همه چیز راجب کریسمس

همه چیز راجب کریسمس

جشن کریسمس از مهم‌ترین تعطیلات در جهان به‌خصوص در اروپا و آمریکا به شمار می‌رود به گونه ای که تعداد سفرها و خرید تورهای اروپایی در تعطیلات سال نو به اوج خود می‌رسد. قصد داریم تا در این مطلب نکات جالب و کاربردی در خصوص کریسمس را مطرح کنیم، نکاتی که شاید تا به حال هیچ تصوری در رابطه با آنها نداشته‌اید.

واژه کریسمس و زمان برگزاری این جشن

کریسمَس(به انگلیسی: Christmas) یا نوئل (به فرانسوی: Noël) نام جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود تا همگان در این روز فرخنده شاد و سر حال باشند.

بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن می گیرند و بسیاری نیز این جشن بزرگ  با شکوه را در شامگاه ۲۴ دسامبر برگزار می‌کنند و به خوشحالی سپری می نمایند.

 

همه چیز راجب کریسمس
همه چیز راجب کریسمس

گفتنی است اعضای اغلب کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (ناحیه تاریخی فلسطین) و دیگر مکانها، به سبب پیروی از گاه شماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برگزار می کنند. اعضای کلیسای ارامنه طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را همزمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند که مطابق با آداب و رسوم آن ها است و  طبیعتا هر سرزمین و قومیتی، آیین مخصوص به خود را دارد.

تعطیلات جشن کریسمس در حدود ۱۰ روز است و با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد تا فرصتی باشد برای استراحت و دوری از مشغله های کاری و زمانی مناسب برای گردش و تفریح.

پیدایش جشن کریسمس

زمانی که حضرت مریم درد زایمان را در خود احساس کرد، زمستان بود. او در کنار درخت خرمای کهنسال و خشکی رفت و به آن تکیه داد. در فاصله کمی درخت خشک، سبز شد و برگ درآورد و خوشه‌های خرما از آن آویزان شد که این مسئله خود شامل دو معجزه بزرگ و مبارک است. اول آن که درخت خشک، تازه و سر سبز شد و درخت خرما در غیر زمان خرما دادن، میوه داده بود. نقل شده است که در آن جا هیچ درخت خرمایی نبود، بلکه خداوند متعال درختی را از جای دیگری به آن مکان آورد و سبز کرد و به همین دلیل مکانی که حضرت عیسی (ع) در آنجا زاده شده، (بیت‌اللحم) نامیده شده است و همچنین در  زیر پای حضرت مریم نیز چشمه ای روان شد تا او آب بنوشد و تشنگی خود را رفع نماید.

نگهداری انواع مو

 

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

تاریخچه درخت جشن کریسمس

یکی از نماد های جشن کریسمس، درخت های زیبا و تزیین شده است که زیبایی جشن کریسمس را دو چندان می کند و مورد علاقه همه افراد است. سنت درخت کریسمس، به آلمان قرن شانزدهم میلادی و زمانی که مسیحیان، درختان تزیین شده را به خانه‌های خود آوردند، برمی‌گردد. همچنین در آن زمان عده‌ای هرم‌هایی از چوب می‌ساختند و آنرا با شاخه‌های درختان همیشه سبز و شمع تزیین می‌کردند که به مرور زمان رسم استفاده از درخت کریسمس در بخشهای دیگر اروپا نیز طرفدارانی پیدا کرد زیرا همان طور که پیش از این نیز اشاره شد بسیار زیبا و جذاب است و نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند.

اما جالب است بدانید که تزیین درخت های زیبا و سر سبز جشن کریسمس نیز قدمتی طولانی دارد. در تزیین درخت های جشن کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از فیگورهای پریهای کوچک- به نشانه ارواح مهربان- یا زنگوله و شیپر- که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار میرفت- استفاده می‌شد.

 

همه چیز راجب کریسمس
همه چیز راجب کریسمس

 

تزیین متفاوت درخت جشن کریسمس در کشور های مختلف

با توجه به تفاوت فرهنگ ها و سلیقه ها در کشور های مختلف، مردم از قوم و نژاد متقاوت، به گونه های مختلفی درخت جشن کریسمس را تزیین می کردند.

برای مثال در کشور لهستان، درخت جشن کریسمس با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی ستاره، پوشیده می‌شد. در سرزمین سوئد، درخت را با تزیینات چوبی که با رنگهای درخشان رنگ آمیزی شده اند و فیگورهای کودک و حیوانات از جنس پوشال و کاه تزیین می‌کنند. مردم کشور دانمارک نیز از پرچمهای کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف برای تزیین درخت جشن کریسمس بهره می برند. مسیحیان ژاپنی همچون سایر مردم این کشور که فرهنگ و نماد های خاص خود را دارند از وسایل و تزیینات متفاوت تری نسبت به اروپاییان استفاده می کنند و از بادبزن ها و فانوس های کوچک برای تزیین درخت استفاده می نمایند.

۸ ویژگی برتر iOS 12 چیست؟

البته پر واضح است که خود درختان جشن کریسمس نیز در گذشته متفاوت بوده اند و با ظاهر امروزی تفاوت هایی داشتند و تزیینات آن ها نیز طی سالیان دچار تغییرات گسترده شده است زیرا تزیینات اولیه درخت های جشن کریسمس، اغلب دست ساز یا خوردنی بوده اند اما امروزه بیشتر جنبه تزییناتی و زیبایی هر چه بیشتر دارند

آن چه در گذشته عموما در همه فرهنگ ها برای تزیین درخت جشن کریسمس مورد استفاده قرار می گرفت شامل انواع آجیل، میوه، شیرینی و کاغذهای رنگی بوده است، اما در عصر حاضر یک درخت معمولی جشن کریسمس با ترکیبی از مواد تزیینی خریداری شده و خانگی تزیین می شود و رشته چراغ های کوچک و رنگین جای شمع را گرفته است و نوری رمانتیک و عاشقانه در فضای خانه ایجاد می کند.

 

بیشتر بخوانید: خرید ویلا در استانبول

آنچه حائز اهمیت است نه نوع تزیین و نه حتی شاید تزیین باشد، بلکه نفس استفاده از نماد درخت برای ایجاد طراوت و تازگی در روز عید از مهمترین سنت های جشن کریسمس به حساب می آید، چرا که جشن کریسمس بهترین زمان برای بازیابی روحیه انسان است تا فعالیت هایخود را با انگیزه بیشتری از سر گیرد.

تاریخچه حضور بابا نوئل در جشن کریسمس

جشن کریسمس علاوه بر زیبایی ها و تزیینات منحصر به فرد، با یک اتفاق ویژه همراه است، حضور بابا نوئل در جشن سال نو برای همگان و به خصوص کودکان، از جذابیت بسیار ویژه ای برخوردار است. بابا نوئل یا سانتا کلاوس در سال ۱۸۲۲ در آمریکا و در نوشته های دکتر مور که داستان های کودکان را می نوشت ،متولد گردید. به این ترتیب ، بابا نوئل جایگزین سن نیکلاس شد.
در عصر حاضر افسانه بابا نوئل که ریشه در قرن ها رسوم و باورها دارد به شکل یک مرد کوچک اندام چاق و خوش رو با ریش سفید، لباس قرمز و چکمه های مشکی درآمده است. وی سوار بر سورتمه ای که گوزن ها آن رامی کشند سراسر اروپا، آمریکا، کانادا را درمی نوردد و هدایای کودکان را توزیع می کند و دقیقا برای همین امر است که کودکان بابا نوئل را بسیار دوست دارند و همیشه منتظر هدایای رنگارنگش هستند.

همه چیز راجب کریسمس
همه چیز راجب کریسمس

 

بهترین مواد غذایی پروتئین دار

 

شایان ذکر است که این پیر مرد دوست داشتنی جشن کریسمس در دومین دهه هزاره سوم، رنگ و بوی مدرن تری به خود می گیرد. امروزه می توان بابا نوئل دوست داشتنی را در تلویزیون مشاهده کرد، صدای او را از رادیو شنید و حتی کودکان می توانند با تماس تلفنی هدایای درخواستی خود را به او بگویند که برای شان بسیار جذاب و هیجان انگیز است. در حال حاضر جالب است بدانید که بابا نوئل با پیشرفت علم و تکنولوژی اصلا غریبه نیست و یک آدرس اینترنتی دارد و با ایمیل، پاسخ کودکان را می دهد

با برخی از اصطاحات مربوط به جشن کریسمس و نماد های آن آشنا شوید:

کیک کریسمس: بیشتر در کشور بریتانیا مرسوم است که در جشن کریسمس از کیک میوه ای استفاده می کنند و علاوه بر آن، در این شب به یاد ماندنی پودینگی هم به نام پودینگ جشن کریسمس تهیه می گردد.

بیشتر بخوانید: خرید ویلا در ازمیر

جوراب کریسمس: جوراب بلندی است که کودکان هنگامی که شب کریسمس به رختخواب می روند آن را در اتاق خود آویزان می کنند تا با هدیه ها پر شود، جوراب های جشن کریسمس در حال حاضر به عنوان یک تزیین نیز در دکوراسیون خانه استفاده می شود و به رنگ قرمز و سفید است.

همه چیز راجب کریسمس
همه چیز راجب کریسمس

درخت کریسمس: درختی زیبا و سبز رنگ که ممکن است طبیعی و یا حتی مصنوعی باشد که با روبان ها و چراغ های رنگی تزئین می شود و در جشن کریسمس در خانه یا بیرون از خانه قرار داده می شود و عموما نمادی محبوب برای عکس برداری و ثبت خاطره زیباترین شب سال میلادی به شمار می رود.

همه چیز راجب کریسمس
همه چیز راجب کریسمس

نوئل: اصطلاحی برای جشن کریسمس است که به ویژه در سرودها و کارت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نکاتی برای آرایش کردن چشم با استفاده از لنز

بیشتر بخوانید: خرید خانه در آنکارا

بابانوئل: از اتفاقات خاص جشن کریسمس حضور پیر مردی قدکوتاه، چاق و مهربان است که برای کودکان نشاط بخش است و برای شان هدیه می آورد تا بچه های کوچک شب سال نو میلادی را با هیجانی زیبا آغاز و سپری کنند.

همه چیز راجب کریسمس
همه چیز راجب کریسمس

کارت کریسمس: همزمان با آغاز سال نو میلادی و جشن کریسمس، بازار تبریک های سال نو و شروع تعطیلات نیز داغ می شود و افراد خوش ذوق و با سلیقه سعی دارند تا با ایده ای نو و جذاب یک تبریک خلاقانه به عزیزان خود داشته باشند.

یکی از بهترین راه ها برای تبریک سال نو میلادی، بی شک استفاده کارت تبریک های مخصوص کریسمس است که طرح ها و شکل های جذاب و رنگارنگی دارد و هر کس مطابق با سلیقه خود می تواند یکی از آن ها را انتخاب کند و به دوستان و آشنایان خود هدیه دهد. کارت کریسمس برای تبریک عید ارسال می شود و در حال حاضر با توجه به استقبالی که افراد مختلف از آن داشته اند، به یکی از نماد ها و جزء های جدا نشدنی جشن کریسمس تبدیل شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *