شب یلدا از سیر تا پیاز

شب یلدا از سیر تا پیاز

شب یلدا یا شب چله، طولانی ترین شب سال است، اگرچه ممکن است کمتر از یک دقیقه یا بیشتر باشد. شب یلدا، یک جشن ایرانی است که سالیانه در آخرین روز پاییز برگزار می شود. این جشن بهانه ای است تا فامیل و اقوام دور هم جمع شوند و از همنشینی کنار یکدیگر با خوش و بش کردن، شعر خوانی و خوردن خوراکی های دلپذیر، لذت ببرند. همچنین در قدیم، شب یلدا، زیر کرسی برگزار می شد و بهانه ای بود برای  دلگرمی دادن به روزهای سرد زمستان.

شب یلدا 97 چه روزی است؟

تاریخ شب یلدا ۹۷ برابر است با شامگاه جمعه ۳۰ آذر الی بامداد شنبه ۱ دی ماه. شب یلدا بلندترین شب سال است که هر ساله و در آخرین روز پاییز جشن گرفته می‌شود.

تاریخچه شب یلدا

شب یلدا، یکی از کهن ترین و باستانی ترین جشن ها است که هر ساله توسط ایرانی ها در سراسر جهان جشن گرفته می شود. تاریخچه این جشن بر می گردد به قبل از ظهور اسلام، زمانی که بیشتر ایرانی ها پیرو دین زرتشت بودند. یلدا یک واژه سریانی به معنای “تولد” یا “زایش” است و شبی است ایرانیان باستان، تولد “میترا” الهه ی روشنایی را جشن می گرفتند.

در زمان های قدیم، شب نماد تاریکی، ظلمت و تباهی و روز نماد روشنایی بود و مردم با روشن کردن آتش، تاریکی را دور می کردند و روشنایی را به خانه خود می اوردند. در شب یلدا که طولانی ترین شب سال است، تیرگی بر روشنایی مسلط است ولی از فردای آن شب، چون روزها طولانی تر می شوند، روشنایی بر تباهی غلبه می کند. بنابراین در جشن شب یلدا، ایرانی ها رسیدن زمستان را با تولد دوباره خورشید و غلبه ی روشنایی، بر تاریکی جشن می گرفتند.

رمان پسر بهشت پارت 50 تا 52 | کتاب رمان وحشی

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که نیروهای شیطانی در طولانی ترین شب سال، چیره بودند و این نیروها در روز بعد، به پروردگار عقل، اهورا مزدا تعلق می گرفت.

 

آداب و رسوم شب یلدا

در شب یلدا، اقوام و فامیل دور هم جمع می شوند و تمام شب را بیدار می مانند و جشن می گیرند. معمولاً این دورهمی در خانه بزرگترین عضو آن خانواده (پدربزرگ یا مادربزرگ) اتفاق می افتد. خشکبار یا همان آجیل شیرین، انار و هندوانه، از اصلی ترین خوراکی های این شب هستند که به عنوان التماس دعا برای وفور نعمت پروردگار سرو می شوند.

ایرانی ها بر این باورند که کسانی که زمستان را با خوردن میوه های تابستانی آغاز کنند، در فصل سرما مریض نخواهند شد. بنابراین، خوردن هندوانه یکی از مهم ترین آداب و رسوم سنتی شب یلدا به حساب می اید.

انار، بالای ظرف میوه قرار می گیرد که یادآور چرخه ی زندگی، تولد دوباره و احیای نسل ها است. پوشش بیرونی انار، سنبل تولد و تجدید است، و دانه های قرمز روشن آن، نماد درخشش زندگی است.

