چند روش برای تمیز کردن چرم

چند روش برای تمیز کردن چرم

همان طور که می دانید چرم یکی از ماده های پیچیده و در عین حال ارزشمند در صنعت پوشاک، طراحی، صنعت و . . . می باشد. در بخش پوشاک از این ماده استفاده های عدیده ای مانند ساخت کت صورت می گیرد. اما نگهداری و شستشوی کت چرم به پیچیدگی جنس آن نیست. به وسیله ی روش هایی که در این بخش به شما توضیح می دهیم می توانید به راحتی از کت خود مراقبت کرده و تا مدت طولانی ای مانند زمان نو آن استفاده کنید.

شستشوی کت چرم و نحوه ی نگهداری آن:

همان طور که در بالا گفته شد از چرم استفاده هایی مانند ساخت کت استفاده می گردد. این مدل لباس ها بیشترین کاربرد و طرفدار را در میان مردان و زنان دارد. به نظر می رسد که فصل بهار بهترین فصل برای استفاده از این مدل لباس ها می باشد. این موضوع را نباید فراموش کنید که چرم به کار رفته در کت و یا ژاکت های چرمی بسیار حساس بوده و مستلزم مراقبت و رسیدگی به آن است. در شستشوی کت چرم می بایست دقت لازم را به عمل آورید تا لباس موردنظر از هرگونه آسیب مصون بوده و تا سالیان سال نو و تازه به نظر برسد. ژاکت ها و کت های چرمی اصل از لحاظ قیمت بسیار بالا هستند اما با رعایت نکات بهداشتی و کلیدی می توانید به راحتی از این مدل البسه محافظت کرده و تا سالیان سال از کت یا ژآکت های چرمی استفاده کنید. در شستشوی کت چرم و دیگر لباس های چرمی دقت لازم را به عمل آورید.

 

چند روش برای تمیز کردن چرم
چند روش برای تمیز کردن چرم

 

مدل های متفاوت و متنوع کت و ژاکت های چرمی:

در بازار می توان انواع مختلفی از لباس های چرمی را مشاهده نمود که ظاهری متفاوت دارند. از میان این مدل های متفاوت چهار مدل آن بسیار پرفروش هستند.

  • جیر: این مدل چرم که قیمت بالایی نیز دارد از لایه تحتانی و گوشتی پوست تولید می شود که دارای سطحی نرم و مخملی است. این موضوع باعث تسهیل در رنگ کردن و پرداخت نهایی می شود. شستشوی کت چرم که جنس جیر دارد روش های خاص خود را دارد.
  • نبوک: از لحاظ ظاهری چرم نبوک شباهت خاصی به نبوک دارد اما در تهیه ی این چرم از بخش بالایی پوست استفاده شده که همین موضوع باعث خالدار و لک دار شدن آن گشته است. شرایط نگهداری چرم نبوک مشابه جیر می باشد.
  • آنیلین: یکی از انواع چرم های کامل است که در مرحله ی ساخت از تمام قسمت های پوست استفاده می شود و رویه آن با استفاده از ماده شیمیایی آنیلین پرداخت می شود.
  • ناپا: گران ترین نوع چرم ناپا می باشد که برای تهیه ی آن می بایست از یک پوست کامل استفاده شود. این مدل چرم بسیار لطیف و کشسان است. در ساخت اکثر کت ها از این نوع چرم استفاده می شود و می بایست برای شستشوی کت چرم ناپا نهایت دقت را به کار گرفت.

نکاتی که می بایست قبل از پوشیدن کت یا ژاکت چرم رعایت کرد:

داشتن جلوه و زیبایی یکی از مهم ترین مواردی است که می بایست قبل از پوشین کت یا ژاکت چرمی آن را رعایت کنید. استفاده از اسپری های محافظ از ذرات بیرونی می تواند عامل موثری در سالم نگه داشتن لباس چرمی شما باشد. از این اسپری ها هر سال یک بار و یا در نهایت درصورت مناسب نبودن شرایط جوی هر چند وقت یکبار استفاده کنید.

چطوری در مصرف برق صرفه جویی کنیم؟

بیشتر بخوانید : شب یلدا از سیر تا پیاز

درصورت پوشیدن کت یا ژاکت چرم از این موارد خودداری کنید:

  • سعی کنید به هیچ وجه جیبتان را از وسایل پر نکنید که این موضوع باعث کشیده شدن چرم می شود.
  • در هنگام پوشیدن کت یا ژاکت چرمی از استفاده کردن از وسایل آرایشی خودداری فرمایید.
  • از چسباندن گیره و یا الحاقیات متفاوت به لباس چرمی خودداری کنید. این کار در بلند مدت باعث آسیب رسانی به چرم لباس می شود.
  • بهتر است هرگونه تعمیرات جزیی بر روی کت یا ژاکت چرمی توسط خیاط زبردست صورت پذیرد.

شستشوی کت چرم و ژاکت های مشابه آن:

در صورت مراقبت و توجه کافی به کت و یا ژاکت چرمی خود می توانید به میزان قابل توجهی به عمر لباس خود اضافه کنید. در صورت بروز هر گونه کثیفی سطحی و یا ساده بر روی لباس خود می توانید به راحتی بادستمالی مرطوب آن را تمیز کنید.

 

چند روش برای تمیز کردن چرم
چند روش برای تمیز کردن چرم

 

از شستشوی کت چرم به طور مکرر خودداری کرده و سعی در مراقبت آن به این روش را داشته باشید. در صورت بروز آلودگی و یا جرم بر روی لباس چرم خود مواجه شدید بهتر است به خشکشویی مراجعه کنید. خشکشویی مورد نظر می بایست تبحر لازم در شستشوی کت چرم و یا ژاکت مورد نظر را داشته باشد. برای این که چرم مورد نظر در شست و شو آسیبی نبیند بهتر است قبل از شروع با پارچه ای سفید و مرطوب قسمت های داخلی لباس را مرطوب کنید. در صورت رنگ پس دادن چرم، از شستن آن با دست خودداری فرمایید. اگر فرایند شستشوی کت چرم و یا ژاکت موردنظر با دقت صورت نگیرد با لباسی زمخت و بد ترکیب روبرو خواهید شد.

بررسی مادربرد ASUS TUF H370-PRO Gaming: قدرتمند و خوش قیمت

 

چند روش برای تمیز کردن چرم
چند روش برای تمیز کردن چرم

 

چگونگی شستشوی کت چرم با دست:

در ابتدا از خالی بودن جیب ها اطمینان حاصل کرده و سپس تشت را با آب ولرم پر کنید و مقداری پودر رخت شویی مخصوص دست را در آب ولرم حل کنید. با دست به میزان کمی ژاکت یا کت چرمی مورد نظر را در آب حل کنید. ده دقیقه لباس را در تشت آب ولرم رها کنید. کف را به آرامی در سطوح چرم مورد نظر قرارداده و با بررسی نرم در صورت وجود چرک و یا جرم خاصی نسبت به رفع آن اقدام کنید. از چلاندن لباس چرمی خودداری کرده و آن را به آرامی فشار دهید تا آب از آن خارج شود. چند بار لگن را از آب تمیز پر کرده و لباس را در آن فرو نمایید تا کثیفی های موجود از بین روند. موضوعی که بسیار اهمیت دارد این است که در شستشوی کت چرم و یا ژاکت چرم می بایست نهایت دقت، ظرفت و آرامش را به خرج دهید تا لباس شما آسیب جدی نبیند.

چگونگی ترمیم چرم و نحوه ی مراقبت لباس چرمی در منزل:

بیشتر بخوانید : کباب ماهی هندی همراه سالاد گشنیز

پس از شستشوی کت چرم و یا هر لباس چرمی دیگر می بایست آن را دور از نور آفتاب و یا هر منبع حرارتی دیگر قرار دهید تا به شکل و فرم آن آسیبی وارد نشود. برای آویزان کردن این قبیل لباس ها می بایست از گیره های چوبی استفاده کنید تا جای گیره پس از خشک شدن بر روی لباس نماند. به طور میانگین حدود دو تا سه روز زمان لازم است تا ژاکت یا کت مورد نظر کاملا خشک شود.

مکمل سلنیوم چیست ؟ هرآنچه باید از اهمیت مکمل سلنیوم بدانید

استفاده از ماده ی مخصوص جهت محافظت و یا نگهداری لباس چرم فراموش نشود تا همان حالت انعطاف پذیری و کشسانی چرم موردنظر حفظ شود.

 

 

در صورت خیس شدن لباس چرمی شما استفاده از مواد مخصوص جهت خشک کردن آن و روش ذکر شده را فراموش نکنید.

نگهداری و محافظت از کت چرمی:

پس از شستشوی کت چرم و خشک شدن آن مورد دیگری که می بایست به آن توجه داشت پاکیزگی و محافظت از لباس چرمی موردنظر می باشد. برای آویزان کردن لباس چرمی موردنظر خود از یک چوب رختی بزرگ با شانه پهن از آن استفاده کنید. با استفاده از این گونه چوب رختی ها وزن لباس به طور متعادل و کامل بر روی آن حل می شود. لباس چرم را در محیط مرطوب قرار ندهید و سعی کنید برای جلوگیری از نشستن گرد و خاک بر روی لباس خود از پارچه های کتان برای پوشاندن آن استفاده نمایید. از اتو کردن لباس چرم خودداری کرده و در صورت اجبار سعی کنید دمای آن را بر روی کم یا متوسط قرار دهید. در حین اتو زدن بهتر است بر روی لباس پارچه ای قرار گیرد.

مطمئن شوید که جریان هوا در لباس چرمی شما جریان دارد:

عمر کت چرمی شما در طی شرایطی افزایش پیدا می کند که بتوانید شستشوی کت چرم شما دقیق و درست صورت گیرد. از طرفی دیگر قرار گرفتن کت چرم در هوای آزاد باعث افزایش میزان عمر و انعطاف آن می شود. سعی کنید لباس های چرمی را در کیسه ها یا مکان های بسته قرار ندهید. درصورتی که مجبور به انجام این کار شدید سعی کنید این کار را برای مدت کوتاهی انجام دهید. بهتر است لباس را درون کمد قرار دهید و از جریان داشتن هوا در درون کمد اطمینان خاطر را ایجاد کنید.

آلودگی هوا چه بلایی میتواند سر چشمانتان بیاورد

دور نگه داشتن لباس چرم از حشره کش را فراموش نکنید:

لباس های چرمی نسبت به مواد داخل در حشره کش ها بسیار حساس هستند و بو و سم آن را به سرعت جذب می کنند. شستشوی کت چرم و یا دیگر لباس های چرمی توسط خشکشویی امری ضروری است که می بایست قبل از قرار دادن لباس در محیطی بسته که در آن جریان هوا وجود داشته باشد توجه کنید.

هنگامی که حس می کنید لباس چرمی شما به بو یا سم حشره کش مخلوط شده است نسبت به شستشو و تمیز شدن آن در خشکشویی اقدام کنید. شستشوی کت چرم می بایست توسط افراد ماهر در خشکشویی صورت گیرد.

شستشوی کت چرم و یا هر لباس چرم دیگر به نحوه ی صحیح آن کمک به سزایی در سالم و نو ماندن لباس شما می کند. به این نکته توجه کامل داشته باشید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *