5 رقص ایرانی و محلی محبوب در سال 99

azari-dance

به جرئت می توان گفت: که رقص ایرانی یکی از زیباترین رقص‌های جهان به شمار می رود. رقص ایرانی در کشورمان طرفدارن زیادی دارد و به دلیل خاص و زیبا بودن آن، این حجم از مخاطبان را جذب خود کرده است. در این مقاله ابتدا می خواهیم به تاریخچه کوتاهی در مورد رقص ایرانی بپردازیم و در نهاست 10 رقص محبوب ایرانی و محلی که در ایران انجام می‌شود را معرفی خواهیم کرد. البته برای آن دسته از عزیزانی که تمایل دارند رقص را به صورت حرفه ای نیز یاد بگیرند، منابع مختلفی را معرفی خواهیم کرد؟

تاریخچه رقص ایرانی

رقص ایرانی از سال‌های دور، یعنی همان دوران هخامنشیان نیز وجود داشته است. رقص را می‌توان یکی از تفریحات انسان‌ها مطرح کرد. اما در سال‌های دور، رقص ایرانی کمی متفاوت تر از امروز بوده است. در آن زمان‌ها با آهنگ های سنتی و در واقع بداهه خوانی، مردان و زنان به رقص‌های انفرادی و یا گروهی مشغول می‌شدند.

با گذشت زمان و با پدیدار آمدن آلات موسیقی، رقص نیز رنگ و بوی تازه ای در خود دید. بعد از آن بود که به واسطه سازهای گوناگون، مردان و زنان به رقص می‌پرداختند.

در واقع رقص برای بیان نوعی خوشحالی و حس شاد در بین افراد، در گذشته مطرح بوده است.

هرچند امروز نیز بسیاری از افراد برای تفریح، ورزش، حس شادی و حتی بسیاری برای لاغری با رقص، ‌اقدام به یادگیری آن کرده‌اند.

رقص ایرانی به واسطه اشوه‌گری زنانه، و بشاشی مردان در رقص، آوازه‌ای جهانی دارد.

5 رقص محلی و پرطرفدار در ایران

در ادامه می‌خواهیم به بررسی 5 رقص ایرانی و یا بهتر بگویم 5 رقص پرطرفدار در ایران بپردازیم که ریشه آنان نیز به دوره‌های قدیم در ایران عزیزمان برمی‌گردد.

چه لنزی برای چه نمره چشمی مناسب است؟

1- رقص ایرانی

رقص ایرانی را می‌توانیم پرطرفدارترین رقص در ایران بنامیم. به دلیل ساخت آهنگ‌های بسیار در این حوزه و داشتن عشوه‌گری‌ها در جنس زن، لطافت زنانه در این نوع رقص بیشتر به چشم می‌آید.

البته رقص ایرانی شاد کمی از جنب و جوش بیشتری برخوردار است. همین جنب‌و‌جوش نیز باعث شده تنوع رقص ایرانی بیشتر از سایر رقص ها باشد.

رقص ایرانی دخترانه و رقص ایرانی مردانه باهم تفاوت‌هایی دارد، اما در حالت کلی می‌توان تشخیص داد که هردو نوع رقص مردانه و زنانه از یک جنس می باشند.

آموزش رقص ایرانی، بسیار ساده تر از چیزی است که فکر می‌کنید. برای یادگیری رقص ایرنی کافی است ویدیوهایی که در این زمینه ضبط شده‌اند را مشاهده کنید. اگر با دقت به ویدیوهای آموزشی و تمرین‌های این ویدیوها تماشا کنید، می توانیم بگوییم که در مدت زمان 2 تا 4 ماه می‌توانید به حد حرفه ای از آموزش رقص ایرانی برسید.

2- رقص آذری

بعد از رقص ایرانی، یکی از پرطرفدارترین رقص‌های داخل ایران، رقص آذری است. رقص آذری بیشتر در بین ترک زبانان ایران عزیزمان رواج دارد، ولی به دلیل زیبایی خیره کننده‌ی آن، مشاهده می‌کنیم که سایر افراد کشورمان نیز در مراسم های خود از این رقص شیرین و زیبا استفاده می‌کنند.

رقص آذری، یکی از زیباترین حرکات رقص پا را در میان تمامی رقص ها دارد. این رقص متعلق به کشور جمهوری آذربایجان است و با لباس مخصوص خود نمایش داده می‌شود. البته در کشور ما رقص آذری جایگاه ویژه‌ای را در بین تمامی رقص‌ها دارد.

آموزش رقص آذری نیز می‌تواند به شما در یادگیری مراحل رقص کمک کند. البته بخاطر اینکه امکان آموزش رقص آذری به صورت حضوری در تمامی شهرهای کشور مهیا نیست، پیشنهاد می‌کنیم این بخش را به صورت غیر حضوری و از طریق ویدیوهای با کیفیت دنبال کنید.

طراحی لوگو ، آرم و نشان

3- رقص کردی

شاید کمتر کسی رقص کردی را در مراسم‌های عروسی ندیده باشد. پیوستگی و انسجام، زیبایی و شادی در رقص، از جمله ویژگی‌های رقص کردی در ایران است.

مردم عزیز کورد زبان ما به قدری این رقص را، زیبا در ذهن مردم قرار داده اند که به راحتی هرکجای کشور را نگاه کنید، شاهد رقص کردی خواهید بود.

رقص کردی شامل رقص گروهی و انفرادی می‌باشد که بیشتر رقص گروهی کردی، مورد استقبال دیگران قرار گرفته است.

آموزش رقص کردی به دلیل کمبود ویدیوهای آموزشی، کمی سخت تر از دیگر رقص‌ها خواهد بود. اما اگر بتوانید در این محیط قرار بگیرید، به طبع می‌توانید سریعا این رقص زیبا و شیرین را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید.

4- رقص با چوب

احتمالا شما نیز زندگی عشایر را دیده‌اید. عشایر با صفای ما، دارای رقص خاص و با لباس‌های خاص خود می‌باشند. این نوع رقص برگرفته از آموزه‌های محیطی است و در آن احساس شادی و رضایت با تکان دادن و رقصیدن با چوب به نمایش گذاشته می‌شود.

رقص ایرانی با چوب

شاید بی دلیل نباشد که طرفدران این نوع رقص به نسبت رقص های دیگر کمتر باشد. نداشتن منبعی مناسب برای نمایش آن، آشنا نبودن مردم با محیط های عشایری و صدها دلیل گوناگون دیگر باعث شده تا رقص با چوب عشایری جایگاه مناسبی را برای خود بدست نیاورد. هرچند که بسیاری از مردم به آن  علاقه زیادی دارند.

5- رقص لری

یکی دیگر از قشرهای داخل ایران، مردم لر عزیزمان هستند. رقص لری به مانند موسیقی زیبای لری، دارای ضرب ها و حرکات بسیار ظریف و زیبا می‌باشد. رقص لری نیز همانند رقص های دیگر، دارای لباس مخصوص خود است.

رمان پسر بهشت پارت 40 تا 44 | کتاب رمان وحشی

رقص لری

این رقص مشابهت هایی با رقص کردی دارد ولی حرکات پاها و بدن رقصندگان آن بسیار سریع تر است.

شادی زیادی را می‌توان در رقص لری مشاهده کرد.

 

جمع بندی

در نهایت امیدواریم که توانسته باشیم شما را با رقص های محبوب ایرانی آشنا کنیم. رقص های بسیاری در ایران عزیزمان وجود دارد که توصیه می‌کنیم اگر به دنبال آموزش رقص از پایه هستید، از کلاس های حضوری یا ویدیوهای آموزشی که در اینترنت وجود دارد استفاده نمایید.

آموزش رقص به شما کمک می کنید بدنی سالم‌تر، استخوانی نرم تر، و زندگی شادتری داشته باشید. امیداوریم بعد از خواندن این مقاله، اقدام به یادگیری رقص کنید و بعد از چند ماه به مرحله حرفه‌ای دست یابید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *