۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان

۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان

تغذیه نقش اساسی در پیشگیری از سرطان و عوامل موثر در رشد و متاستاز آن دارد. در حقیقت ۷۵ تا ۸۵ درصد سرطان‌های شناخته شده در آمریکا از شیوه زندگی نادرست و تغذیه ناسالم نشات می‌گیرد. که در حدود ۳۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان به رژیم غذایی مربوط است که می‌توان آن را کنترل کرد. شواهد و تحقیقات دانشمندان نشان داده برخی از مواد غذایی گیاهی دارای برخی از خواص شیمیایی هستند که از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کنند. در ادامه ۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان را بیشتر شرح خواهیم داد.

مواد مغذی کنترل کننده متاستاز کدامند؟

۸ خوراکی کنترل کننده متاستاز سرطان که در ادامه این مطلب بیشتر به آنها خواهیم پرداخت دارای ترکیباتی هستند که مانع پیشرفت سلول‌های سرطانی می‌شوند. ترکیب این غذاها خلل در رشد سرطان ایجاد کرده و حتی ممکن است پروسه پیشرفت بعض از سرطان‌ها را با روندی معکوس روبرو کند.

۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان
۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان

بیشتر بخوانید: عملکرد کربوهیدرات در بدن

اسید اوراسولیک

این اسید در روغن گیاهی و گیاهان دارویی یافت می‌شود. به‌عنوان مثال در گیاه ریحان مقدس، پونه، پوست سیب و زغال اخته نیز یافت می‌شود.

یکی از ویژگی‌های کلیدی سلول‌های سرطانی توانایی آنها برای غیرفعال کردن مکانیزم طبیعی سلول‌ها در معالجه آپوپتوز است. این مرگ سلول برنامه‌ریزی شده، نیز به‌عنوان خودکشی سلولی نامیده می‌شود و مانع از اختلالات در سلول‌ها می‌شود، اما در سلول‌های سرطانی خاموش می‌شود. غیرفعال کردن آپوپتوز موجب فعال شدن سرطان به متاستاز و رشد تومور می‌شود.

افزایش اسید اوراسولیک در رژیم غذایی مربوط به درمان سرطان مربوط به پانکراس، دهانه رحم، ریه، کولون، پوست و پستان بسیار اثربخش بوده است. تحقیقات نشان داده که اسید اوراسولیک با از بین بردن مکانیزم‌های زنده ماندن سلول‌های سرطانی، فعالیت‌های سرطانی را از بین می‌برد. به‌عنوان مثال، اسید اوراسولیک به آپوپتوز تبدیل می‌شود و بنابراین تثبیت DNA آسیب‌دیده و متاستاز سرطان را مهار می‌کند.

7 روش جذب ثروت و موفقیت از برایان تریسی

ویتامین D

ویتامین D برای تولید یک پروتئین مبارز با سرطان به نام GcMAF بسیار مهم است. پروتئین GcMAF مهار متاستاز سرطان را سبب می‌شود و حتی توانایی تغییر عوارض ناشی از سرطان را در بدن نیز دارد. دریافت روزانه دوز کافی ویتامین D باعث تقویت سنتز پروتئین GcMAF می‌شود. که در نتیجه گیرنده‌های pro-cancer و آنزیم‌هایی که متاستاز را تشویق می‌کنند را از بین می‌برد.

پروتئین DBP-maf مرتبط با کاهش فعالیت سرطانی بوده و متصل به ویتامین D است. این پروتئین به‌طور مستقیم پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند تا بدینوسیله رگ‌های خونی که وظیفه تغذیه سلول‌‌های سرطانی را دارند و موجب رشد آنها می‌شوند نیز سرکوب شوند. بنابراین این پروتئین برای انتقال از طریق جریان خون نیاز به ویتامین D دارد.

مصرف ویتامین D در جلوگیری از رشد و توسعه تومورها از جمله متاستاز در ارتباط با سرطان پروستات، سرطان کولورکتال، سرطان پستان و ملانوم بسیار موثر است. می‌توانید با قرار گرفتن در نور خورشید البته با رعایت نکات ایمنی از جمله استفاده از کرم ضد آفتاب و مصرف غذاهای غنی از ویتامین مذکور، ویتامین مورد نیاز را تامین نمایید.

کرکومین

کورکومین ترکیبی است که رنگ زرد زردچوبه از آن است. یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند از بیماری‌های مرتبط با التهاب مزمن مانند سرطان جلوگیری و درمان کند. کورکومین به‌طور معمول به‌عنوان یک داروی گیاهی در پزشکی چینی و هند برای درمان انواع مختلف بیماری‌های سالم استفاده می‌شود.

با تنظیم آپوپتوز و مهار رشد سلول‌های سرطانی، کورکومین در محصولات پزشکی متعددی به ‌عنوان یک عامل درمانی برای حمایت از سیستم ایمنی سالم وجود دارد. این عنصر یک بازدارنده قوی رادیکال آزاد به شمار می‌رود، به همین دلیل (عامل نکروز تومور) را که سبب افزایش سیگنال‌های التهابی و افزایش رشد تومور می‌شود را بلوک می‌کند.

10 تریلر جذاب از بازی های ویدیویی 2019 تا 2020

کورکومین در مطالعات بالینی جهت مهار تکثیر سلول‎‌های سرطانی و متاستاز پستان، رحم، تخمدان، کلیه، مثانه، کلیوی، مغز، لوسمی، کولورکتال، کبد، پانکراس، ریه و غیر لنفوم هوچکین نیز شناخته شده است، پس تا می‌توانید در تهیه غذاهای خود از ادویه زردچوبه غافل نشوید.

بیشتر بخوانید :تاثیر کم خوابی و استرس بر سلامت پوست

EGCG

EGCG مخفف epigallocatechin-3-gallate است. این عنصر نزدیک به سه دهه است که مورد مطالعه قرار گرفته است. EGCG یک ترکیب پلیفنولی شناخته شده در چای سبز و البته یک مواد مغذی محبوب در طب سنتی چینی است. دانشمندان اعتقاد دارند این ترکیب باعث سرکوب رشد تومور در سرطان‌های پروستات، مثانه، روده، کبد، پانکراس،ریه و حفره دهانی می‌شود.

اگر چه بسیاری از مسیرهای بیولوژیکی که نشان می‌دهد این مواد مغذی برای مهار متاستاز تاثیرگذار ناشناخته است، اما اخیرا کشف شده است که EGCG به گیرنده پروتئینی، ۶۷LR، که مسئول فعالیت سرطانی ، متصل است. با اتصال خود به این پروتئین از طریق جلوگیری از آنژیوژنز مسئول مهاجرت سلول‌های سرطانی باعث مهار متاستاز شده و همچنین آپوپتوز را از تخریب سلول‌های سرطانی حمایت می‌کند.

EGCG به‌راحتی در چای سبز موجود است که با مصرف آن سلامت بدن را ارتقاء خواهید داد. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف روزانه چای سبز موجب افزایش میزان میکروارگانیسم روده می‌شود که برای سلامت سیستم ایمنی ضروری است. پیوند یک غذای کامل سالم و رژیم غذایی گیاهی با حداقل یک فنجان چای سبز روزانه می‌تواند از مبارزه با بیماری‌های مزمن و جلوگیری از گسترش سرطان در بدن شما موثر باشد.

سولفورفان

یکی از بهترین مواد مغذی محافظتی که مانع تشکیل رادیکال‌های آزاد و رشد تومور‌ها می‌شود، سولفورفان است. این مواد مغذی التهاب را کاهش داده و با افزایش روش‌های سم‌زدایی طبیعی برای از بین بردن سموم و حمایت از پاسخ ایمنی بدن نیز از رشد سرطان جلوگیری می‌کند.

پریودنتیت یا التهاب لثه چیست؟

محققین اذعان دارند سولفورفان برای مبارزه با گسترش سرطان با مهار فعال‌سازی سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند و در مهار متاستاز سرطان‌های مرتبط با طحال، روده بزرگ، پروستات، معده و پستان نیز کارایی بالایی دارند. کلم بروکلی، جوانه گندم و گل‌کلم یکی از بهترین غذاها برای جلوگیری از گسترش سرطان در بدن هستند.

بیشتر بخوانید : معرفی ۸ مورد از کاربردی ترین نرم افزارهای ورزشی

 Quercetin

Quercetin یک آنتی اکسیدان فوق العاده است که مسیرهای طبیعی سم‌زدایی بدن را تحریک می‌کند، و ویژگی‌های ضد سرطان طبیعی دارد. مصرف کورستین بالا در رژیم غذایی فرد موجب کاهش تکثیر سلول‌های سرطانی می شود، و البته باعث کاهش آسیب اکسیداتیو و مهار فعالیت ژن جهشی مرتبط با رشد تومور شناخته شده به عنوان P53 می‌شود.

این فلاونوئید غذایی حاوی ترکیبات امیدوار کننده‌ای در درمان سرطان پستان، لوسمی، سرطان ریه، نوروبلاستوما و سرطان روده بزرگ است. غذاهای حاوی کورستین بالا شامل پیاز، کاپر، تمشک، چای سیاه و سبز، گیلاس‌های تیره، پودر کاکائو، کلم، سیب و گیاهان مانند مریم گلی و جعفری است.

۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان
۸ ماده مغذی کنترل کننده متاستاز سرطان

آپی ژنین

فلاونوئید Apigenin  با مهار تهاجم سلول‌های سرطانی به بافت‌های جدید و رشد تومورها خواص شیمیایی خاصی را در خود دارد. آپی ژنین فعالیت رادیکال‌های آزاد و کمک به حذف سموم از بدن را کاهش می‌دهد. به‌طور گسترده‌ای برای حفظ سلامت معده، کلیه‌ها، کبد و خون مورد استفاده قرار گرفته است.

حفاظت در برابر مهاجرت سلول‌های سرطانی یکی از بهترین اثرات آپی ژنین در جلوگیری از متاستاز سرطان است. محققان حتی متوجه شده‌اند که درمان موضعی حاوی عصاره‌های آپی ژنین در سرکوب رشد تومورهای پوستی و کاهش علائم آسیب‌های مرتبط با اشعه ماوراء بنفش در پوست موثر است. آپی ژنین در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مانند گریپ فروت، پیاز و پرتقال یافت می‌شود.

رمان پسر بهشت پارت 40 تا 44 | کتاب رمان وحشی

بیشتر بخوانید : 5 غذای رژیمی و خوشمزه همراه با طرز پخت

لوتئولین

یکی دیگر از فلاونوئیدهای ضد سرطان موجود در رژیم غذایی گیاهی، لووتولین است. لوتئولین در فلفل سبز، چای بابونه و کرفس موجود است. اثرات آنتی اکسیدانی آن برای محافظت از ریه‌ها، کبد و بافت‌های قلب از التهاب جلوگیری کرده و در برابر اثرات دژنراتیو فعالیت‌های سرطانی از بدن محافظت می‌کند.

علیرغم مطالعات گسترده‌ای که در مورد اثرات حفاظت شیمیایی لوتئولین در بدن طی دهه‌های گذشته صورت پذیرفته است، تمام مزایای سلامت زیستی آن شناخته شده نیست. دانشمندان معتقدند که این فلاونوئیدها مرکبات، لوتئولین و آپی ژنین به‌طور کلی در مواد غذایی در مقادیر پایین یافت می‌شوند.

لوتئولین فعال‌سازی سلول‌های سرطانی را با سرکوب آنزیم‌های پروتروه سرطانی، ممکن می‌سازد؛ در نتیجه، لوتولین یک آنتی اکسیدان رژیم غذایی موثر است که اثر ضد تظاهر و ضد متاستاتیک بر بدن انسان تولید می‌کند.

مطلب پایانی

پیرو مطالب مذکور دانستیم که رژیم غذایی در پیشگیری و درمان متاستاز سرطان بسیار اهمیت دارد، بنابراین ۸ خوراکی کنترل کننده متاستاز سرطان برای تحریک آپوپتوز در سلول‌های سرطانی، جلوگیری از آنژیوژنز و مهار تشکیل تومور و متاستاز سرطان به سایر نقاط بسیار اهمیت دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *