چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟ این سوالی است که هنگام خرید عینک جدید و انتخاب عدسی به صورت آنلاین ممکن است برایتان پیش بیاید. به همین خاطر بر آن شدیم تا در این مطلب اطلاعات جامع در مورد عدسی‌های مختلف و اینکه چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است را در اختیارتان قرار دهیم.

تا انتهای مطلب با فروشگاه عینک و لنز لوناتو همراه باشید.

هنگام سفارش دادن عینک به صورت آنلاین، باید علاوه بر نمره چشم، فاصله مردمک‌های چشم خود را نیز وارد کنید. این فاصله که به طور اختصار PD نامیده می‌شود در واقع فاصله مرکز یکی از مردمک‌های چشم از مرکز مردمک چشم دیگر است.

در اختیار داشتن عدد PD برای خرید عینک به صورت آنلاین کاملا ضروری است.

پس از اینکه شما گزینه‌های بالا را وارد کردید، فروشگاه اینترنتی عینک عدسی‌های مناسب شماره چشم را در اختیارتان قرار می‌دهد.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

از کجا می‌توانید تشخیص دهید که عدسی پیشنهادی مناسب شماست؟

خب، برایتان توضیح می‌دهیم. هر کدام از لنزهای پیشنهادی از نمونه‌های استاندارد گرفته تا های‌ایندکس‌ ها، از تک دید تا عدسی چند کانونی، همگی با تعداد محدودی نمره چشم سازگاری دارند. بنابراین، بر اساس همین محدودیت‌ها، می‌توان گزینه‌های اضافی را حذف کرده و باریک‌ترین و متناسب‌ترین لنز را برای انتخاب به مشتری پیشنهاد داد.

در تصویر زیر می‌توانید ببینید شماره‌های مختلف چشم برای چه نوع لنزهایی مناسب هستند.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

به طور مثال، چشم‌هایی که مشکل چند کانونی دارند باید از لنزهای دو کانونی یا پراگرسیو استفاده کنند.

عدسی دو کانونی و عدسی‌ پِراگرسیو هر دو این امکان را به فرد می‌دهند تا با یک عینک هم فاصله دور را به‌راحتی ببیند و هم از آن برای مطالعه استفاده کند.

چطوری مناسب ترین رنگ رو برای خونمون انتخاب کنیم؟

در حالیکه عدسی دو کانونی دارای یک بخش مخصوص مطالعه (اغلب به شکل حرف D) است، عدسی پراگرسیو هیچ مرز و خط مشخصی ندارد و همزمان برای دور بینی و نزدیک‌بینی مناسب است. به همین خاطر از لنز پراگرسیو می‌توان در تمام طول روز استفاده کرد.

نزدیک بینی یا دور بینی چشم‌ها بر اساس اعداد موجود در Sphere (SPH) در نسخه پزشک اصلاح می‌شوند. به طور مثال، برای افرادی که چشم تک دید (سینگل ویژن) دارند، نسخه برای نزدیک‌بینی حداکثر -۲۰٫۰۰ و برای دوربینی حداکثر +۱۲٫۰۰ تجویز می‌شود.

دوربینی همانند نزدیک بینی و آستیکماتیسم مشکلی است که به بازتاب نور در چشم مربوط می‌شود. دوربینی سبب می‌شود تا اشعه نور به درستی وارد چشم نشود و در نهایت تصاویر برای دیده شدن به درستی به مغز نرسند. در حالت ایده‌آل، قرنیه و عدسی چشم در همکاری با هم تصاویر را با وضوح بالا روی سطح عدسی چشم متمرکز می‌کنند. اگر عمق چشم بسیار کوچک باشد یا اینکه جهت تمرکز روی اجسام مشکل داشته باشد، تصاویر در پشت شبکیه چشم تشکیل خواهد شد که در این صورت تصویری که به شبکیه منتقل می‌شود تار است و در نتیجه مغز هم تصاویر را تار می‌بیند.

گفتنی است، این تداخل در بینایی عموما موروثی است و اغلب بیماران از بدو تولد به آن مبتلا هستند.

نزدیک بینی هم درست برعکس دوربینی است. اگر دچار نزدیک‌بینی شده باشید نمی‌توانید علائم راهنمایی و رانندگی را بخوانید و اجسام دور را به‌راحتی ببینید ولی اجسام نزدیک خود را به‌راحتی می‌توانید ببینید.

از جمله علائم بالینی نزدیک‌بینی، سردرد و خستگی چشم هنگام رانندگی و ورزش است.

طرز تهیه آش ساک

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

اگر آستیگماتیسم داشته باشید، این مشکل در نسخه با پر کردن بخش‌های Cylinder (CYL) و Axis  (که گاهی به اختصار X نوشته می‌شود) مشخص می‌شود. برای نسخه‌های چشم تک دید، یعنی آنهایی که در بخش NV-ADD یا ADD (نزدیک بینی) چیزی نوشته نشده است، سیلندر (CYL) حداکثر تا مثبت یا منفی ۶٫۰۰ پیشنهاد می‌شوند.

اعداد موجود در Axis  یا بخش X فقط به زاویه‌ی سیلندر (CYL) مربوط است.

شمار اندکی از بیماران به اشکال منشوری چشم مبتلا هستند و پزشک این را در نسخه می‌نویسد. فروشگاه‌های عینک برای این افراد اگر تک دید باشد (نه چند کانونی) نسخه‌ی حداکثر تا ۵٫۰۰ را برای هر جهت پایه (بالا، پایین، داخل و بیرون) پیشنهاد می‌دهد.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

برای افرادی که بخش NV-ADD نسخه چشمشان پر است و باید عینک چند کانونی یا دو کانونی خریداری کنند که بخش مخصوص مطالعه هم در زیر لنز وجود داشته باشد، اغلب برای نزدیک بینی حداکثر تا -۹٫۰۰ و برای دور بینی حداکثر تا +۶٫۰۰ تجویز می‌شود.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

عدسی پراگرسیو هیچ مرز و خط مشخصی ندارد و همزمان برای دور بینی و نزدیک‌بینی مناسب است. به همین خاطر از این لنز برای شماره‌های بیشتری از ضعف بینایی می‌توان استفاده کرد. مثلا برای نزدیک‌بینی حداکثر تا -۱۰٫۰۰ و برای دوربینی حداکثر تا +۸٫۰۰٫

همانند عینک‌های تک دید و دو کانونی، اصلاح CYL  نیز بین مثبت و منفی ۶٫۰۰ تجویز می‌شود. و همچنین عدد ADD برای این نمره چشن هم حداکثر +۳٫۵۰ است.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

برای کسانی که تک دید هستند با نمره بین -۲٫۰۰ تا +۱٫۰۰ یا SPH  پایین دارند، ما لنزهای ۱٫۵۰  ایندکس استاندارد را پیشنهاد می‌کنیم.

راهنمای خرید عینک مطالعه | بهترین انتخاب کدام است؟

این لنزها از پلاستیک CR-39 ساخته شده‌اند. CR-39 یک پلیمر است و به این خاطر به این نام مشهور شده که سی‌ونهمین فرمول توسعه پلاستیک در پروژه کلمبیا رزین (CR) در سال ۱۹۴۰ میلادی بوده است.

این پلاستیک اولین بار در ساخت تانکر سوخت برای هواپیمای بمب‌افکن B-17 در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

به دلیل سبک وزن بودن، هزینه پایین و کیفیت اپتیکی بسیار بالا، پلاستیک CR-39 همچنان در زمان کنونی نیز در صنعت عینک‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضریب شکست CR-39 در صنعت عینک و عدسی ۱٫۵۰ است.

ضریب شکست مواد سازنده یک عینک، در واقع عددی است که نشان می‌دهد یک ماده چگونه نور را می‌شکند که به‌طور مستقیم به سرعت انتقال نور از ماده بستگی دارد.

به‌طور خاص، ضریب شکست یک ماده‌ی سازنده‌ی یک عدسی نرخ سرعت نور در خلاء، تقسیم بر سرعت نور در ماده‌ی سازنده لنز است.

به‌طور مثال، ضریب شکست پلاستیک سی‌آر ۳۹ که ۱٫۴۹۸ است، یعنی نور با سرعت حدود ۵۰ درصد کمتر از سرعتی که در خلا دارد در این پلاستیک حرکت می‌کند.

برای استفاده از لنزهای باریک‌تر از لنزهای ۱٫۵۰ توصیه می‌کنیم از انواع پلی‌کربنات استفاده کنید. این عدسی‌های SPH  بین -۴٫۰۰ /+۲٫۰۰ یا کمتر و CYL بین مثبت و منفی ۶٫۰۰ یا کمتر را شامل می‌شود.

در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، موسسه Gentex نخستین لنز پلی‌کربناتی را برای ایمنی هر چه بیشتر عینک‌ها معرفی کرد. حدود یک دهه بعد، یعنی در حدود دهه ۱۹۸۰ میلادی، عدسی‌های پلی‌کربناتی بشدت مورد استقبال عموم قرار گرفتند و همچنان هم استفاده می‌شوند.

معرفی تنوع ضد آفتاب اوریاژ

این عدسی‌ها ابتدا برای ویزور کلا‌ه‌خود نیروی هوایی ارتش، شیشه‌های ضد گلوله‌ی بانک و دیگر وسایل و ابزار امنیتی طراحی و تولید شدند. اما از آنجا که پلی‌کربنات از پلاستیک CR-39 سبک‌تر و مطمئن‌تر بود، به یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین متریال‌ها برای ساخت عینک‌های مخصوص کودکان و عینک‌های ورزشی تبدیل شد.

عدسی‌های ترایویکس ۱٫۵۳ با شاخص متوسط نیز از لنزهای پلیمری هستند که بیشترین مقاوت را در برابر ضربه دارند.

عدسی Trivex که شبیه پلی‌کربنات و بسیار سبک‌وزن است، اولین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی برای صنعت عینک‌سازی ساخته و عرضه شد.

از ویژگی‌های موثر در بینایی ترایوکس باید به «عدد آبه» آن اشاره کرد. عدد آبه نشان‌دهنده خواص اپتیکی ماده سازنده عدسی است و در واقع معکوس قدرت پاشیدگی یک ماده و معیاری از میزان خطای رنگی افقی است که استفاده کننده آن‌را تجربه خواهد.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

این لنز هم برای نمره چشم بین -۴٫۰۰/+۲٫۰۰ یا کمتر برای SPH  و مثبت و منفی ۶٫۰۰ در CYL مناسب است.

اغلب برای عینک‌های بدون قاب، عینک کودکان و عینک‌های ورزشی از عدسی ترایویکس استفاده می‌شود به این خاطر که بشدت در برابر ضربه مقاوم است و تقریبا نشکن محسوب می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *