دانستنی های خرید فرش

دانستنی های خرید فرش

خرید فرش نیز همچون خرید سایر کالا های خانگی نیازمند یک شناخت دقیق و مناسب است تا شما بتوانید از میان رنگ ها و طرح های متنوع، فرشی مناسب با خانه خود را خریداری کنید.

از گذشته تا کنون صنعت فرش یک مقوله جدی برای همه ایرانی ها بوده است و فرش های دست بافت ایران در دنیا زبان زد و خاص است، اما برای شناخت این هنر اصیل ایرانی و آگاهی از برخی ویژگی های مهم فرش ها، تا پایان این مطلب را مطالعه کنید تا زمانی که قصد خرید فرش دارید دچار سردرگمی نشوید.

در ادامه به موضوعات زیر اشاره خواهیم داشت:

  • خرید فرش متناسب با مکان و نحوه استفاده از آن
  • هنگام خرید فرش به چه ویژگی هایی توجه کنیم؟
  • تفاوت فرش های ماشینی و دستباف
  • فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟
  • توجه به نکاتی مهم در هنگام خرید فرش

 

دانستنی های خرید فرش
دانستنی های خرید فرش

 

نوشتن رپورتاژ آگهی

خرید فرش متناسب با مکان و نحوه استفاده از آن:

برای خرید فرش نکته هایی وجود دارد که بهتر است آنهارا رعایت کنید.

خرید فرش مناسب برای دفتر کار

اگر قصد دارید تا برای دفتر کار خود فرشی مناسب و زیبا بخرید، بهترین انتخاب می تواند فرش های نقش برجسته باشد که با انواع رنگ ها و طرح های متفاوت، به احتمال فراوان خیلی زود می توانید فرشی را مناسب و با هارمونی دکوراسیون دفتر خود انتخاب کنید. فرش های نقش برجسته شیک هستند و با دکوراسیون مدرن دفتر های کار هماهنگی قابل توجهی دارند و علاوه بر آن دارای قیمت های مناسب تری نسبت به سایر فرش ها هستند.

خرید فرش با کیفیت برای اتاق کودک

خرید فرش برای اتاق کودکان اندکی متفاوت است، زیرا بچه ها بسیار پر جنب و جوش هستند و همین مسئله موجب می گردد تا خیلی زود فرش اتاق آن ها دچار انواع لکه ها گردد بنابراین باید فرشی با کیفیت و با دوام برای اتاق آن ها انتخاب کرد تا در مقابل شست و شو های پی در پی و با فاصله زمانی اندک، زیبایی خود را از دست ندهد و اصطلاحا بافت آن از هم وا نرود.

آموزش تهیه پاستای گیاهی ساده با ماکارونی سفید و سس گوجه

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

برخی از والدین خرید فرش های نقش برجسته را برای اتاق کودکان انتخاب می کنند اما لازم است بدانید که کیفیت این فرش ها پایین است و طرح برجسته روی این فرش ها تا اولین شست و شو دوام دارد. خرید این نوع فرش برای اتاق کودک مناسب نیست زیرا تمیز کردن شان سخت است و راه رفتن و نشستن روی آن ها باعث آزار کودک و درد زانو های او می گردد.

 

دانستنی های خرید فرش
دانستنی های خرید فرش

 

برای خرید فرش اتاق کودک بهتر است فرش هایی با طرح های زیبا و ساده انتخاب کنید که تمیز کردن آن ها آسان باشد. هنگامی که فرش های برجسته پا می خورند هم سطح می شوند و چون سطح های توخالی آنها از برجستگی شان بیشتر است نازک شده و فرم اولیه خود را از دست می دهند و برای اتاق کودک هرگز انتخاب مناسبی نخواهند بود.

هنگام خرید فرش به چه ویژگی هایی توجه کنیم؟

قبل از خرید فرش به نکته هایی که در زیر آورده شده است نوجه کنید

خرید فرش های کره ای برای قرار گیری در دکوراسیون مناسب هستند

فرش های کره ای صرفا برای زیبایی دکور مناسب هستند. اگر از فرش های کره ای برای فضای نشیمن خانه خود استفاده کنید به دلیل جنس نخ ضخیم آن ها، خیلی زود شاهد سفت و سخت شدن این نوع از فرش ها خواهید بود و راه رفتن روی آن برای شما و اعضای خانواده تان آزار دهنده می شود.

بیشتر بخوانید: خرید خانه در استانبول و اقامت

علاوه بر آن با توجه به سختی رخ داده در تار و پود فرش، هنگام جارو کردن به مشکل بر می خورید و در نتیجه خرده های ریز غذا و…به راحتی درون بافت فرش نفوذ می کنند که محل مناسبی برای رشد انواع باکتری ها خواهد بود و به این ترتیب شما قادر نیستید تا نکات بهداشتی را به درستی رعایت کنید که ممکن است سبب بروز بیماری های پوستی به خصوص در میان کودکان شود.

10 مکمل اصلی بدنسازی

دقت به ویژگی هایی نظیر وزن و میزان سنگینی در هنگام خرید فرش

عموما فرش های رنگی طرح دار از ترکیب های نامرغوبی تهیه شده اند و علاوه بر آن وزن بسیار سنگینی دارند. دقت داشته باشید که اگر در خانه های اجاره ای سکونت دارید هنگام اسباب کشی، برای حمل این فرش های سنگین دچار دردسر های زیادی خواهید شد و اگر عادت دارید تا فرش های خود را به قالیشویی بسپارید باز هم ممکن است برای جمع کردن این نوع از فرش ها به دردسر بیفتید. همچنین گفتنی است که استفاده از این نوع فرش ها برای اتاق خواب مناسب نیستند و می تواند برای کودکان، آلرژی زا باشد.

 

دانستنی های خرید فرش
دانستنی های خرید فرش

 

خرید فرش با توجه به رنگ و مد آن

عموما زمانی که افراد قصد خرید فرش دارند با مراجعه به فرش فروشی ها و با تماشای انواع مختلف آن ها، فرشی را انتخاب می کنند که متناسب و هماهنگ با سلیقه شخصی آن ها باشد؛ اما بر اساس خرید های صورت گرفته به وضوح مشخص است که در  هنگام خرید فرش علاوه بر توجه به روحیات وسلیقه، مد روز نیز در انتخاب و خرید فرش دخیل هستند.

برای مثال تا چندی پیش افراد بیشتر فرش هایی انتخاب می کردند که رنگ های روشن داشت اما رفته رفته با روی کار آمدن فرش های گردویی یا قهوه ای سوخته تمایلات به سمت آنها کشیده شد.

اکنون نیز رنگ سورمه ای و دودی بیشتر از همه رنگ خریدار دارد و روی بورس است مخصوصا مدل هایی که دور شان را با نخ ابریشم دوخته اند و نسبتا گران تر از سایر فرش ها هستند.

 در هنگام خرید فرش به تاثیر طرح در ابعاد خانه دقت کنید

فرش خانه شما یک جزء مهم در دکوراسیون منزل تان است و کف را به عنصر عمده فضا تبدیل کند. طرح های جهت دار فرش می توانند به اندازه ظاهری کف، از راه کوچک تر یا بزرگ تر جلوه دادن یکی از ابعاد آن تاثیر بگذارند. بنابراین هنگام خرید فرش به تاثیری که طرح آن بر روی اندازه ابعاد داخلی خانه می گذارد، دقت کنید.

رمان پسر بهشت پارت 148 تا 152 | کتاب رمان وحشی

خرید فرش با دوام

یکی از ایراداتی که فرش ها دارند این است که بسیار سریع گرد و خاک را به خود جذب می کنند و با کوچکترین تکان آن را در فضا پخش می کنند.

برای جلوگیری از این مشکل می توانید فرش هایی را انتخاب کنید که در بافت شان از اولفین استفاده شده است. این نوع فرش ها سریع تر تمیز می شوند و در برابر رطوبت مقاوم هستند اما به مرور زمان حالت اصلی خود را از دست می دهند و کش می آیند.

آن دسته فرش هایی که در بافت شان نایلون استفاده شده است نسبت به فرش های دیگر ارزان تر و با دوام تر هستند و در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم می باشند.

تفاوت فرش های ماشینی و دستباف

یکی از واضح ترین تفاوت های میان فرش ماشینی و فرش دست بافت، تفاوت قیمت آن است. علاوه بر آن جنس نخ و الیاف آن نیز متفاوت است، جنس نخ فرش دست باف، ابریشم و پشم و جنس نخ فرش های ماشینی، پولی پروپیلن و نایلون است و همین امر یکی از دلایل گرانی فرش های دست باف است.

با توجه به جنس الیاف، فرش های ماشینی به راحتی روی سنگ و سرامیک سر می خورند اما فرش های دست باف به علت نوع نخ و سنگینی، این مشکل را ندارند.

 

دانستنی های خرید فرش
دانستنی های خرید فرش

 

اگر در خانه کودک خردسال یا سالمند دارید، لازم است تا در هنگام خرید فرش به این ویژگی ها نیز دقت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید. زیرا یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سالمند یا کودک پیش آید، خطر شکستگی دست و پا بر اثر سر خوردن روی فرش است.

فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟

الیاف مصنوعی به کار رفته در بافت فرش های ماشینی ممکن است که باعث بروز حساسیت پای شما و سایر اعضای خانواده تان شود. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است فرش دست باف بخرید. همچنین اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه آسم و آلرژی دارید فرش های تزیینی و فانتزی خریداری نکنید چرا که ذرات گرد و غبار به سادگی در این نوع فرش ها به دام می افتند و پس از مدتی موجب بروز آلرژی و حساسیت می شوند.

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

میزان نایلون به کار گرفته شده در بافت فرش های ماشینی بسیار زیاد است و به آسانی مو و دیگر آلودگی های موجود را به خود جذب می کند اما فرش های دست باف مو و آشغال به خود نمی گیرند و باعث آلودگی خانه نمی شوند و همین امر باعث جلوگیری از ایجاد حساسیت و آلرژی می گردد.

 

دانستنی های خرید فرش
دانستنی های خرید فرش

 

اگر پول کافی برای خرید فرش دستباف ندارید فرش های ماشینی را بخرید که از تراکم بالایی برخوردار هستند و دارای تعداد گره و استحکام بیشتری می باشند، چون این ویژگی در فرش سبب کم تر جمع شدن گرد و خاک و آلودگی در آنها می شود.

توجه به نکاتی مهم در هنگام خرید فرش:

اگر خانه شما همیشه پر از مهمان است و رفت و آمد زیاد دارید بهتر است فرش های ساده و رنگ روشن نخرید زیرا زود کثیف می شوند ولی فرش هایی با طرح های شلوغ و یا گلدار انتخاب کنید زیرا این کار باعث می شود که آلودگی کمتری را نشان دهد.

 

دانستنی های خرید فرش
دانستنی های خرید فرش

 

فرش ها تکه های مجزایی از پوشش کف هستند که اغلب با حاشیه های زیبا و اندازه استاندارد بافته شده و برای پوشاندن تمام کف اتاق به کار نمی روند، بلکه عموما سعی می گردد در مرکزیت قرار گیرد و وسیله های سنگینی همچون مبل، میز، کمد و…روی آن قرار نگیرند زیرا با اعمال فشار زیاد حاصل از سنگینی، به فرش آسیب می زنند.

دقت نمایید که اگر مبلمان شما استیل است، در هنگام خرید فرش، انواع طرح های اسلیمی گلدار را انتخاب نمایید تا زیبایی خانه خود را دو چندان کنید.

هنگام خرید فرش در نظر داشته باشید فرش هایی که ترنج دار هستند، برای پذیرایی و اتاق نشیمن که وسط آن لوستری آویزان باشد معرکه هستند و به زیبایی دکوراسیون منزل شما کمک شایانی خواهند کرد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *