گوشی از حافظه داخلی به جانبی وجود ندارد، بنابراین باید تک تک اپلیکیشن‌های مد نظرتان را به صورت دستی با روشی که شرح دادیم از حافظه داخلی به جانبی منتقل نمایید.

بیشتر بخوانید: بررسی گلکسی جی 5 پرایم (Samsung Galaxy J5 Prime)

ترفند پنجم: حذف اپلیکیشن‌های غیرضروری

جذب اپلیکیشن‌های غیر ضروری یکی دیگر از موثرترین روش‌های خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی محسوب می‌شود. متاسفانه خیلی از کاربران فقط اپلیکیشن‌های مختلف را روی گوشی نصب می‌کنند و توجهی به این مسئله ندارند که هر اپلیکیشن بخشی از حافظه گوشی را اشغال خواهد کرد. بنابراین زمانی که اپلیکیشن‌های غیرضروری در گوشی نصب باشند، بخشی از حافظه داخلی آن بدون دلیل پر می‌شود! پس خوب است در بازه‌های زمانی مختلف مروری بر اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی داشته باشیم و آن دسته از برنامه‌هایی که غیرضروری هستند را حذف نمایید. برای حذف اپلیکیشن‌های غیرضروری از حافظه گوشی خود می‌توانید به شرح زیر عمل کنید:

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی با 5 حرکت

 • وارد بخش (تنظیمات) Settings شوید.
 • گزینه (برنامه‌ها) Apps، Applications یا Application Manager را انتخاب کنید.
 • اپلیکیشنی که می‌خواهید حذف شود را انتخاب کنید.
 • گزینه (حذف نصب) Uninstall را لمس نمایید و با حذف اپلیکیشن موافقت به عمل آورید.

بعد از چند ثانیه اپلیکیشن مورد نظر از حافظه گوشی حذف می‌شود. به همین ترتیب تک تک برنامه‌ها و بازی‌های اضافه‌ای که روی گوشی نصب هستند را حذف کنید. برخی از اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها ممکن است حجم بسیار زیادی از حافظه گوشی را اشغال کنند. بنابراین حذف آن‌ها می‌تواند در خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی بسیار موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید: بررسی گلکسی اس 7 اج سامسونگ (Samsung Galaxy S7 Edge)

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به معرفی 5 روش موثر و کارآمد برای خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی پرداختیم. با استفاده از روش‌هایی که در این مطلب شرح دادیم می‌توانید صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف حافظه گوشی داشته باشید. فراموش نکنید که خالی کردن حافظه گوشی اندرویدی منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه و بهبود بازده آن می‌شود.

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش

هاست چیست؟ 📲 چگونه تجربه خرید هاست عالی داشته باشیم؟💸

منتشر شده

در

هاست چیست

خرید هاست همیشه یکی از دغدغه های وبمسترها و صاحبان وبسایت بوده در این مقاله سعی دارم شما را با مفهوم اینکههاست چیست آشنا کنم و راهنمایی های لازم را پیرامون خرید هاست خوب و فوق العاده به شما داشته باشم . در این مقاله با مفهوم هاست لینوکس ، کنترل پنل های هاست ، اصطلاحات خرید هاست و … آشنا خواهید شد اما قبل از دانستن این مفاهیم، ابتدا نیاز است تا شما با مفهوم دامنه آشنا شوید تا بتوانیم ارتباط بین این دو اصطلاح را به خوبی آموزش دهیم.

با پارماتیک درباره هاست و دامنه بیشتر آشنا شوید

هاست و دامنه

برای روشن ساختن این موضوع این دو مفهوم را با مثالی ساده و قابل فهم برایتان بازگو می کنم ،

فرض کنید که شما یک مغازه موبایل فروشی دارید و در آن به خرید و فروش موبایل می پردازید ؛ مغازه شما واقع شده در خیابان جمهوری تهران پاساژ موبایل علاءالدین طبقه سوم واحد ۳۵۴ می باشد . فضای مغازه شما ۴۰ متر مربع است و در آن اجناس خود را قرار داده اید. اگر فردی بخواهد از مغازه شما یک گوشی همراه تهیه کند ابتدا باید آدرس مغازه شما را بداند و پس از مراجعه به مغازه شما ، گوشی هایی که شما برای فروش در مغازه قرار داده اید را مشاهده و در نهایت اقدام به خرید نماید. در فضای اینترنت نیز شرایط به همین گونه است. در اصل دامنه همان آدرس مغازه شماست که یکتا می باشد یعنی وقتی شما در مغازه ای فعالیت می کنید فرد دیگری نمی تواند در مغازه شما فعالیت کند و اجازه فروش و فعالیت را به شما ندهد ، دامنه ها نیز اینگونه اند وقتی شما دامنه ای را ثبت می کنید فرد دیگری قادر نخواهد بود که آن دامنه را برای خود ثبت کند. پس تا اینجای کار متوجه شدیم که دامنه همان آدرس مغازه شماست که مشتری برای مراجعه به سایت شما باید آن را بداند.

سوال راجب دامنه سایت

اما هاست چه ارتباطی به مغازه می تواند داشته باشد ؟!؟ در واقع فضایی که شما برای اجناس خود اختصاص داده اید ارتباط نزدیکی با هاست دارد . در واقع هاست فضای میزبانی می باشد که اطلاعات سایت شما بر روی آن قرار می گیرد همانطور که شما گوشی های موبایل خود را در مغازه قرار می دهید تا مخاطبان بتوانند آن را مشاهده کنند ، برای نمایش خدمات و محصولات خود به کاربران نیازمند تهیه یک هاست خوب می باشید تا اطلاعات سایت خود را در آن قرار دهید.

تا اینجای کار سعی نمودیم با یک مثال ساده شما را با تعریف هاست و دامنه چیست آشنا کنیم ، حال به بررسی تخصصی تر این دو اصطلاح می پردازیم.

دامنه چیست؟

دامنه در لغت به معنی « گستره » است و در فضای اینترنت به نامی که مختص شما است گفته می شود . در واقع دامنه سایت آدرسی است که به یک سایت اختصاص داده می شود ، هر دامنه دارای بخش های مختلفی است. شکل دامنه سایت ها در حالت کلی به شکل زیر می باشد که به توضیح آن می پردازیم.

www.A.B.C

www  که برای همه دامنه ها یکسان است و می توانید از آن در دامنه خود استفاده کنید یا نکنید. معمولا قرار دادن www  و قرار ندادن آن را به سئو سایت نسبت می دهند اما مدرکی نسبت به اینکه اگر شما در ابتدای دامنه سایت خود www را قرار دهید یا ندهید به نفع سئوی سایت شما می باشد در اختیار نیست.

A  در واقع همان نام دامنه است که به صورت جدا برای هر سایت به صورت انحصاری لحاظ می شود.مثلا بخش A برای سایت پارماتیک ، Parmatik است.

در قسمت B معمولا بخشی ارائه می شود که به حوزه کاری و یا دسته بندی خاصی از حوزه فعالیت لحاظ می شود.

مثلا در آدرس www.a.ac.c عبارت ac برای دانشگاه ها و مراکز آموزشی می باشد.

و در آخر بخش c که مربوط به کشور و محل یا گاهی حوزه فعالیت می باشد.مثلا ir  نشانگر سایت های ایرانی است.

انتخاب دامنه سایت | ثبت دامنه و ثبت دامنه برای سایت

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم دامنه ها یکتا هستند و پس از ثبت دامنه ، فرد دیگری نمی تواند در مدت زمانی که شما دامنه ای را ثبت نموده اید آن را مجددا ثبت نماید. به عنوان مثال ما دامنه parmatik.com را ثبت کرده ایم ، تا زمانی که این دامنه در اختیار ماست فرد دیگری نمی تواند این دامنه را به اسم خود ثبت کند.

در انتخاب نام دامنه خود باید دقت کافی را داشته باشید که متناسب با حوزه فعالیت ، نام برند تجاری ، مباحث سئو و … نام دامنه خود را انتخاب و اقدام به ثبت دامنه نمایید.

هاست چیست؟

هاست (Host) در معنای لغوی یعنی میزبانی ، در اصطلاح کامپیوتری یعنی بخشی از فضای سروری که می تواند اطلاعات شما را ذخیره کند . اطلاعاتی از قبیل کدها ، فایل ها، عکس ها و سایر اطلاعات را در خود ذخیره می کند. هاست ها در واقع محیط ها و فضا های مجازی هستند که به میزبانی اطلاعات سایت شما می پردازند.

هاست چیست؟ | هاستینگ چیست؟

 • میشه مثالی بزنید تا من متوجه منظورتون بشم؟
 • پارماتیک : بله جانم ؛ به این مثال خوب توجه کن ، ما تو پارماتیک صفحات مختلفی مثل  طراحی سایت در اصفهان ، طراحی سایت در زنجان ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ،سفارش تولید محتوا و … داریم. ( اگه به این صفحات سر نزدی حتما پیشنهاد میکنم که بری و این صفحات از سایت مارو هم بخونی ) داخل این صفحات ما از عکس ، پادکست ، گاها ویدیو و چیزای دیگه استفاده کردیم. اما بزار این سوال رو از تو بپرسم ؛ چجوری قراره که تو این اطلاعات رو ببینی؟
 • – خب من من م…. نمیدونم…
 • پارماتیک: خب ببین پسرجان ، این اطلاعات باید جایی ذخیره شده باشه ، جایی که همه ی افراد بتونن هروقتی که خواستن بهش دسترسی داشته باشن؛ در اصل هاست فضایی رو در اختیار ما میده که بتونیم اطلاعاتمون رو اونجا ذخیره کنیم و مهم تر از همه ، هاست جزوی از یک سروره و این امکان رو فراهم میکنه که کاربرا از هر نقطه ای تو جهان که باشن بتونن به اطلاعاتی که ما میخوایم دسترسی داشته باشن و به نوعی این اطلاعات همیشه آنلاین و در دسترس برای عمومه.

اما تفاوت هاست با سرور در چیست؟

تفاوت سرور با هاست در چیست؟

در واقع هاست بخشی از فضای سرور می باشد. اگر همانند مثال اول بخواهیم به شرح این موضوع بپردازیم باید بگوییم پاساژ موبایل علاء الدین به عنوان سرور انتخاب می شود. یعنی در یک فضای بزرگ مغازه هایی قرار دارند که هر مغازه هاست و خود پاساژ به عنوان سرور تلقی می شود. به عبارت دیگر هاست ها جزوی از یک سرور بزرگ می باشند که به مقداری که تعیین شده است می توانند از منابع سرور استفاده نمایند.

در واقع سرورها کامپیوترهای همیشه روشنی هستند که اطلاعات بسیاری را بر روی خود نگه داری می کنند.

این سرورها باید سیستم سخت افزاری پیشرفته ای داشته باشند و همچنین باید به صورت شبانه روزی (۲۴ ساعته) به اینترنت متصل باشند تا تمامی افراد بتوانند از طریق اینترنت از آن استفاده کنند. این سرورها که دائما به اینترنت متصل هستند این امکان را به ما می دهند که با وارد کردن نام دامنه مورد نظر خود به اطلاعات آن دسترسی داشته باشیم.

ممکن است روی یک سرور ۱ یا ۱۰۰ سایت و یا حتی بیشتر میزبانی شود. تعداد سایت های روی یک سرور ، به قدرت پردازنده سرور، رم ، فضای سرور و میزان استفاده هر سایت از آن بستگی دارد. این موضوع در تعیین قیمت هاست نقش بسزایی دارد. اگر سایت هایی که در سرور میزبانی می شوند، تعداد پایینی باشند ، قیمت هر هاست اشتراکی به دلیل استفاده از منابع بیشتر بالاتر خواهد رفت ؛ همچنین عکس این مورد نیز صادق بوده و اگر تعداد سایت های میزبانی شده بر روی یک سرور تعداد زیادی را شامل شود به دلیل استفاده کمتر از منابع سرور قیمت این نوع هاست ها کمتر خواهد بود. به همین دلیل است که هاست اختصاصی قیمت بالاتری نسبت به سایر هاست ها دارد.

خرید هاست اختصاصی پارماتیک

میزبانی یک سایت یعنی فراهم کردن مکانی بهتر برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اینترنت که در اصطلاح به آن Web Hosting می گویند. هاست ها روی سرور های خاصی نگهداری می شوند که بر اساس دو نوع سیستم عامل ویندوز و لینوکس کار می کنند ، در ادامه به بررسی تفاوت این دو هاست خواهیم پرداخت.

انواع هاست از نظر کنترل پنل ( مقایسه هاست لینوکس و هاست ویندوز )

انواع هاست از نظر کنترل پنل | هاست لینوکس چیست؟ هاست ویندوزی چیست؟

هاست لینوکسی

هاست های لینوکسی از زبان برنامه نویسی php پشتیبانی می کنند و بیشتر سایت هایی که با زبان برنامه نویسی php نوشته شده اند در هاست لینوکسی نگه داری می شوند. هاست لینوکسی مبتنی بر سیستم عامل رایگان لینوکس است و این هاست ها از امنیت بالاتری نسبت به هاست ویندوزی برخوردار هستند. گفتنی است سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس، جوملا ، پرستاشاپ و … بر پایه php نوشته شده اند و تنها هاست لینوکسی است که می تواند از این سیستم های محتوا پشتیبانی کند.

در هاست لینوکسی از کنترل پنل های Cpanel ، Direct admin ، Kloxo و Zpanel می توانید استفاده کنید که Cpanel محبوب ترین کنترل پنل می باشد و با استفاده از آن می توانید کارهای خود را راحت تر به انجام رسانید. پایگاه داده مورد استفاده در هاست لینوکس MY SQl می باشد. از لحاظ سرعت نیز باید بگوییم که سخت افزار سرور مورد استفاده بر روی سرعت آن تاثیر می گذارد و تنها ویندوزی و لینوکسی بودن (سیستم عامل سرور) را نمی توان معیار سرعت یک سرور در نظر گرفت.

هاست ویندوزی

هاست ویندوزی برای سایت هایی است که با زبان برنامه نویسی ASP و Net. نوشته شده اند کاربرد دارد. از آنجا که مایکروسافت خود زبان برنامه نویسی ASP و Net را روانه بازار کرده است برای آن نیز هاست مخصوص ویندوزی را در نظر گرفته. طبق آمار منتشر شده بیشتر سایت های طراحی شده در دنیا از زبان php استفاده می کنند و از آنجا که بر محبوبیت سیستم های مدیریت محتوا همچون وردپرس روزانه اضافه می شود ، کاربران بیشتری تمایل پیدا کرده اند تا به جای طراحی سایت اختصاصی از طراحی سایت با وردپرس استفاده نمایند و از آنجا که سیستم مدیریت محتوای وردپرس بر پایه php نوشته شده است هرروزه بر تعداد سایت هایی که با زبان PHP نوشته می شود افزوده شده و این یک مزیت برای هاست لینوکس در نظر گرفته خواهد شد.

در ادامه امکانات این دو سیستم عامل را برایتان به حالت اینفوگرافی آماده کرده ایم تا بتوانید مقایسه ای رو در رو از این دو سیستم عامل استفاده شده در هاست داشته باشید.

اینفوگرافی مقایسه هاست ویندوزی با هاست لینوکس

انواع کنترل پنل

۱_ کنترل پنل Plesk : نرم افزاری از شرکت swsoft  است که این کنترل پنل امکان نصب بر روی سرور لینوکس و سرور ویندوز را دارا می باشد ولی بیشتر اوقات روی سرور ویندوز کار می کند و برای این سرویس بهینه سازی شده است. این کنترل پنل دارای محیطی ساده برای مدیریت و کاربر پسند می باشد . این کنترل پنل دارای امکانات بسیار پیشرفته ای است که می توان بسیاری از برنامه ها را بر روی سرور نصب و راه اندازی کرد. محیط کنترل پنل Plesk ، محیطی است که کاربران با کمی دانش اولیه می توانند با آن کار کرده و پس از مدتی کاملا با آن آشنا شوند.

در ادامه می توانید تصویری از محیط کنترل پنل پلسک را مشاهده نمایید.

تصویری از کنترل پنل پلسک هنگام خرید هاست

۲_ کنترل پنل Cpanel : می توان گفت کنترل پنل CPanel محبوب ترین کنترل پنل در بین کنترل پنل های دیگر است. Cpanel بخاطر داشتن محیط گرافیکی ، کار را برای کاربران ساده تر کرده است و کاربران بدون هیچگونه کدنویسی و تنها با مشاهده آیکن های استفاده شده در این پنل می توانند به راحتی کارهایی را که می خواهند انجام دهند. بیشتر شرکت های هاستینگ ، Cpanel را برای کاربران خود در نظر می گیرند تا کاربران با استفاده از محیط ساده و قابل فهم و در عین حال کاملا قدرتنمد آن کارهای خود را بتوانند به خوبی به انجام رسانند. معمولا پس از خرید هاست ، اطلاعات Cpanel توسط شرکتی که از آن هاست خریده اید برایتان ارسال می شود. این اطلاعات شامل اطلاعات ورود ، تنظیم DNS ها و … می باشد. برای ورود به Cpanel نیز میتوانید به صورت زیر عمل کنید

Example.com:2083 یا Example.com:2082

به جای Example.com آدرس دامنه خود را وارد کنید.

در زیر عکسی از محیط Cpanel برایتان قرارداده ایم تا بتوانید محیط این کنترل پنل را مشاهده کنید.

محیط کنترل پنل سی پنل در خرید هاست خوب

۳_ کنترل پنل Direct admin : این کنترل پنل نیز فقط بر روی هاست لینوکس قابل اجرا است و دارای ۳ ویژگی است : ۱. استفاده آسان ۲. سرعت بالا ۳. پشتیبانی قوی . پیش نیاز های سخت افزاری این کنترل پنل عبارت است از: پردازشگر ۵۰۰ مگاهرتز ، Ram 128 مگابایت و ۲ گیگابایت فضای خالی . برای ورود به پیشخوان دایرکت ادمین نیز می توانید به صورت زیر عمل کنید

Example.com:2222

همچنین می توانید در عکس زیر محیط پنل دایرکت ادمین را نیز مشاهده کنید

محیط کنترل پنل دایرکت ادمین در انتخاب هاست مناسب | Direct Admin

در ادامه باید بگوییم کنترل پنل های دیگری نیز وجود دارند که در این مقاله به آنها نمی پردازیم چرا که یکی از دلایل انتخابخرید هاست خوب ، کنترل پنل آن می باشد. ما در اینجا Cpanel را به عنوان بهترین گزینه برای کنترل پنل هاست به شما معرفی می کنیم.

انواع هاست

۱- هاست اشتراکی ( Shared Hosting )

خرید هاست اشتراکی

هاست اشتراکی یا میزبانی اشتراکی به حالتی می گویند که بر روی یک سرور تعداد زیادی سایت قرارگرفته باشد. در این حالت این سایت ها به صورت اشتراکی از منابع سرور استفاده می کنند و به دلیل قیمت مقرون به صرفه ، بیشتر سایت های موجود چه در داخل ایران و چه در سرتاسر جهان از این پلن استفاده می کنند. از نقاط مثبت هاست اشتراکی می توان به قیمت آن اشاره کرد که در مقایسه با سایر پلن ها از قیمت بسیار پایین تری برخوردار می باشد؛ اما هر ارزانی هم بی دلیل نیست… از آنجا که در خرید هاست اشتراکی منابع بین تعداد سایت های نسبتا زیادی تقسیم می شود این نوع از هاست ها برای سایت های با مخاطبان نسبتا بالا پیشنهاد نمی شود. اما اگر شما قصد دارید سایت خود را راه اندازی کنید و به فکر خرید هاست ارزان قیمت می باشید بهترین گزینه پیش روی شما خرید هاست اشتراکی می باشد که پاسخگوی تمامی نیازهای سایت هایی است که فعالیت خود را به تازگی آغاز کرده اند.

۲- هاست مجازی ( VPS )

خرید هاست مجازیدر هاست مجازی کاربران با یک سرور روبرو می شوند که خود این سرور به کمک نرم افزارهای مختلف به چند سرور مجازی تقسیم بندی شده است . در این حالت برای هر یک از کاربران یک سرور مجازی اختصاصی لحاظ می شود. مثل این است که یک رایانه در اختیار چند کاربر است که هر کدام به بخشی دسترسی دارند. مزیتخرید هاست مجازی این است که نسبت به هاست اختصاصی ارزان تر است و می توان از منابع بیشتری نسبت به هاست اشتراکی در آن استفاده کرد. در هاست مجازی شما می توانید نرم افزارهای مخصوص خود را نصب کنید و از امکانات بیشتری برخوردار شوید . در واقع قبل از خرید هاست مجازی باید بدانید که این هاست ، مابین هاست اشتراکی و هاست اختصاصی قرار می گیرد. اگر سایت شما مخاطبان نسبتا خوبی دارد و به دنبال خرید یک هاست خوب می باشید می توانید از هاست مجازی استفاده کنید.

۳- هاست اختصاصی ( Dedicated Hosting )

خرید هاست اختصاصیهاست اختصاصی دقیقا برعکس هاست اشتراکی است . در هنگام خرید هاست اختصاصی که از اسم آن نیز مشخص است تنها یک سرور به یک سایت و یک مشتری اختصاص داده می شود. در هاست اختصاصی کاربر می تواند کنترل تمام منابع را به دست گیرد تا برای کارهای دلخواهش دچار مشکل نشود ، هاست های اختصاصی معمولا برای سایت های بزرگ با ورودی های بالا در نظر گرفته می شوند. قیمت هاست اختصاصینسبت به سایر هاست ها قطعا بالاتر خواهد بود اما امکاناتی نظیر سرعت ، امنیت بالا و … را برای سایت شما به ارمغان خواهد داشت. اگر شما صاحب وبسایتی با ورودی مخاطبان بالا می باشید ، پیشنهاد ما خرید هاست اختصاصی می باشد که بتواند پاسخگوی نیاز کاربران سایت شما باشد.

۴- هاست ابری ( Cloud Host )

خرید هاست ابریدر نمونه هاست ابری به جای پشتیبانی یک سرور ، چندیدن سرور در اختیار سایت قرار می گیرد  . این سرورها هر کدام به روشی به مدیریت و اداره سایت می پردازند . به همین دلیل است که سایت هایی که روی هاست ابری هستند آپتایم بالایی دارند. اگر در هاست ابری سروری به مشکل برخورد سروری وجود دارد که بتوان جایگزین آن کرد ولی در هاست اشتراکی اینطور نیست و اگر سرور به مشکل برخورد سایت شما نیز از دسترس خارج می شود . از یکی دیگر از ویژگی های خوب هاست ابری این است که هیچ گونه محدودیتی در میزان استفاده از منابع برای چنین هاستی وجود ندارد.

۵- هاست رایگان

بدون تعارف و هیچگونه مقدمه ای باید بگویم که به هیچ وجه سراغ هاست رایگان نروید و قید استفاده از هاست های رایگان را بزنید. دلیل این موضوع نیز این است که این سرویس های میزبانی وب بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند و نمی شود برای دایر کردن یک سایت روی آنها حساب باز کرد. از آنجا که این هاست ها کاملا رایگان می باشند ممکن است که سایت خود را باز کنید و با انبوهی از تبلیغات بر روی صفحه سایت خود مواجه شوید که به هیچ وجه برای مخاطب شما این صفحات ارزشمند نخواهد بود و فرقی با یک صفحه از روزنامه نخواهد داشت. موضوع دیگر نیز این است که در هاست رایگان شما از لحاظ امنیت ، سرعت ، استفاده از منابع و … در خطر جدی قرار خواهید گرفت. تجربه ی شخصی که چندین سال پیش داشته ام این است که اگر میخواهید کسب و کار خود را به راه بیندازید نه تنها به سراغ هاست رایگان نروید بلکه تن به خرید هاست ارزان از هر شرکتی را نیز به خود ندهید. حتی برخی شرکت های هاستینگ که خدمات هاست ارزان قیمت را ارائه می کنند به قدری در ارائه این خدمات ضعیف هستند که ارزش خرید هاست ارزان را به صفر می رسانند.

امکانات یک فضای میزبانی وب خوب چیه و قبل از خرید هاست به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

۱- آپتایم : به میزان در دسترس بودن سایت ، آپتایم سایت می گویند . یعنی اگر زمانی سایت با قطعی مواجه شود و به مرور زمان جایگاه خود را در گوگل از دست بدهد به این ترتیب محبوبیت خود را در بین کاربران از دست خواهد داد و این بخاطر در دسترس نبودن سایت می باشد. در بسیاری از شرکت های هاستینگ دیده می شود که آپتایم را ۹۹.۹۹ درصد اعلام می کنند. این بخاطر این موضوع است که گاهی ممکن است سرورها را از لحاظ نرم افزاری ارتقا دهند و یا مشکلی برای سرورها پیش بیاید و بعضی از اوقات سرور ها خاموش شوند؛ هرچند این مشکل ها به ندرت پیش می آید اما از همین رو آپتایم را ۱۰۰ درصد اعلام نمی کنند.

۲- addon domain یا ادان دامنه : هنگام خرید هاست ممکن است مشاهده کنید که ادان دامنه برابر ۳ می باشد، اما منظور از ادان دامنه چیست؟ منطور از addon domain این است که شما بر روی سرویس میزبانی وب خود چه تعداد می توانید دامنه داشته باشید. به عنوان مثال اگر هنگام خرید هاست ادان دامنه برابر ۳ باشد به این معنی است که شما می توانید ۳ سایت با سه دامنه کاملا متفاوت طراحی کنید و بر روی همان هاست این سه سایت را میزبانی کنید. معمولا تعداد ادان دامنه های زیاد نشان دهنده ی ضعف سرویس هاست خریداری شده است و تا می توانید بهتر است که یک دامنه را تنها بر روی یک هاست داشته باشید. چون اگر از تعداد بیشتری استفاده کنید منابع هاست بین این سه سایت تقسیم خواهد شد.

۳- خرید هاست لینوکس : منظور از خرید هاست لینوکس هاستی است که کنترل پنل آن لینوکس باشید و نه ویندوزی. بیشتر ، افرادی تمایل به خرید هاست لینوکس دارند که با سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس و یا از زبان برنامه php استفاده می کنند. خرید هاست لینوکس می تواند گزینه مناسبی برای این افراد باشد.

۴- backup یا نسخه پشتیبان : نسخه ای از اطلاعات سایت ماست که در جایی ذخیره می شود. این فایل کاربرد بسیاری دارد و در زمانی که برای سرویس میزبانی وب ما مشکلی پیش آید و یا با انجام تغییرات ندانسته باعث اخلال در روند سایت شویم و یا سایت ما توسط هکرها هک شود این نسخه پشتیبانی می تواند برای ما کارساز باشد. با استفاده از نسخه پشتیبان و یا همان فایل بکاپ می توانیم یک نسخه از سایت خودمان را داشته باشیم. در انتخاب خرید هاست مناسب و خوب به یاد داشته باشید که شرکت هاستینگ شما به صورت دوره ای از اطلاعات سایت شما بکاپ بردارد.

۵- bandwidth یا پهنای باند : چندی پیش بود که شرکت سایپا آتش به دل همه انداخت و با اعلام فروش خودروی پراید همه را ترغیب به خرید آن کرد. اتفاقی که افتاد این بود که همه ی مردم در یک زمان برای خرید پراید وارد سایت سایپا می شدند و اتفاقی که رخ می داد این بود که این سایت از دسترس خارج می شد. حال چه ربطی به موضوع ما دارد؟!؟ در نظر بگیرید در یک خیابانی که هم زمان فقط دو خودرو به صورت همزمان می توانند در کنار یکدیگر حرکت کنند، چند صد خودرو بخواهند این کار را انجام دهند. خب مسلما ظرفیت جاده این کشش را نخواهد داشت. پهنای باند هم این گونه است؛ اگر مخاطبان سایت شما بخواهند همزمان وارد سایت شوند و این تعداد مخاطب، بسیار بالا باشد سایت از دسترس خارج خواهد شد؛ همانند زمان اعلام نتایج در سایت سنجش و یا سایت های فروش بلیط بازی. پهنای باند به دو عامل بستگی دارد ، یک به حجم صفحه ی شما و دوم تعداد مخاطبانی که از آن صفحه بازدید می کنند. به عنوان مثال اگر حجم صفحه شما ۲۰۰ کیلیوبایت باشد و به صورت روزانه ۲۵۰ بازدید داشته باشید و هرکابر دو صفحه از سایت شما را دیده باشد ، ترافیک مصرفی شما به صورت ۲*۲۵۰*۲۰۰ محاسبه خواهد شد و ترافیک مصرفی شما در روز برابر ۱۰۰ مگابایت خواهد بود. پهنای باند موضوعی است که در خرید هاست باید به آن توجه کنید.

۶- CMS یا سیستم مدیریت محتوا ( Content Management System ) : سیستم های مدیریت محتوا این امکان را برای سایت ها فراهم می سازند که بدون داشتن دانش برنامه نویسی بتوانید سایت خود را طراحی کنید. وردپرس و جوملا پرطرفدارترین cms های موجود می باشند. بیشتر سایت های دنیا و ایران با وردپرس راه اندازی شده اند و تاکنون با همین سیستم مدیریت محتوا کار خود را ادامه داده اند. اصطلاح هاست وردپرس نیز از همین سیستم مدیریت محتوای وردپرس گرفته شده است که در این سرویس هاست برای وردپرس بهینه شده است. از اونجایی که بیشتر سایت ها با سیستم مدیریت محتوا طراحی میشن ، اگه وبسایت شما هم با سیستم مدیریت محتوا طراحی شه بهتره از هاست وردپرسی برای سایت خودتون استفاده کنید.

۷- پارک دامنه : تا حالا بریتان اتفاق افتاده است که با وارد  کردن اشتباه پسوند یک سایت وارد همان سایت اما با پسوند دیگری شوید؟!؟ مثلا با وارد کردن Example.ir به آدرس Example.com بروید. در واقع پارک دامنه یا aliase به این معنی است که شما می توانید در یک فضای میزبانی وب چندین دامنه را نگه دارید به طوری که همه ی این دامنه ها در نهایت یک سایت با یک دامنه مشخص را به نمایش خواهند گذاشت.

۸- گواهینامه SSL :اس اس ال یا همان پروتکل امن که https نامیده می شود. هنگامی که شما از شرکتی خرید هاست داشته باشید به صورت معمول می توانید SSL رایگان را نیز دریافت کنید. SSL همان چیزی است که باعث سبز رنگ شدن قسمتی نوار مرورگر می شود.

۹- کنترل پنل Cpanel : همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ، سی پنل به عنوان محبوب ترین کنترل پنل موجود می تواند بهترین انتخاب هنگام خرید هاست باشد. هنگامی که شما قصد خرید هاست لینوکس را دارید توصیه ما به شما این است که از کنترل پنل Cpanel استفاده کنید. هرچند برخی از سرورهایی که داخل ایران و در دیتاسنترهای ایران می باشند به دلیل تحریم محبور هستند تا از کنترل پنل دایرکت ادمین استفاده نمایند.

۱۰- تعداد سایت های میزبانی : به خوبی میدانیم که هرچه تعداد سایت هایی که در یک سرور نگه داری می شود زیاد باشد سایت ما کمتر می تواند از منابع سرور استفاده کند. در هنگام خرید هاست اشتراکی سعی کنید از شرکتی اقدام به خرید هاست کنید که تعداد سایت های کمتری را بر روی سرورهای خود نگه داری میکند. هرجند این موضوع می تواند باعث شود هزینه شما در خرید فضای میزبانی بیشتر شود.

جمع بندی

بلاخره به انتهای مقاله هاست چیست و چگونه تجربه خرید هاست عالی داشته باشیم رسیدیم ، امیدوارم که تا الان متوجه اینکههاست چیه شده باشید و به دنبال خرید هاست مطمئن برای کسب و کار اینترنتی خود باشید. در ادامه باید بگوییم که حتما دوباره به این صفحه سربزنید ، چرا که قصد داریم ۱۰ شرکت برتر هاستینگ ایران را نیز در همین صفحه برای شما بررسی کنیم تا در کنار آشنا شدن با مفهوم هاست و دانستن ویژگی های هاست خوب بتوانید تجربه خرید هاست عالی را نیز داشته باشید. شما می توانید با درمیان گذاشتن نظرات خود راجب مقاله مارا در بهتر شدنمان یاری کنید و ما نیز می توانیم برخی از ابهاماتی که برایتان وجود دارد را حل کنیم. در آخر اگر این مطلب برایتان مفید بوده است آن را برای کسانی که فکر می کنید به آن نیاز دارند بفرستید و این مقاله را در شبکه های اجتماعی خود با بقیه به اشتراک بگذارید.

 

منبع : خرید هاست

0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

آموزش

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

منتشر شده

در

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

مایع لنز opti free برای لنزهای نرم (هیدروفیلیک) و لنزهای تماسی هیدروژل سیلیکونی طراحی و تولید شده است. این محلول برای تمیز کردن، شست‌وشو، ضدعفونی کردن و نگهداری لنزهای تماسی کاربرد دارند.

مایع لنز اپتی فری قابلیت پاک کردن رسوب پروتئین و چربی‌ها را دارد. همان‌طور که می‌دانید سطح چشم دارای پروتئین و چربی است تا رطوبت و نرمی آن حفظ شود و همین مواد در سطح داخلی لنز رسوب می‌کنند و باعث می‌شوند لنز تماسی پس از چند ماه استفاده کمی زبر و خشک شود. اما با کمک مایع لنز opti free می‌توان تمامی این مواد ته‌نشین‌شده را از سطح لنز پاک کرد.

روش استفاده صحیح از مایع لنز opti free

دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و مطمئن شوید تمیز و خشک هستند.
هر دو طرف لنز تماسی را با استفاده از مایه لنز opti free خیس کنید. با کمک انگشتان دست، حدود ۲۰ ثانیه سطح لنز را با این مایع بمالید تا هر رسوبی روی سطح آن باقی مانده جدا و پاک شود.
دوباره هر دو طرف لنز را به مدت ۱۰ ثانیه با مایع لنز شست‌وشو دهید.
درون قاب لنز را تا نیمه از مایع لنز اپتی فری پر کنید. لنزهایی که شسته و تمیز کرده‌اید را درون قاب مملو از مایع لنز بگذارید تا حداقل ۶ ساعت یا یک شب تا صبح بماند.
صبح روز بعد، کمی مایع لنز روی سطح لنزهای تماسی بریزید و سپس در چشم بگذارید.
همیشه این را به یاد داشته باشید که تمیز و ضدعفونی کردن لنز تماسی یکی از مراحل اصلی استفاده از لنز است. به این خاطر که لنز مستقیما روی سطح چشم شما می‌نشیند و وجود هرگونه آلودگی یا میکروبی می‌تواند به عفونت چشم یا زخم شدن قرنیه منجر شود.

مایع لنز opti free علاوه بر پاکسازی سطح لنز و ضدعفونی کردن آن، هرگونه رسوب چربی و پروتئین را نیز از بین می‌برد. این امر سبب نرم‌تر شدن لنز می‌شود.

نکاتی که باید حتما توجه داشته باشید

استفاده نادرست از لنزهای تماسی و مایع لنز می‌تواند پیامدهای ناگواری برای چشم و بینایی فرد بدنبال داشته باشد. به همین خاطر بسیار مهم است قبل از خرید و استفاده از این محصولات حتما دستور استفاده آن را مطالعه کنید و توصیه‌های پزشک را نیز مدنظر داشته باشید.

هرگونه مشکل چشمی همچون زخم قرنیه می‌تواند به سرعت پیشرفت کرده و در بدترین حالت به کوری منجر شود.

باید توجه داشته باشید که لنزهای روزانه مناسب استفاده شبانه نیستند. هرگز با وجود لنز در چشم نخوابید مگر اینکه لنز مخصوص استفاده شبانه باشد.

لنزهای مدت‌دار یعنی آنهایی که برای استفاده چند روزه طراحی شده‌اند را نیز هر چند وقت یک بار از چشم درآورید، در مایع لنز بشویید و ضدعفونی کنید، آن را تا صبح درون مایع لنز بگذارید تا بماند، صبح آبکشی و دوباره استفاده کنید.

اگر با گذاشتن لنز چشم‌هایتان اذیت می‌شود، اشک زیادی تولید می‌شود و دچار قرمزی و سوزش چشم می‌شوید، فورا لنز تماسی را از چشم خارج کنید و با پزشکی که آن را برایتان تجویز کرده تماس بگیرید.

توصیه جینگوبینگومگ این است که سالی دو بار به چشم‌پزشکی مراجعه کنید و از سلامت بینایی و سلامت چشم خود مطمئن شوید.

هر آنچه در مورد مایع لنز Opti Free باید بدانید

برای شست‌وشوی لنز تماسی فقط از مایع لنز استفاده کنید و سراغ آب لوله‌کشی و آب شیر نروید. مایع لنز opti free چندین منظوره است و با یک بار خرید همه کارهایی که برای تمیزی و ضدعفونی کردن لنز نیاز دارید را برایتان انجام می‌دهد.

مایع لنزی که در قاب لنز مانده را دوباره مصرف نکنید زیرا هم خاصیت آن کم شده و هم ممکن است حاوی میکروب و عفونت باشد.

هر آنچه در مورد روش نگهداری از مایع لنز opti free باید بدانید

مایع لنز opti free را مطابق بر دستور درج شده روی آن استفاده کنید.

همیشه قبل از استفاده از لنز و مایع لنز، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

از آب شیر، آب معدنی یا سرم نمکی برای شست‌وشوی لنز استفاده نکنید و فقط مایع لنز تازه opti free را به کار بگیرید.

مایع لنز opti free را در گرما یا زیر نور آفتاب نگذارید.

مایع لنز را در دمای اتاق نگهداری کنید.

پس از پایان یافتن تاریخ مصرف، حتما مایع لنز opti free را دور بیندازید.

این محلول را از دسترس کودکان دور نگهدارید.

5
 • امتیاز
0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب

آموزش

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

منتشر شده

در

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

یکی از میوه‌های بسیار خوش‌طعم، خوش‌عطر و متنوع در بازار، «طالبی» است. در این فصل از کنار هر میوه‌فروشی که عبور کنید محال است عطر خوشایند طالبی، گرمک یا دستنبو مشامتان را پر نکند. از این رو جینگوبینگو مگ در ادامه این مطلب فواید طالبی و نقش آن در سلامت چشم و بینایی انسان را برشمرده است.

پیش از ورود به مطلب لازم است در مورد مدل‌های مختلف این میوه برایتان توضیح دهیم. اغلب ما همه خانواده ملون‌ها، از رنگ سبز خط‌دار گرفته تا نارنجی یا زرد بدون خط را طالبی می‌نامیم اما این میوه‌ها با هم فرق دارند.

«طالبی»، سبز رنگ است و روی پوست آن نیز رگه‌های سبز رنگ به وضوح خودنمایی می‌کنند. اما یک نمونه سبز بدون خط هم داریم که به آن «مِلون» می‌گویند.

میوه‌های نارنجی که خطوط سبز روی پوست خود دارند، «سمسوری» نامیده می‌شود و مدل‌هایی که پوست ساده و گوشت نارنجی دارند، «کرمگ» هستند.

حالا با این توضیحات برویم به سراغ خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها.

گرمابه

 

طالبی برای سلامت چشم

اگر به دنبال یک منبع خوب ویتامین A هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سراغ طالبی بروید. این میوه‌ی بسیار خوش عطر و خوشمزه حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن است و بدن می‌تواند بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل کند. هر دوی این مواد مغذی برای حفظ سلامت چشم‌ها و بینایی ضروری هستند.

یک لیوان آب طالبی طبیعی فقط ۵۶ کالری دارد اما بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه ویتامین A بدن انسان را تأمین می‌کند. یعنی به زبان ساده‌تر باید بگوییم شما با نوشیدن یک لیوان آب طالبی طبیعی تمام نیاز روزانه ویتامین A را دریافت می‌کنید.

همچنین، در یک تحقیق علمی که روی بیش از ۵۰ هزار زن در بازه سنی ۴۵ تا ۶۷ سال صورت گرفت، مشخص شد افرادی که مقادیر بالایی از ویتامین A را به صورت روزانه دریافت می‌کردند، خطر آب مروارید در آنها به میزان ۴۰ درصد کاهش داشته است. بعلاوه، آن زنانی که به طور منظم طالبی می‌خوردند کمتر در معرض خطر جراحی کاتاراکت قرار دارند.

طالبی منبع غنی ویتامین A

طالبی یکی از بهترین منابع ویتامین A بشمار می‌رود و مملو از بتاکاروتن است. باید بدانید که بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود. بنابراین طالبی که یک میوه‌ی بهاری تابستانی است، به تقویت سیستم بینایی بدن کمک و از ضعیف شدن چشم‌ها جلوگیری می‌کند.

خواص و فواید طالبی برای سلامت چشم‌ها و بینایی

 

از املاح دیگر موجود در طالبی می‌توان به کلسیم، منیزیم و فسفر اشاره کرد. همچنین طالبی سرشار از پیش ساز ویتامین A است که می‌تواند بخشی از نیاز بدن به این ویتامین را تامین کند. ویتامین A همچنین در حفظ سلامت چشم و بینایی، تامین رشد و نمو و بهبود عملکرد ایمنی بدن نقش دارد.

ترمیم پوست، برطرف کردن مشکلات تنفسی، درمان آسم، درمان یبوست، کمک به دفع سنگ کلیه، تقویت ایمنی بدن، مفید در درمان نقرس و روماتیسم و درمان کم‌خونی از دیگر فواید مصرف طالبی برای بدن است.

همچنین مصرف این میوه به جلوگیری از ابتلای افراد به سرطان‌های ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ و معده کمک شایانی می‌کند.

فروشگاه اینترنتی ارومیه جینگوبینگو

5
 • امتیاز
0
Criterion 1
Users (0 آرا) 0
What people say... Login to rate
مرتب سازی بر اساس:

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می کند.

User Avatar
تایید شده
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

نمایش بیشتر
{{ pageNumber+1 }}
ادامه مطلب