شب یلدا از سیر تا پیاز
شب یلدا از سیر تا پیاز

از آن جایی که روزها طولانی تر می شوند، ایرانیان باستان بر این باور بودند که در پایان آخرین شب پاییز که 30 آذر است، تاریکی از روشنایی شکست می خورد، بنابراین باید کل شب را جشن گرفت. همان طور که سعدی شاعر قرن سیزدهم میلادی، در کتاب بوستان خود، نوشته است: ” صبح صادق ندمد تا شب یلدا نرود. “

یکی دیگر از رسوم شب یلدا، که در قرن های اخیر اضافه شده است، خواندن اشعار حافظ است. هر یک از اعضای خانواده یک آرزو می کند، سپس به صورت تصادفی کتاب شعر را باز کرده و از بزرگترین فرد خانواده می خواهد تا آن را با صدای بلند بخواند. اعتقاد بر این است که آنچه در این شعر بیان شده، تفسیر آرزو است و اینکه چطور و چگونه به حقیقت می پیوندد (فال حافظ).

رمان پسر بهشت پارت 70 تا 73 | کتاب رمان وحشی

غذاهایی که معمولا در این شب سرو می شوند، عبارتند از: پلو ماهی، فسنجون، خورشت بادمجان با برنج، آش رشته. دسر های سنتی مثل فرنی و شعله زرد نیز ممکن است برای شب آماده شود.

تزیین شب یلدا 97

همان طور که پیش تر گفتیم، شب یلدا مانند سایر جشن های ایرانی، آداب رسوم خاص خود را دارد. تزئین شب یلدا نیزهمانند تزیین سفره هفت سین، نیازمند است تا کمی سلیقه به خرج دهید. تزئین شب یلدا شامل: تزیین سفره شب یلدا، تزیین آجیل شب یلدا و تزیین هندوانه شب یلدا می باشد که می توانید برای زیبا تر شدن سفره شب یلدا خود از آنها استفاده کنید.

تزئین سفره شب یلدا

برای تزیین سفره شب یلدا می توانید از یک پارچه طرح دار زیبا مثل ترمه استفاده کنید و آن را روی میز پهن کنید. برای چیدن وسایل می توانید از یک سینی بزرگ مسی استفاده کنید. می توانید هندوانه را به شکل دلخواه برش بزنید و در یک ظرف مستطیلی یا باریک کنار هم قرار دهید. انار، آجیل و شیرینی به خصوص باسلوق هم که از اصلی ترین ها هستند، آنها را نیز در ظرف دلخواه قرار دهید و روی میز بگذارید. می توانید برای زیبا تر شدن میزتان از شمع و گل استفاده کنید. کتاب حافظ نیز فراموش نشود.

شب یلدا از سیر تا پیاز
شب یلدا از سیر تا پیاز

تزیین آجیل شب یلدا

برای تزیین آجیل شب یلدا، می توانید از ظرف هایی که به بخش های کوچک تر تقسیم شده است، استفاده کنید. معمولاً دراجیل شب یلدا، برگه های زرد آلو وجود دارد که می توانید آن ها را مثل گلبرگ های یک گل کنار هم قرار دهید. علاوه بر آن می توانید، دانه های آجیل را بر اساس رنگ ازهم جدا کنید و در یک ظرف تخت یا سینی به اشکال مختلف مانند طرح گل یا بته جقه در بیاورید.

عملکرد کربوهیدرات در بدن
شب یلدا از سیر تا پیاز
شب یلدا از سیر تا پیاز

تزیین هندوانه شب یلدا

خوبی هندوانه این است که شما می توانید با برش های متفاوت در آن انواع و اقسام اشکال را در آن در بیاورید. یکی از ساده ترین و زیبا ترین مدل های هندوانه شب یلدا، این است که ابتدا هندوانه را از طول به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید، سپس آنها را به قسمت های کوچکتر مثلثی شکل تقسیم کنید. انواع دیگر تزیین ها برای هندوانه شب یلدا وجود دارد که نمونه آن را در عکس زیر می توانید مشاهده کنید.

 

آرایش شب یلدا

جذاب ترین مدل آرایش برای شب یلدا، آرایش با رژ لب قرمز و خط چشم مشکی است. می توانید از سایه براق طلایی برای تکمیل آرایش خود استفاده کنید. اما اگر به دنبال ارایش های خاص و متفاوت می گردید، می توانید از عکس زیر الگو برداری کنید.

شب یلدا از سیر تا پیاز
شب یلدا از سیر تا پیاز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *