10 نکته مهم درباره پرورش پرندگان

پرورش و نگهداری پرندگان

کشور ایران با شرایط اقلیمی خاصی که دارد یکی از بهترین مناطق جهان برای پرورش و نگهداری انواع مختلف پرندگان می باشد. پرندگانی همانند بوقلمون، قرقاول، شترمرغ، طوطی، انواع نژادهای مرغ و خروس و بسیاری از پرندگان دیگر. در این مقاله سعی خواهیم کرد 10 نکته مهم پرورش انواع پرندگان را توضیح داده و بهترین فروشگاه اینترنتی که لوازم، ادوات و کلا هرچیزی که مورد نیاز پرورش پرندگان است را، به فروش می رساند معرفی کنیم. همچنین بایدتوجه کرد که پرورش و نگهداری از پرندگان امروزه در ایران به یکی از شغل های پردرآمد جامعه تبدیل شده است.

مقدمه :

پرورش و نگهداری حیوانات از آن جهت که روش های خاصی دارد نیاز به آموزش و یادگیری دارد. مخصوصا که برخی از پرندگان مانند نژاد های مختلف طوطی را اگر نتوانید به صورت اصولی نگهداری کنید، ممکن است باعث تلف شدن حیوان شوید. نکته دیگر که باید به آن توجه کرد، بسیاری از بیماری هایی که می شناسیم هیچ ارتباطی با پرندگان ندارد. متاسفانه دیده شده است که برخی از نگهداران پرندگان پس از بیمار شدن پرنده را مصوب آن می دانند. احتمال بروز حساسیت و بیماری از طریق نگهداری پرنده وجود دارد اما نه تا جایی که هر بیماری را به گردن این موجودات نازنین بیندازید. باید پذیرفت که گاهی در این موارد توهم و نگرانی بیش از اندازه، هم رخ می دهد.

پرورش و نگهداری پرندگان

نکات مهم پرورش و نگهداری پرندگان :

نکاتی که در ادامه به آن اشاره کرده ایم در اغلب موارد برای پرندگان زینتی مثل طوطی می باشد.

جای تمیز و هوای مطلوب :

همان طور که سلامت انسان در محیط های غیربهداشتی به خطر می افتد پرندگان هم از این قاعده مستثنا نیستند. حتما در نظافت محیط پرنده دقت نمایید و تا جای ممکن برایش هوای آزاد و تمیز در نظر بگیرید. این برای سلامتی و نشاط هر دو طرف بهتر است. سعی کنید دمای هوا را نیز متعادل نگه دارید.

کریسمس و تاریخچه آن

از فروشنده پرنده اطلاعاتی را در مورد پروش آن بپرسید :

فروشندگان پرنده، عمدتا از روش ها و نکات ضروری برای نگهداری هر پرنده ای مطلع هستند. شما می توانید با پرسیدن پرسش هایی که درباره نگهداری پرندگان نمی دانید پیشرفت به سزایی در این مورد کسب کنید. توجه کنید که این افراد زندگی خود را با پرندگان گذرانده اند و اطلاعات بسیار مفیدی دارند. ولی اگر اطلاعاتی که می خواهید را در اختیارتان نگذاشتند از مورد بعدی استفاده کنید.

در اینترنت جستجو کنید :

اینترنت پر است از مقاله ها و ویدیویی هایی که روش های مناسب نگهداری از پرندگان را به شما یاد می دهد. برای نمونه وبسایت جوجه کش که اطلاعات زیادی را درباره پرورش پرندگان و دیگر حوزه های پرندگان منتشر کرده است. اما اگر حوصله خواندن مقاله را هم ندارید می توانید از کانال های اشتراک ویدیو مانند یوتیوب و آپارات استفاده کنید. ویدیو هایی که مردم از تجربیات خود در نگهداری پرندگان در به اشتراک می گذارند می تواند برای شما بسیار سودمند باشد.

رسیدگی مناسب به آب و خوراک پرنده :

پرندگان نیاز مستمر به رسیدگی دارند. و اگر نتوانید نیاز هایی که دارند را رفع کنید، حتی اگر زنده باشند بسیار بی حال و مریض خواهند بود. مهتمرین مسئله در رسیدگی نیز آب و خوراک پرندگان می باشد. این که بنوانید به میزان کافی آب و خوراک را به بدن آن ها برسانید. همچنین بسیار مهم است که تحقیق کنید و ببینید هر پرنده از چه نوع خوراکی باید تغذیه شود و سرخود هر چیزی را جلوی پرنده نگذارید.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

به بیماری های آن ها توجه کنید :

پرنده ها نیز مانند انسان ها دچار بیماری می شوند باید با بیماری های شان پیشاپیش آشنا شوید و در صورت مشاهده علایم آن، اقدامات درمانی لازم را انجام دهید. همچین بازهم بسیار خوب است که در مورد بیماری های پرنده ای که در حال نگهداری آن هستید تحقیقاتی کلی را در سطح اینترنت انجام دهید.

انتخاب جفت مناسب:

جفت مناسب در نگهداری از پرندگان

سعی کنید هیچ گاه پرنده خود را به تنهایی نخرید و حتما یک جفت و همسر همراه با اون خریداری کنید. وقتی پرنده جفت خود را در کنار خود می بیند انگیزه و شور اشتیاق زیادی دارند. اگر پرنده ای که خریده اید جفت نداشته باشد ممکن است باعث ناراحتی و افسردگی پرنده شود.

به جای درمان پیشگیری کنید :

بهتر است بسیار مراقب پرنده خود باشید و پیشگیری های لازم را انجام دهید تا بیمار نشود. بیمار شدن پرنده بسیار خطرناک بوده و ممکن است به راحتی موجب مرگ آن شود.

وسایل بازی پرنده :

وسایل بازی در پرورش پرندگان

اکثر پرنده بلاخص طوطی ها برای شاداب ماندن نیاز بسیار به بازی کردن دارند. سعی کنید وسایل بازی مناسب برای پرنده خود تهیه کنید تا تحرکات لازم را داشته باشد.

آبخوری و دانه خوری:

آبخوری پرندگان

دانه خوری و آبخوری پرنده باید هفته یک بار در صورت امکان شسته  شود تا عوامل بیماری زا از بین بروند ظرف آبخوری بهتر است به صورت لوله ای باشد تا به الندازه مورد نیاز آب در اختیار پرنده قرار دهد از این ظروف برای دانخوری هم میتوانید استفاده کنید همیشه یک ظرف اضافه برای سبزیجات و میوجات در قفس داشته باشید.

نقد و بررسی آیفون XR به صورت تخصصی

قفس پرنده :

قفس پرندگان

جای قفس نباید در معرض باد شدید و نور مستقیم خورشید و یا جای پر رفت وآمد باشد. قفس باید به اندازه نیاز بزرگ باشد تا امکان بال زدن برای پرنده امکان پذیر باشد تا پرنده شما همیشه سرحال و سلامت باشد. بهترین سایز 100+80+50  البته در صورت امکان قفس باید دارای چوبک هایی باشد تا پرنده به راحتی بتواند روی آنها استراحت کند چوب نشیمن گاه نه باده نازک باشد نه کلفت که این چوبک ها را میتوانید از فروشگاههای پرندگان تهیه کنید.

نتیجه گیری : 

پرورش و نگهداری پرندگان کار سختی نیست اما نیاز به توجه بسیار دارد. اگر شما تخم نطفه دار پرنده ای که می خواهید را خریداری کرده باشید باید کاملا از نحوه جوجه کشی و نگهداری جوجه پرنده نیز آشنایی داشته باشید. در مقاله ای دیگر به تخم نطفه دار و انواع تخم نطفه دار پرندگان اشاره خواهیم کرد. فروشگاه اینترنتی جوجه کش با چندین سال سابقه در زمینه واردات و فروش تخم نطفه دار و همچنین ساخت دستگاه پرکن مرغ بزرگترین مجموعه در این زمینه می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *