چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

تب در هر سنی برای کودکان می تواند مشکل آفرین باشد و به همین خاطر باید برای پایین آوردن تب کودک ها باید از پزشکان کمک بگیریم و طبق تجویز نسخه آن ها عمل کنیم. در این مقاله راه های اصولی برای کاهش تب کودکان در خانه را آماده کرده ایم. پیشنهاد می کنیم که با ما همراه شوید و این مقاله را از دست ندهید.

در این مطلب به موضوعات زیر اشاره خواهد شد:

    • در مان تب کودک بدون استفاده از دارو
    • روش های کاهش تب کودک در خانه

 

تب کودک را بدون استفاده از دارو در خانه کاهش دهید

یکی از علائم رایج در بیماری ها، تب می باشد اما این مسئله همیشه بدین معنا نیست که قرار است موضوع بدی اتفاق بیافتد. تب یک پاسخ معمولی سیستم ایمنی کودک نسبت به ویروس ها و عفونت های باکتریایی می باشد و کودکانی که سالم هستند می توانند به خوبی از عهده این تب بربیایند و اگر شرایط آن ها معمولی باشد مدت درمان تب کودک ۳ تا ۵ روز طول می کشد. اصلی ترین علت تب کودک وجود عفونت ویروسی در بدن کودک است که در برخی از موارد، دندان درآوردن باعث افزایش اندکی دمای بدن می شود اما تب در کودکان کوچکتر می تواند علائمی از عفونت های خطرناک باشد که باید شما نسبت به این موضوع حساس باشید و از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.

روش های کاهش تب کودک در خانه

درمان تب کودک با حمام نیمه گرم و ولرم

کودک با یک حمام ولرم می تواند شاداب و آرام شود و همینطور این حمام می تواند تب کودک را تنظیم کند. همچنین این حمام می تواند باعث بهبود خواب کودک شود که این موضوع باعث بهبود سرعت و بهتر تب کودک می شود. نوزادانی که از ۶ ماه کمتر دارند می توانند ۲ تا ۳ بار در روز حمام اسفنجی خیس به اعضای بدنش بکشند. نوزادانی که ۶ ماه یا بیشتر سن دارند می توانید آن ها را هر روز به حمام ببرید و با آب ولرم بشویید و بعد از حمام باید بالافاصله به آن ها لباس بپوشانید.

نکته: در حمام بردن نوزادان نباید از آب داغ یا سرد استفاده کنید چون اینکار می تواند دمای داخلی بدن کودک را افزایش دهد.

تکنولوژی HDR در تلویزیون های نسل جدید چیست؟

کاهش تب کودک با کمپرس سرد

هنگامی که کودکات دچار تب شدند، شما باید در ابتدا یک دستمال مرطوب خیس را روی پیشانی کودک قرار دهید، اینکار باعث می شود که تب کودک کاهش پیدا کند و درجه حرارت بدن کودک به سرعت پایین می آید. برای کاهش تب کودک باید مقداری آب سرد را در داخل کاسه ای بریزید و دستمال را با آن مرطوب کنید و سپس آن را روی پیشانی کودک قرار دهید تا اینکه پارچه گرم شود و دوباره آن را مرطوب کنید، اینکار را تا زمانی که تب کودک از بین برود، باید انجام دهید. همچنین شما می توانید دستمال یا لیف مرطوب را روی قسمت های دیگر بدن کودک مانند، زیربغل، کشاله ران، پا و دست قرار دهید و تا دمای بدن آن کاهش پیدا کند.

نکته: برای کاهش تب کودک نباید از آب خیلی سرد یا یخ استفاده کنید چون این عمل ممکن است باعث افزایش دمای داخلی بدن شود.

با شیر مادر تب کودک را کاهش دهید

نوزادانی که از ۶ ماه کمتر سن دارند و دچار تب شده اند باید از شیر مادر استفاده کنند چون برای آن ها ضروری است. درون شیر مادر یک تعادل عالی از مواد مغذی وجود دارد که کار آن ها تقویت سیستم ایمنی ضعیف نوزاد است و برای مبارزه با بیماری کودک طراحی شده اند، شیر مادر خیلی راحت و سریع هضم می شود. مادران باید در طول روز به صورت مرتب نوزاد خود را با شیرشان تغذیه کنند. اگر نحوه نگهداری و پرستاری شما از نوزادتان بر مذاقش خوش نمی آید، نحوه مراقبت از آن را تغییر دهید. زمانی که به نوزاد خود شیر می دهید می توانید آن را صاف و ایستاده نگه دارید تا کودک شما در هنگام تغذیه راحت تر باشد. اگر کودکتان از مدل شیردهیتان خوشش نمی آید، شیرتان را از آن بگیرید و آن را با استفاده از یک قاشق یا بطری به وی بدهید.

 

رمان پسر بهشت پارت 93 تا 96 | کتاب رمان وحشی
چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان
چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

 

کاهش تب کودک با مایعات

کودکانی که دچار تب شده اند باید از مایعات بصورت زیاد استفاده کنند چون مصرف مایعات باعث می شود که آن ها دمای بدنشان کاهش یابد و کمی خنک شوند. همچنین مایعات خود را جایگزین آبی می کنند که از طریق عرق کردن از بدن خارج شده و باعث کم آبی بدن شده اند. کم آبی بدن دارای عوارض مختلفی است که باعث ایجاد اختلال در روند درمان تب کودک می شود.

نوزادانی که تب دارند ممکن است بخاطر تبی که دارند خوردن مایعات را قبول نکنند و شما باید در این مواقع مایعات را به میزان کم در تعداد دفعات بالا به نوزاد دهید. راه های آبرسانی خوراکی به کودک را داشته باشید (هم خانگی و هم محلول های که در بازار موجود هستند). هنگامی که نوزادان کمتر از ۶ ماه را حمام می برید سعی کنید برای جبران مایعات و الکترولیت های که در طول حمام ولرم از بدن کودک خارج می شوند را با آب و محلول آبرسانی خوراکی که در آن ها می توانید مقداری شیر سرد، آبمیوه و ماست سرد قرار بدهید، به نوزادتان بدهید.

 

چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان
چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

 

نگهداشتن کودک در مکان خنک

زمانی که از کودک بیمار خود نگهداری می کنید باید محیطی را که در آن قرار دارد چک کنید تا خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد. همچنین باید اتاقی که نوزاد بیمار خود را که از آن نگهداری می کنید دارای دمای بین ۷۰ تا ۷۴ درجه فارنهایت باشد (۲۱.۱ تا ۲۳.۳ درجه سانتیگراد). همینطور اگه برای خنک کردن اتاق از فن استفاده می کنید باید آن را چک کنید که در پایین ترین حالت ممکن باشد و همچنین باید حواستان باشد که نوزادتان بصورت مستقیم زیر فن قرار نگیرد. اگر در داخل اتاق دستگاه تهویه مطبوع قرار داده اید باید درجه آن را در سطح معادل قرار بدهید و حواستان به کودکان باشد که نلرزد و دمای بدنش افزایش پیدا نمی کند. از بخاری ثابت هم نباید استفاده کنید چون گرمای آن باعث افزایش تب کودک می شود. باید از کودک بیمار خود در یک اتاق خنک مراقبت کنید و همچنین اگر آن را بیرون می برید حتما باید آن را در سایه نگهدارید.

به نوزاد لباس راحت بپوشانید

اکثریت والدین بر اساس باور اشتباه نوزاد بیمار خود را با تعداد زیادی از لباس یا پتو می پوشانند. والدین باید از این امر به شدت اجتناب کنند، زیرا این عمل ممکن است از کاهش تب کودک جلوگیری کند یا حتی باعث افزایش آن شود. نوزادان قادر نیستند دمای بدن خود را کنترل کنند و به همین علت نباید آن ها را در بین لایه های زیادی از لباس قرار بدهید چون باعث افزایش حرارت بدنشان می شود و از همین رو پایین آوردن تب کودک سخت از قبل می شود. لباس پوشاندن بیش از حد بر نوزادان از جریان یافتن هوا و گردش هوا جلوگیری می کند که این موضوع برای بدن کودک مناسب نیست.

رمان پسر بهشت پارت 64 تا 69 | کتاب رمان وحشی

 

چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان
چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

 

برای اینکه تب کودک را کنترل کنید باید تن او یک لباس نازک کنید و همینطور مواقعی که کودک خواب است روی او یک پتوی نازک بندازید. این امر به کاهش تب کودک کمک می کند و همینطور نباید دمای اتاق خیلی سرد یا خیلی گرم باشد.

بیشتر بخوانید : آشنایی با بهترین و پرخاصیت ترین میوه ها برای انسان ها

ماساژ پا برای درمان تب

یکی از بهترین راه های آرام کردن کودک شیرینتان، مالش کف پا نوزاد با بعضی از روغن های گرم است ،صرف نظر از آرامش، خواب بهتری به آنها می دهد که برای بهبود سریع ترشان ضروری است. ، ماساژ پا ،نیز به تنظیم دمای بدن کمک می کند. مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش دهید ،با انگشتان دستتان ، انگشتان پاهایشان را به آرامی فشار دهید در پایان، تمام پاها را به خوبی ماساژ دهید این کار را فقط چند دقیقه انجام دهید، و درصورت نیاز، تکرار کنید. هنگامی که به سراغ ماساژ پا می روید، مراقب باشید که بیش از حد این کار را انجام ندهید.

 

چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان
چند راه خانگی برای پایین آوردن تب کودکان

 

کاهش تب نوزاد تب با سرکه سیب

برای کودکان ۱ ساله به بالا، می توانید سرکه سیب را امتحان کنید چون سرکه سیب، کمک می کند تا گرما از بدن خارج شود، و می تواند دمای بدن بالا را کاهش دهد ، برای این کار ¼ فنجان سرکه سیب خالص را در یک کاسه بزرگ از آب آشامیدنی اضافه کنید یک پارچه را در آن خیس کنید و سپس مایع اضافی اش را پاک کنید. از این پارچه مرطوب برای حمام اسفنجی به کودکتان استفاده کنید ۲ تا ۳ بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که تب کاهش یابد.

رمان پسر بهشت پارت 125 تا 128 | کتاب رمان وحشی

با مجله اینترنتی جینگوبینگو مگ همراه باشد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *