10 مکمل اصلی بدنسازی

10 مکمل اصلی بدنسازی – جینگوبینگو مگ

شاید شما هم از اون دسته ورزشکارانی باشید که بین مصرف کردن یا عدم مصرف انواع مکمل‌های ورزشی دچار دوگانگی شده باشید. آیا واقعا باید از مکمل استفاد کرد یا خیر؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که شما یک ورزشکار حرفه‌ای هستید یا مبتدی؟ در حالت کلی با وجود تنوع فراوانی که در مواد خوراکی اطرافمون وجود دارد، تا حدود بسیار زیادی می‎توان مواد مغذی مورد نیاز بدنمان و همینطور انرژی کافی را تامین کرد. داستان مصرف مکمل زمانی به میان می‌آید که شما یک ورزشکار حرفه‌ای باشید، در اینصورت بدن شما نیازمند دریافت مقادیر بیشتری ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی است که تنها با خوردن غذا جبران نخواهد شد که اگر هم جبران شود، هزینه هنگفتی را به دنبال خواهد داشت. پس اینجاست که بررسی ۱۰ محصول برتر بدنسازی اهمیت پیدا می‌کند.

قبل از هر اقدامی در بدنسازی هدف خود را تعیین کنید تا بر اساس هدفتان گام بردارید تا در این مسیر کمترین آسیب و بیشترین منفعت را دریافت کنید. در ادامه گام به گام با مجله اینترنتی جینگوبینگو مگ هم قدم باشید تا با شناخت ۱۰ محصول برتر بدنسازی، انتخاب برای شما آسان گردد.

مکمل های ضروری برای بدنسازان

  1. پروتئین

اگر وارد حرفه بدنسازی شده‌اید و آرزو دارید روزی اندام ورزیده و تنومندی داشته باشید اولین یار شما در این مسیر فقط و فقط پروتئین وی گلد استاندارد ۱۰۰% اپتیموم نوتریشن است. این پروتئین تمام آنچه را که شما از یک مکمل پروتئینی انتظار دارید برآروده می‌سازد. پروتئین وی کمک شایانی به عضله سازی می‌کند، بی شک اولین خواسته هر ورزشکاری افزایش توده عضلانی است. بنابراین پروتئین وی به نسبت سایر پروتئین‌ها از جمله سویا یا کازئین کارائی بیشتری دارد و ورزشکاران نتایج بسیار مطلوبی را از آن گرفته‌اند. پروتئین وی خالص بوده و اثرگذاری آن در بدن به آرامی است.

بهترین تمرینات تقویت عضلات پشت ران

 

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۲. کراتین

اگر یک فرد عادی باشید کراتین مورد نیاز را می‌توان از گوشت ماهی یا گوساله تامین کرد؛ اما اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید قطعا کراتین مورد نیاز بدنتان تامین نخواهد شد و بایستی که از انواع مکمل استفاده نمایید. کراتین قدرت عضلانی و عملکرد ماهیچه‌ها رو افزایش می‌دهد. در این بین کراتین مونوهیدرات ناترند خصوصا برای ورزشکاران مبتدی بسیار مناسب است زیرا به افزایش حجم عضلات خشک آنها کمک می‌کند.

نکته: در انتخاب برند مکمل‌ها حتما وسواس به خرج دهید، زیرا برخی از برندها به مشتری خود ارزش بسیاری قائل هستند و تمام تلاش خود را کرده‌اند تا به لحاظ علمی تمامی تاییدیه‌های ضروری را دریافت کنند. انتخاب محصول با کیفیت جریان رشد و پیشرفت شما رو به بهترین حالت ممکن رقم می‌زند.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۳. بتا آلانین

بتا آلانین قدرت ماهیچه‌ای و مقاومت هوازی در بدن را افزایش می‌دهد. با مصرف انواع مکمل‌ها از جمله بتا آلانین به بدنتان کمک می‌کنید تا توان عضله سازی‌اش را بالا ببرد. با این مکمل قادر خواهید بود تا با شدت بیشتری تمرینات رو انجام دهید. یکی از موانع در پیشرفت بدنسازی، خستگی است، خوشبختانه مکمل بتا آلانین موجب افزایش سطح کارنوزین در بدن می‌شود و کارنوزین اسید تجمع یافته در عضلات را خنثی می‌کند تا بدینوسیله خستگی به تاخیر افتاده و قدرت اتقباضی تارهای عضلانی افزایش پیدا کند.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۴. گینر

در حالت کلی مکملی که کمک به افزایش وزن می‌کند، گینر گفته می‌گویند. گینرها دارای ترکیبات متعددی از جمله کربوهیدرات، پروتئین، آمینو اسیدها، کراتین، گلوتامین، ویتامین‌ها و انواع ریزمغذی‌ها هستند. حال چه زمان می‌توان گفت که کدام گینر بهتر است؟ زمانیکه این محصول حاوی کربوهیدرات و پروتئین بیشتری نسبت به شکر و چربی باشد و البته کربوهیدرات موجود در آن هم از نوع زود جذب باشد. در این بین کمپانی ON این خواسته مشتریان خود را فراهم کرده.

طراحی لوگو ، آرم و نشان

پودر سریوس مس اپتیموم نوتریشن بدن شما رو در هنگام  انجام تمرینات سخت و پرشدت در حالت آنابولیک قرار  می‌دهد و از تخریب و تحلیل عضلانی در ورزشکار پیشگیری می‌نماید. نکته قابل ملاحظه این است که حین استفاده از این محصول حتی در زمان استراحت فرآیند ریکاوری و عضله سازی همچنان ادامه داشته و بدن شما همواره در حالت عضله سازی و افزایش حجم و وزن عضلانی باقی می‌ماند.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۵. گلوتامین

گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است که توسط خود بدن ساخته می‌شود و بیشترین اسید آمینه‌ای است که در بافت پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می‌شود؛ یعنی در حدود ۶۰ درصد در عضلات اسکتی و ۲۰ درصد در کل اعضای بدن وجود دارد. نکته مهمی که ورزشکاران را برای استفاده از گلوتامین ترغیب می‌کند، این است که این مکمل قادر تا عضلات را از گزند تجزیه شدن پروتئین در امان نگه دارد و پدیده مخرب آتروفی عضلات را به خوبی مهار کند.

به عبارتی گلوتامین یک نوع اسید آمینه است که نقش کلیدی در سوخت و ساز پروتئین، حجم سلولی و ضد کاتابولیسم دارد. از دیگر ویژگی‌های مکمل گلوتامین می‌توان افزایش حجم و قدرت عضلانی و تشدید فرآیند چربی سوزی را نام برد که به لحاظ علمی و عملی به اثبات رسیده است.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۶. آمینو اسیدهای زنجیره ای

اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید و تمرینات قدرتی انجام می‌دهید، بدون چون و چرا باید یک مکمل آمینو در ساک ورزشی خود داشته باشید. در حالت کلی BCAAs ها موجب افزایش سرعت ریکاوری و فرآیند بازسازی عضلات بعد از تمرینات سخت می‌شوند. در حقیقت آمینو اسیدها خصوصا لوسین، موجب تنظیم پروتئین از طریق افزایش سنتز آن و کاهش تخریب بافت پروتئینی عضلات می‌شود که نتیجه آن بهبود ریکاوری عضلات آسیب‌دیده در طول تمرینات قدرتی است.

نگهداری انواع مو
10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

بیشتر بخوانید : مکمل بدنسازی اسید آراشیدونیک برسی تخصصی

۷. مولتی ویتامین ها

شاید در نگاه اول به این فکر کنید که ویتامین مورد نیاز بدن را می‌توان به راحتی از میوه‌جات و سبزیجات موجود تامین کرد، که البته برای افراد عادی همینطور هم هست، اما برای یک ورزشکار حرفه‌ای پاسخگو نیست و بدن ورزشکاران قدرتی می‌طلبد که مقادیر بیشتری مولتی ویتامین دریافت کنند. بدن انسان خصوصا سلول‌های عضلانی برای سوخت و ساز مناسب و رشد و نگهداری خودشان به واکنش‌های بیوشیمیایی معین تکیه می‌کنند. بنابراین برای وقوع این واکنش‌ها نیازمند ویتامین‌های ویژه‌ای هستیم که کمک به تجزیه و تسهیل واکنش‌های بدن کنند.

نقش مولتی ویتامین به قدری پررنگ است که اگر حضور نداشته باشد یک ورزشکار نمی‌تواند پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را ببیند و تولید انرژی یا رشد ماهیچه‌ها دچار چالش شده و توده عضلانی، تراکم استخوانی و همه سیستم‌های بدن رو به تحلیل می‌روند. به عبارتی همانطور که مصرف پروتئین، کربوهیدرات و  چربی‌ها اهمیت دارند، مولتی ویتامین‌ها هم حائز اهمیت هستند. بدن برای رشد عضلانی و پیشرفت در تمرینات، نیازمند هر دو نوع ویتامین محلول در چربی و محلول در آب است.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی پروتئین دار

۸. کافئین

کافئین با وجود اینکه یکی از مکمل‌های تقریبا ارزان قیمتیه، دارای ویژیگی‌های بسیار موثری است. کافئین ارتقاء دهنده بازدهی بدن، چربی سوز و بهبود دهنده عملکرد بدن است. مکمل کافئین بهترین گزینه برای قبل از ورزش است زیرا انرژی لازم را خصوصا برای تمرینات کار با وزنه فراهم می‌کند.

نقطه قوت مکمل کافئین این است که هم در حالت استراحت و هم در حالت تحرک، ترشح اسیدهای چرب خون را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بدن استفاده از چربی را به عنوان سوخت در دستور کار خود قرار دهد.

عملکرد کربوهیدرات در بدن

بعلاوه کافئین در ارتقاء ظرفیت هوازی بدن موثر است و این مکمل با تسهیل انقباض عضلات، عوامل عضلانی را بهبود می‌بخشد.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۹. روغن ماهی

یک منبع سرشار اسیدهای چرب امگا-۳ محسوب می شود که فواید بسیاری برای بدن دارد. برای ورزشکاران قدرتی و بدنسازها، خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدانی آن بیشتر اهمیت دارد. تمرینات شدید قدرتی باعث ایجاد بریدگی‌های میکروسکوپی در فیبرهای عضلانی می شود، این بریدگی‌ها می‌تواند منجر به آسیب عضلات و التهاب آنها گردد. درست است که برخی از این آسیب‌ها در واقع خواسته ما هستند، اما اگر بیش از حد باشند روند ریکاوری بعد از تمرین را با تاخیر مواجه می‌کنند.

10 مکمل اصلی بدنسازی
10 مکمل اصلی بدنسازی

۱۰. چربی های آنابولیک

با شنیدن نام چربی شاید ذهنتون خیلی سریع به سمت چاق شدن و اضافه وزن سوق پیدا کند اما چربی همیشه بد نیست و حتی چربی‌ها ریزمغذی‌های ضروری برای بدن به شمار می‌روند. در فلسفه بدنسازی، آنابولیسم باید اتفاق بیافتد تا امکان رشد و ساخت و ساز برای سلول‌های بدن فراهم شود. فقط آن دسته از چربی‌ها که شامل چربی‌های ترانس یا همان روغن‌های نباتی هستند، سمی و خطرناک است.

در واقع وضعیت آنابولیک به افراد کمک می‌کند تا به اهداف تناسب اندامشان برسند و در این مسیر شاهد تراکم استخوانی و رشد بافت‌های عضلانی باشند.

مطلب پایانی

با توجه به مطالب مذکور دانستیم که مکمل‌ها در مسیر پیشرفت یک ورزشکار حرفه‌ای نقش کاملا حیاتی را دارند. اما از مکمل‌ها مهم‌تر، داشتن زمانی کافی برای استراحت و تغذیه سالم است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *