رزین کاتیونی چیست؟

Ion-exchange

شاید تا به حال متوجه این قضیه نشده باشید اما آب هم سختی دارد. که این سختی نشان دهنده عناصری مانند سولفات و کلر و نیترات در آب است. وجود این عناصر در آب به مرور زمان مشکلانی را به وجود می آورد. نگران نباشید برای رفع ان مشکلات موادی تولید کرده اند که با آب پیوند ایجاد می کند. و در نتیجه باعث می شود که عنصری که در آب بودند از بین بروند.

همانطور که می دانید انسان بدون غذا می تواند چند روزی زنده بماند اما بدون اما فقط در حد یک یا دو روز می تواند زنده بماند.

به همین دلیل آب به یکی از مهم ترین حلال در زندگی مردم و صنعت شده است. هنگام برقراری آب با عناصرسولفات و کلر و نیترات، در حل شوندگی آب مشکل ایجاد می شود که در اصطلاح متخصصان می گویند آب سخت شده است.

سختی آب

آب یکی از حلال های مهم دنیا محسوب می شود که داشتن بعضی از مواد در داخل آن از خاصیت حلال بودن آن کم می کند و این مشکلی است که به وجود می آید.

سختی آب به دو نوع مجزا تقسیم می شود:

1- سختی موقت : در اکثر مواقع به دلیل وجود عناصر کربنات و کلسیم و سدیم آب سخت می شود. ولی به راحتی می توانید آنرا به حالت عادی برگردانید. کافی است آب را چند دقیقه ای روی حرارت بگذارید تا تبدیل به آب نرم یا همان آب عادی شود.

این عناصر ممکن است از درون لوله های آب گرم یا رسوبات سماور  که باعث گرفتگی می شوند به وجود آمده باشند.

رمان پسر بهشت پارت 129 تا 132 | کتاب رمان وحشی

2- سختی دائمی : در بعضی از مواقع نیز ممکن که عناصر مانند سولفات، کلر ونیترات های کاتیونی باعث این سختی شده باشند. ار بخواهید مانند قسمت قبل آب را روی حرارت بگذارید کاملا در اشتباه هستید. زیرا این عناصر پیوندی را که بوجود آورده اند هیچ حرارتی نمی تواند از هم جدا کند.

اگر این مشکل برایتان پیش آمد می توانید از سختی گیر هایی که در بازار عرضه می کنند استفاده کنید. و به راحتی این سختی را از بین ببرید.

شاید فکر کنید که دو نوع سختی آب داریم ولی اینچنین نیست و هنگام اندازه گیری سختی آب از ترکیب هر دو استفاده می کنند. واحد سختی آب نیز PPM نامیده شده است.

Water-hardness-materials

مشکلات سختی آب

قبلا نیز اشاره کردیم که سختی آب ممکن است مشکلاتی را در زندگی یا صنعت به وجود بیاورد. در زیر به بررسی تعدادی از مشکلاتی که توسط سختی آب به وجود می آید می پردازیم.

  1. اگر دقت کرده باشید هنگام شستشو لباس یا ظرف لکه هایی از کف مایع بر روی لباس می ماند. دلیل این مشکل واضح است. آبی که استفاده کردید سخت بوده است. و این آب هنگام برخورد یا مواد شوینده، باعث ایجاد کف زیاد می شوند
  2. در بعضی از مواقع نیز روی مواد شوینده تاثیر می گذارد. مانند صابون که هنگام برخورد با آب سخت کیفیت اصلی خود را از دست می دهد. و دیگر نمی توان  به عنوان صابون استفاده کرد.
  3. از لحاظ مالی نیز می توانیم به خراب شدن شیر آلات و لوله کشی ساختمان بپردازیم. هنگام رد شدن آب سخت عناصر موجود رسوب تشکیل می دهند و باعث خراب شدن لوله ها و ترکیدن آن ها می شود. بهتر است این مورد را جدی بگیرید تا تاسیسات کل ساختمانتان به مشکل برنخورد.
آلودگی هوا چه بلایی میتواند سر چشمانتان بیاورد

می توانیم به موارد دیگری نیز اشاره کنیم اما بهتر است مهم ترین ها را بررسی کنیم.

انواع رزین کاتیونی

تنها فرمولی که رزین کاتیونی با آنها شناخته می شوند فرمول (R_H) (R_Na) است. که در این فرمول بخش R مربوط به جامد بودن رزین است و بخش های H و Na مربوط به عناصر دیگری هستند.اگر دقت کرده باشید میبینید که دو نوع فرمول وجود دارد.ئر واقع دو نوع رزین کاتیونی داریم.

رزین کاتیونی اسیدی ضعیف:

فرمول این نوع از رزین کایونی (R_Na) است. از این نوع می توان در نرم کردن آب های که عناصر مانند منیزیم و الومینیوم و .. دارند استفاده کرد. یک مزیتی که دارد این است که بازده بالایی دارد که باعث شده هزینه کمتری نیز داشته باشد.

رزین کاتیونی اسیدی قوی:

(R_H) نیز فرمول این نوع از رزین کاتیون است. مزیتی که دارد می تواند در هر PH فعالیت کند و بر روی آب تاثیر بکذارد. جالب است بدانید عمر این نوع از رزین ها تا 22 سال هم طول می کشد. همانطور که از نام آن معلوم است کارایی که دارد نیز قوی است. برای نرم کردن نیز به وقت بیشتر نیاز دارد و این باعث افزایش هزینه می شود.

Cationic-resin

 

تبادل یونی

شاید تا الان فکر کرده باشید که رزین کاتیونی فقط برای نرم کردن آب مصرف می شود اما اینچنین نیست و برای تبادل یونی بین مواد تولیدی تاسیسات هسته ای، اقدامات پزشکی و دارویی و … مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول با از بین بردن یون های نا مطلوب و جایگزین کردن با یون های مطلوب، درصد خالص بودن آب از لحاظ PH را کنترل می کند.

اعتیاد به تلویزیون

با این مواد می توانید آب های مورد استفاده را دوباره بازیافت کنید. بنابراین بخاطر این که آب موجود در جهان خیلی کم است استفاده از این مواد نیز بیشتر شده است. آب هایی را که در صنعت و کشاورزی استفاده می کنند نمی توان بازیافت کرد. به احتمال کم بتوان آب هایی که در رود خانه های زیر زمینی هست را تصفیه و بازیافت کرد.

کاربرد هایی که از رزین کاتیون در صنعت استفاده می کنند.

  • نرم کننده آب های صنعتی و خانگی
  • تصفیه و بازیافت آب های صنعتی
  • تصفیه بیو دیزل
  • آبکاری فلزات
  • خالص سازی اسید های آمینه
  • قند زدایی

منابع:

بازرگانی اسپوتا

ویکی پدیا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *