کیملیک ترکیه چیست؟

IMG_20210528_114848_723

کارت کیملیک ترکیه را زمانی نیاز خواهید داشت که بخواهید بیشتر از مدت 3 ماهه اقامت توریستی خود در این کشور بمانید. تمام کسانی که می‌خواهند اقامت توریستی یکساله ترکیه را داشته باشند، به کیملیک کارت ترکیه نیاز خواهند داشت. کیملیک مانند کارت ملی است و اطلاعات شخصی، آدرس و نوع اقامت شما در ترکیه را نشان می‌دهد. البته کلمه کیملیک در زبان ترکی نیز به معنای “هویت” است. کارت کیملیک جمهوری ترکیه یا همان T.C.kimlik kart با شهروندی ترکیه متفاوت است. دقت داشته باشید که داشتن این کارت به معنای مقیم بودن ترکیه است و شما تنها با دریافت اقامت دائم ترکیه، شهروند این کشور محسوب خواهید شد. حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

ورود به خاک ترکیه برای ایرانیان، نیازی به ویزا ندارد و شما تا 90 روز می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. اما برای روز 91ام یابد باید کارت کیملیک داشته باشید یا نسبت به گرفتن راندوو ترکیه از اداره مهاجرت اقدام کنید. حواستان باشد که گرفتن و تمدید درخواست ماندن بیشتر از 3 ماه در ترکیه را باید پیش از اتمام مهلت قانونی انجام دهید. با ما در جینگو بینگو همراه باشید، تا هر آنچه در مورد دریافت کارت کیملیک ترکیه، مزایای آن، مراحل و مدارک لازم برای اخذ کیملیک ترکیه و راههای پیگیری مفقودی کیملیک نیاز است را به شما بگوییم.

مشاوره خرید ملک

ویژگی های کارت کیملیک ترکیه

کارت کیملیک ترکیه مانند یک کارت ملی یا کارت شناسایی است. شما با داشتن این کارت مجاز به ماندن به مدت 3 تا 12 ماه در ترکیه هستید. پس منظور از کارت کیملیک، اقامت موقت ترکیه است. بر روی این کارت، عکس شما به همراه یک کد و آدرس محل سکونت شما نوشته شده است. شماره درج شده بر روی کیملیک کارت را T.C.NO می‌نامند که یک کد 11 رقمی است و با عدد 99 شروع می‌شود. تمامی اطلاعات مربوط به شما را در هر جایی می‌توان با این کارت ردگیری کرد. یادتان است که در مقاله اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه گفتیم که داشتن گواهینامه ترک به معنای حضور تماما قانونی و امن شما در ترکیه است، داشت کیملیک کارت کشور ترکیه نیز دقیقا همچنین حالتی دارد.

اعتبار کارت‌های کیملیک نهایتا تا دو سال است. برای همین مسئله تمدید آن و طی کردن مراحل قانونی بسیار اهمیت دارد. اگر اعتبار کارت کیملیک شما تمام شود و شما داخل خاک ترکیه باشید، یا مشمول پرداخت جریمه خواهید بود، یا دیپورت می‌شوید که 1 تا 5 سال حق ورود دوباره به خاک ترکیه را نخواهید داشت.

ازمیر یا استانبول

مزایای کارت کیملیک ترکیه

مزایای کیملیک کارت ترکیه

مزیت‌های کارت کیملیک ترکیه برای اتباع خارجی تنها شامل اجازه اقامت بیشتر نمی‌شود. شما با کارت کیملیک خود می‌توانید نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنید. داشتن حساب بانکی در ترکیه یعنی متصل بودن به درگاه پرداختی جهانی و شما از نظر نقل و انتقال پول، هیچ مشکلی نخواهید داشت. چرا که شرایط سخت تحریم‌های داخل کشور را در ترکیه ندارید. از طرفی  می‌توانید برای خود کردیت کارت صادر کرده و گردش‌های مالی را راحت‌تر انجام دهید. از جمله دیگر مزایای کیملیک کارت ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گزارش کامل از پرداخت‌ها، بدهی‌ها، مالیات و قبوض
 • امکان خرید و اجاره ماشین در ترکیه
 • ثبت نام در مدارس و شرکت کردن در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی (برای تحصیل در دانشگاه نیاز به ویزای تحصیلی خواهید داشت)
 • بهره‌گیری از خدمات درمانی رایگان پزشک خانواده در ترکیه
 • اجازه اجاره ملک

شرایط دریافت کیملیک ترکیه

چند شرط مهم برای گرفتن کیملیک یا کارت هویت موقت ترکیه وجود دارد. اول اینکه شما باید پیش از به پایان رسیدن مهلت قانونی اقامت در ترکیه نسبت به گرفتن آن اقدام کنید. دیگر اینکه گرفتن نوبت پذیرش از طریق سایت اداره امنیت ترکیه و تکمیل فرم‌های درخواستی را نیز باید انجام دهید. یعنی:

 • اقدام در زمان مناسب
 • طی کردن مراحل درخواست به طور قانونی
 • ارائه مدارک لازم و معتبر در هر مرحله

صدور کیملیک ترکیه برای اتباع خارجی

اتباع خارجی که به ترکیه سفر می‌کنند و به دنبال اقامت موقت در این کشور هستند، می‌توانند کارت کیملیک دریافت کنند. یعنی این کارت مخصوص اتباع خارجی است و برای شهروندان ترکیه صادر نمی‌شود. این‌ کارت‌ها برای خارجیان از زمان عبدالحمید آغاز شد و اکنون پس از تغییراتی که در این سالها به خود دیده است، به یک کارت کوچک هویتی و قانونی تبدیل شده است. تصویر شما در سمت راست عکس قرار دارد. عدد 99 در شروع کد ملی، نشان‌دهنده‌ی این است که صاحب این کارت کیملیک یک فرد خارجی است. اطلاعات دیگر شما از جمله نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و شماره سریال دیگر اطلاعات روی کارت هستند. تاریخ مجاز بودن کارت، تاریخ صدور آن، نوع اقامت و شهر اقامت و … نیز اطلاعات دیگری هستند که بر روی پشت کارت کیملیک نوشته شده است.

صدور کارت کیملیک برای ایرانیان نیز در صورتی که بخواهند بیشتر از 30 ماه در خاک ترکیه بمانند اجباری است. برای گرفتن راندووی تمدید باید دو ماه پیش از پایان رسیدن اعتبار ویزا، اقدام کنید. در حال حاضر با شرایط همه گیری ویروس کرونا، برای تمدید ویزای توریستی در ترکیه، امکان دارد قوانین یا اخبار جدیدی منتشر شود که البته برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد می‌توانید با کارشناسان ما در جینگو بینگو تماس بگیرید.

تاپو چیست؟

مدارک و نحوه دریافت کیملیک کارت

مراحل گرفتن کارت کیملیک ترکیه را به صورت گام به گام اگر طی کنید، هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. شما برای دریافت کارت کیملیک خود باید حتما به صورت حضوری مراجعه کنید. گام اول برای دریافت کیملیک ترکیه این است که وارد خاک ترکیه شوید. شما باید در این کشور باشید که بخواهید برای ماندن بیشتر درخواست صدور کارت کیملیک دهید. به یک آدرس جهت درج روی کارت نیاز خواهید داشت. آدرس خانه‌ای که خریده‌اید، اجاره کرده‌اید یا جایی که در آن سکونت دارید. در گام بعدی به یک بیمه‌نامه معتبر نیاز خواهید داشت. و در نهایت باید در سایت اداره مهاجرت ترکیه ثبت نام‌ کرده و فرم راندو ترکیه را دریافت کنید.

نحوه دریافت کیملیک کارت

 • پر کردن فرم راندوو: حتی اگر یک روز بیشتر بخواهید در ترکیه بمانید، باید فرم راندوو را پر کنید. برای دانلود این فرم به آدرس e-ikamet.goc.gov.tr بروید. در پر کردن فیلدهای مختلف فرم راندوو، نهایت دقت را بخرج دهید. براساس این فرم است که به مجاز بودن شما به ماندن یا نماندن در ترکیه، سنجیده می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر با ویزای توریستی به ترکیه آمده‌اید، قسمت شغل را خالی بگذارید. اگر که بنویسید که شاغل هستید، در واقع قانون غیرمجاز بودن توریست‌ها به کار کردن در ترکیه را رعایت نکرده‌اید و احتمال خیلی زیاد درخواست شما رد می‌شود. شما برای کار کردن در ترکیه به اجازه کار نیاز خواهید داشت. این فرم را به صورت آنلاین پر می‌کنید. سپس زمان مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه برای شما پیامک می‌شود.
 • خرید بیمه درمانی: یکی از بیمه‌های درمانی معتبر ترکیه را خریداری کرده و اطلاعات آن را در فرم راندوو وارد کنید.
 • نوتر کردن اجاره‌نامه: دفاتر نوتر در ترکیه همان دفاتر ثبت اسناد رسمی در داخل کشور خودمان است. در این مرحله شما پاسپورت و اجاره‌نامه را با خود به دفاتر نوتر برده و اجاره‌نامه خود را به اصطلاح “نوتر” کنید. 80 تا 100 لیر نیز هزینه نوتر برای هر نسخه است. اگر اعضای خانواده شما سه نفر است شما باید به تعداد 3 نفر، نوتر کردن اجاره‌نامه را انجام دهید.
 • دریافت کد مالیاتی ترکیه: در زمان مصاحبه باید کد مالیاتی خود را داشته باشید. این کد را باید از اداره مالیات یا اداره ورگی ترکیه گرفت.
 • هزینه خاک ترکیه: در زمان مراجعه به اداره مالیات، هزینه خاک ترکیه که در فرم راندوو با نرخ روز نوشته می‌شود را باید پرداخت کنید. این مبلغ عموما 80 دلار برای بالای 18 سال و 40 دلار برای زیر 18 سال است.
بهترین مناطق ازمیر برای زندگی

مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت کیملیک ترکیه

 • پاسپورت معتبر به همراه مهر ورود به داخل خاک ترکیه
 • یک کپی رنگی از فرم پر شده درخواست اقامت موقت
 • شماره مالیاتی که از اداره ورگی گرفته‎‌اید
 • یک کپی رنگی از بیمه‌نامه
 • چهار قطعه عکس 6*4
 • گواهی تمکن مالی فرد متقاضی
 • گواهی اثبات اقامت (نوتر اجاره‌نامه که در دفاتر نوتر به ثبت رسانده‌اید)
 • برگه اقامتگاه
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

پیگیری صدور کارت کیملیک به چه صورت است؟

شما درخواست صدور کارت کیملیک را داده‌اید و برای پیگیری آن می‌توانید از طریق کدی که در مراحل پایانی به شما ارسال شده است اقدام کنید. بعد از ثبت درخواست، عموما 45 روز زمان خواهد برد تا کارت شما را برایتان پست کنند. اگر آدرس داده شده اشتباهی باشد یا شما در زمان مراجعه کارمندان پست در خانه نباشید، می‌توانید با داشتن کد و پاسپورت به ptt یا مرکز ارسال مرسوله پستی مراجعه کنید و کارت کیملیک خود را دریافت کنید.

هزینه دریافت کیملیک ترکیه

هزینه دریافت کیملیک ترکیه

شما در طول مراحل مختلف پر کردن برگه راندوو، دریافت تاییدیه نوتر اجاره نامه، گرفتن کد مالیاتی و … هزینه‌هایی را برای گرفتن کیملیک کارت ترکیه پرداخت خواهید کرد. اگر کار را به مراکز معتبر پیگیری بسپارید نیز هزینه‌های دیگری برای شما به دنبال خواهد داشت. در حالت کلی می‌توان هزینه‌ی متوسط 2200 لیر ترکیه را برای پروسه دریافت کارت کیملیک ترکیه در نظر داشت که در هر یک از مراحل زیر، مقداری از این پول را خرج خواهید کرد:

 • ترجمه پاسپورت
 • گرفتن کد مالیاتی یکساله برای اقامت موقت
 • پرداخت هزینه نوتر کردن اجاره‌نامه
 • هزینه بیمه درمانی معتبر یکساله
 • اجاره‌خانه
 • هزینه‌های مراجعه به دفترخانه‌های رسمی ترکیه
 • هزینه‌های مراجعه به مراکز درمانی و آزمایش‌های پزشکی
 • هزینه نهایی برای تایید مدارک از سوی سفارت

عدم تایید درخواست اخذ کیملیک ترکیه

امکان دارد که درخواست گرفتن کیملیک کارت ترکیه به دلایل مختلفی رد شود. که البته تمام دلایل نیز به نوعی با نقض کردن قوانین ترکیه و مراحل قانونی اخذ کیملیک مرتبط است. از جمله دلایل لغو کیملیک ترکیه می‌توان به اجاره نامه غیرواقعی و فیک، تمدید توریستی سال دوم، بیمه رد شده غیر معتبر، درخواست در صورت عدم اعتبار اقامت توریستی و …. اشاره کرد. اگر درخواست شما به هر دلیل رد شد، به شما 10 روز زمان برای ترک کردن خاک ترکیه داده می‌شود. در غیر این صورت ماندن شما در این کشور با جریمه، دیپورت شدن و مجازات همراه خواهد بود.

تاریخ اعتبار کیملیک کارت به چه صورت است؟

در مورد تاریخ اعتبار کارت‌های کیملیک ترکیه چند نکته مهم وجود دارد. اول اینکه اعتبار این کارت‌ها در بیشترین حالت دو سال است. البته میزان اعتبار هر کارت و تاریخ پایان اعتبار آن بر روی کارت درج می‌شود.

اجازه کار یا چالیشما ایزین در ترکیه

البته مواقعی نیز وجود دارد که کارت کیملیک اعتبار دارد اما فرد مجاز به ماندن در ترکیه نیست. بعنوان مثال، دانشجویانی که کارت کیملیک دارند اما زمان قانونی تحصیل آن‌ها در ترکیه تمام شده است. یا شما در دوره‌ی آموزشی خاصی شرکت کرده‌اید، کیملیک ترکیه به شما داده شده است. اما بعد از پایان دوره تحصیل یا آموزش، اداره مهاجرت ترکیه، اعتبار کیملیک یا اقامت شما را لغو می‌کند. شما باید نوع اقامت و تمدید خود را در این جور مواقع انجام دهید.

در هنگام مفقود شدن کیملیک چه باید کرد؟

کارت کیملیک خود را گم کرده‌اید؟ قبل از همه چیز این توصیه را به شما می‌کنیم که در حفظ کیملیک کارت ترکیه خیلی کوشا باشید. فرایند صدور مجدد کارت کیملیک، هم زمان‌بر است و هم هزینه‌های متعدی در پی خواهد داشت. اما اگر به هر دلیل کارت کیملیک یا اقامت موقت خود در ترکیه را گم کردید، پروسه‌ی زیر را مد نظر داشته باشید:

 • در هر شهری که کارت کیملیک ترکیه را گم کرده‌اید، به اداره پلیس همان شهر مراجعه کنید. تا جایی که امکان دارید، گم شدن کارتتان را نتیجه بی‌دقتی و اهمال خود جلوه ندهید، تا پلیس کار شما را در اولویت‌های خود قرار دهد.
 • به برگه نفوس نیاز خواهید داشت. این همان برگه‌ای است که در اداره نفوس مسکن ترکیه ثبت کرده‌اید. اگر این کار را قبلا انجام نداده‌اید، کارت کیملیک یکی از اعضای خانواده را به همراه اجاره‌نامه منزل به اداره نفوس مسکن ببرید. در آنجا به شما برگه ثبت آدرس می‌دهند
 • برگه ثبت آدرس گرفته شده از مرحله قبل را به همراه گزارشی که اداره پلیس به شما می‌دهد به همراه کپی پاسپورت معتبر و یک قطعه عکس از افراد خانواده، به اداره مهاجرت می‌برید. فرقی نمی‌کند، در هر شهری که هستید به اداره مهاجرت همان شهر مراجعه کنید.
 • مدارک و درخواست شما مبنی بر مفقودی کارت کیملیک ترکیه در اداره مهاجرت بررسی می‌شود. در این مرحله شما باید مبلغ 80 دلار آمریکا بعلاوه 72 لیر ترکی را به حساب اداره واریز کنید.
 • حال فیش پرداختی مرحله قبل و مدارک جمع‌آوری شده را به اداره گوچ تحویل دهید.

نکات پایانی

ما به شما کارت کیملیک ترکیه را به طور کامل معرفی کردیم. اگر به هر دلیل خواستید بیشتر در ترکیه بمانید به این کارت نیاز خواهید داشت. Kimlik karti یک کارت ملی از طرف دولت ترکیه برای اقامت موقت (عموما 3 ماه تا 1 سال) به اتباع خارجی داده می‌شود. شرایط دریافت کیملیک کارت ترکیه را به همراه مراحل و مدارک مورد نیاز و پیگیری در صورت عدم دریافت یا گم کردن آن را نیز به طور کامل به شما گفتیم. دیگر کارتان راحت شده است.

4.3/5 - (14 امتیاز)

دیدگاه ها

 • شاهرخ زینال خیری سپتامبر 2, 2021 :: 12:38 ق.ظ

  سلام.کارتان عالیست و راهنماییتان عالیتر.فقط اطمینان مردم رو با کار عالیتر و مطمئنتر ببشتر نمایید.هر چقدر مشتری راضی باشه دها نفر تبلیغ زنده و محکم دارید.ممنون

  • امیرحسین شریفی سپتامبر 3, 2021 :: 1:06 ب.ظ

   سلام و عرض ادب جناب زینال خیری
   تمامی تلاش ما برای رضایت مشتری های عزیزمونه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.